Ova javna tajna saopštena je i zvanično u Sarajevu, na početku dvodnevne konferencije posvećene rizicima od finansiranja terorizma. I dok su indikatore takvog rizika u Sarajevu analizirali domaći i britanski bezbednjaci, novo upozorenje stiglo je iz sedišta Saveta bezbednosti UN. Bosna i Hercegovina kao veza sa terorizmom, ponovo je i previše na najnovijoj, danas objavljenoj, Konsolidovanoj crnoj listi.
„Crnolistaši“ sa bh. adresom, u Njujorku se već odomaćili.
Na više od 160 stranica najnovije crne liste, pojedinci i organizacije kojima je BiH mesto rođenja ili boravka. I nastanka ili opstanka, a navodno su zabranjeni.
Od pojedinaca ponovo prednjači Nusret Imamović, jedan od komandanata zloglasne sirijske Al Nusre. Društvo mu pravi najmanje šest lica afro-azijskog porekla koji su „veštine“ džihada baš u BiH sticali.
U drugom delu su opet organizacije čiji je rad još 2010. godine navodno zabranjen, no one i dalje u BiH aktivne — pod istim ili izmenjenim imenom. Njihovi ogranci navedeni su sa preciznim adresama. Na te adrese domaći bezbednosni „čarobnjaci“ očigledno ne svraćaju.
Zato „finansijski čarobnjaci“ arapskog porekla, Bosnu i Hercegovinu ne zaobilaze.
„Očigledno je da je deo novca unet u BiH gde mu je sumnjivo poreklo i gde su napravljene transakcije, promet nekretnina koji nisu do kraja — gde su cene iskazane nerealno i imaju druga saznanja i u tom pravcu se preduzimaju određene aktivnosti, kaže Mijo Krešić, zamenik ministra bezbednosti BiH.
„Javna tajna“ gotovo protokolarno je saopštena. Bez i pokušaja da se proceni vrednost sumnjivog novca! Bar javno! Da li će to učiniti tajno, iza zatvorenih vrata gostima iz Britanske jedinice za istrage o finansiranju terorizma, koji su matično Kraljevstvo ostavili u svetlu terorističkih napada u Londonu i Mančesteru, i na dva dana stigli u Sarajevo.
Prvi im diplomata u radnim prostorijama spreman je da kaže kako je BiH „slaba karika“ u međunarodnoj borbi protiv finansiranja terorizma. Pred novinarima, međutim, spreman je tek da podseti kako je BiH na sivoj listi Manivala, zajedno sa Sirijom, Jemenom, Avganistanom…
„BiH ima puno toga da uradi. Postoje jednostavno strateški nedostaci u smislu implementacije nekih odluka», poručio je ambasador Velike Britanije u BiH Edvard Ferguson.
Spreman je ambasador i da svoje prijatelje i zemljake pozove da dođu u BiH, iako zvaničnu stranicu Britanske vlade i dalje "krasi“ upozorenje njihovim državljanima da u BiH ne putuju zbog pretnji od terorizma. Ovo poslednje pravda ambasador lošom interpretacijom. Ali „loše interpretirano“ upozorenje opstaje! Kao što u BiH opstaju nerealizovane Strategije, Akcioni planovi i teškom mukom usvajani zakoni o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma. Zajedno s njima, opstaju banke za sumnjive transakcije preko kojih se finansiraju, između ostalog i paradžemati.
„OBA i SIPA nisu do sada vodili ni jednu akciju niti su na bilo koji način presekli tokove finansiranja», naglašava Dževad Galijašević, ekspert za terorizam.
Nesposobnost ili politički i bezbednosni pakt sa sumnjivim licima i još sumnjivijim finansijskim transakcijama!? Kako god, na radaru domaćih službi, smatraju pozvani, osumnjičenih još dugo neće biti.
„Bezbednosni sistem na svim nivoima je pod velikim političkim pritiskom, tako da jednostavno nema resursa da bilo šta drugo radi osim da rešava političke probleme između pozicije i opozicije. U takvim uslovima ovaj sistem se ne može adekvatno boriti protiv bilo koje pretnje», ističe Goran Kovačević, profesor sarajevskog Fakulteta za kriminalistiku.
Pred pretećim terorističkim cunamijem kleče i Zapad i Istok!? A BiH? Već nebrojeno puta na ispitu pala — nastavlja li po starom — sa crne na sivu listu i nazad!?
RTRS