Teroristička organizacija DAEŠ uputila je otvorenu pretnju zemljama Zapadnog Balkana. U najnovijem izdanju magazina „Rumijah“ za naš region, teroristi poručuju da „nisu zaboravili balkansko područje i ratna stradanja muslimana“, kao i da su njihove pretnje prevashodno usmerene prema Srbima i Hrvatima. Podsećaju na terorističke napade širom sveta, i naglašavaju da su oni „opomena“ za buduća dešavanja u regionu.
Profesor na Fakultetu političkih nauka i stručnjak za terorizam Dragan Simeunović u osvrtu na najnovije pretnje za Sputnjik kaže da je u poslednje vreme opasnost od terorizma na Balkanu uvećana, jer DAEŠ gubi bitke i kontrolu nad gradovima u Siriji.
„Kod njihovih pristalica javlja se uvećani stepen frustracije, i to na svim prostorima gde ih ima, pa i na ovim prostorima. Najveća opasnost preti od povratnika iz Sirije, koji će se svi vratiti onog trenutka kada kalifat bude apsolutno poražen pod udarcem velikih sila, kao što su Rusija, SAD, Iran, Turska, Kurdi, kao i sve druge zemlje koje sarađuju kako bi DAEŠ-u nanele taj konačni, fatalni udarac. Ovo što sad gledamo u Velikoj Britaniji je upravo demonstracija te jake frustracije. Toga će biti i u drugim državama Zapada, što znači da mi na Balkanu moramo da budemo jako oprezni i da ne dozvolimo teroristički akt. To možemo da sprečimo isključivo prevencijom, obaveštajnim radom bezbednosnih organa koji moraju za to da preuzmu odgovornost, kako bismo bili mirni“.
Na pitanje da li je Srbija spremna da spreči teroristički napad, Simeunović odgovara da smo za to „prilično sposobni“.
„Za poslednjih nekoliko decenija, naša vojska i politika su, nažalost, stekle ogromno iskustvo u borbi s teroristima. Druge zemlje u Evropi i okruženju time ne mogu da se pohvale. Pritom, mi dosta intenzivno sarađujemo i sa susedima i sa velikim silama, i to veoma pomaže, a i nova zakonska merila predviđaju strog nadzor nad licima koja se vraćaju iz Sirije i Iraka. Pored toga, tu su i već pomenute mere prevencije koje primenjuju organi bezbednosti, tako da je stanje zasad zadovoljavajuće“, kaže Simeunović za Sputnjik.
S druge strane, Miloš Šolaja, politički analitičar iz Banjaluke, kaže da nije iznenađen novim pretnjama DAEŠ-a. Na pitanje da li su one još ozbiljnije ako se uzme u obzir da su teroristi pred porazom u Siriji i da će morati da nađu novi prostor delovanja, on kaže da teroristi na Balkan dolaze od 1992. godine.
„Njih je u region počela da dovodi bošnjačka strana, odnosno Armija BiH Alije Izetbegovića. Neprekidno su tu prisutni sve ovo vreme, i veoma ih je teško kontrolisati. Kao što i sami vidite, nema terorističke akcije u svetu u koju nije umešan neko ko je već prošao rat u Bosni i Hercegovini! Biće to velika opasnost, ali to u suštini nije ništa novo — da je ovaj region meta, znali bismo i da se nisu ponovo oglasili. Terorizam je takav, nepredvidiv — nikad ne znate ko vam je protivnik, i to proizvodi i ozbiljne političke posledice“, kaže Šolaja za Sputnjik.
Pre dve godine, Srbija i ostale zemlje regiona takođe su navođene kao moguća meta džihadista. U julu 2015. godine u video-snimku „Mi smo islamski hilafet“ kao mete terorista označene su upravo države Zapadnog Balkana.