Ponavljanja nepotrebna: 13 sudijskih grešaka na Svetskom prvenstvu u Rusiji

© Sputnik / Aleksandr Krяžev / Uđi u bazu fotografijaElektronski displej sa prikazom rada pomoćnika sudija uz pomoć sistema VAR na utakmici grupne faze Svetskog prvenstva u fudbalu između reprezentacija Švajcarske i Kostarike
Elektronski displej sa prikazom rada pomoćnika sudija uz pomoć sistema VAR na utakmici grupne faze Svetskog prvenstva u fudbalu između reprezentacija Švajcarske i Kostarike - Sputnik Srbija
Svetsko prvenstvo u fudbalu koje se održava u Rusiji posebno je u poređenju sa svim prethodnim svetskim prvenstvima zato što je FIFA uvela sistem video-pomoći sudijama (VAR). Taj sistem treba da smanji broj sudskih grešaka tokom utakmice.

Ruski portal „Gazeta“ sastavio je izbor od 13 slučajeva iz grupne faze Mundijala kada su sudije pogrešno ignorisale tu inovaciju.

Portugalija-Španija, 3:3. Glavni sudija — Đanluka Roki (Italija)

Utakmicu prvog kola grupne faze u kojoj su se sastale reprezentacije Portugalije i Francuske, sudio je poznati Italijan Đanluka Roki. U trećem minutu susreta on je dosudio penal nakon prekršaja nad Kristijanom Ronaldom. Naćo je udario Portugalca po nogama, nakon čega je ovaj pao.

Futbol. ČM-2018. Matč Portugaliя - Ispaniя - Sputnik Srbija
3-3: Svete, pokloni se Špancima i Portugalcima – Portugalci se već klanjaju Ronaldu (video)

Roki nije hteo da koristi pomoć video-pomoćnika i sam je pokazao na „belu tačku“. Međutim, posle 20 minuta italijanski sudija dozvolio je sebi grešku koja je uticala na rezultat. Španski napadač Dijego Kosta je tokom borbe laktom udario portugalskog odbrambenog igrača Pepea, izdejstvovao prednost, krenuo sa loptom napred, šutnuo u krajnji ugao gola i izjednačio rezultat.

Roki je preko radio-veze popričao sa svojim pomoćnikom, ali nije konsultovao VAR i priznao je gol.

Na kraju su reprezentacije završile utakmicu nerešenim rezultatom 3:3. Nakon grupne faze Španija je ušla u osminu finala sa prvog, a Portugalija sa drugog mesta grupe B.

Argentina-Island, 1:1. Glavni sudija — Šimon Marcinjak (Poljska)

U 77. minutu utakmice, pri rezultatu 1:1, Marcinjak nije dosudio penal ispred gola islandske reprezentacije.

Odbrambeni igrač Birkir Mar Sevarson je u svom kaznenom prostoru oborio Argentinca Kristijana Pavona, udarivši ga u nogu.

Sudija nije svirao faul, a njegov video-pomoćnik Amerikanac Mark Gajger nije dao nikakve nagoveštaje. Kao rezultat toga, poljski sudija nije koristio ponovljeni snimak i nastavio je utakmicu koja se završila nerešeno.

Penal Mesija koji je promašio - Sputnik Srbija
Islanđanin odbranio penal Mesiju

Treba napomenuti da je do tog trenutka Marcinjak svirao bez greške i nije sudio penale nakon situacija pred golom Islanda u 42. i golom Argentine u 51. minutu utakmice. U 63. minutu susreta sudija je ispravno pokazao na „belu tačku“ zbog faula Herdura Magnusona nad Maksimilijanom Mezom. Međutim, Lionel Mesi nije uspeo da realizuje penal.

Kostarika-Srbija, 0:1. Glavni sudija — Malang Dediu (Senegal)

Senegalski sudija je produžio utakmicu za pet minuta, tokom kojih su Kostarikanci organizovali niz napada pokušavajući da izjednače rezultat i izbegnu poraz.

U trećem minutu nadoknade srpski vezni igrač Nemanja Matić namerno je gurnuo jednog od pomoćnika glavnog trenera Kostarike, nakon čega je usledilo manje koškanje. Prema pravilima, Matić je trebalo da dobije žuti karton, ali sudija to nije učinio, a njegovi pomoćnici mu nisu ništa sugerisali.

Inače, u meču protiv Švajcarske Matić je kažnjen žutim kartonom koji je mogao da bude njegov drugi na prvenstvu, što bi ga diskvalifikovalo za utakmicu protiv Brazila.

Veliko slavlje igrača Srbije posle poslednjeg sudijskog zvižduka - Sputnik Srbija
Sjajan start Srbije, Kolarov za bitna tri boda i veliko slavlje (video, foto)

Nemačka-Meksiko, 0:1. Glavni sudija — Alireza Fagani (Iran)

U 71. minutu utakmice iranski sudijski tim nije kaznio napadača reprezentacije Meksika Havijera Ernandesa za simuliranje. Nakon pasa Migela Lajuna, Čičarito je ušao u kazneni prostor i tokom borbe sa Macom Humelsom pao je na travnjak, zahtevajući od sudije da dosudi penal.

Linijski sudija Reza Sohandan je sa velikim zakašnjenjem podigao zastavicu, označivši ofsajd u kojem je bio meksički napadač.

Na ponovljenom snimku vidi se da Ernandes nije bio u nedozvoljenoj poziciji i sudija je pogrešio što je svirao ofsajd.

Zbog činjenice da nije bilo ofsajda i prekršaja nad Čičaritom, sudija je trebalo da pokaže napadaču žuti karton za simuliranje. Važno je napomenuti da video-pomoćnici nisu pomogli glavnom sudiji.

Kolumbija-Japan, 1:2. Glavni sudija — Damir Skomina (Slovenija)

Skomina je pokazao prvi crveni karton na Svetskom prvenstvu 2018. u Rusiji i to kolumbijskom odbrambenom igraču Karlosu Sančesu, koji je u trećem minutu susreta rukom zaustavio šut protivničkog igrača ispred svog gola. Ta odluka sudije bila je apsolutno ispravna, što se ne može reći za situaciju zahvaljujući kojoj su Kolumbijci uspeli da izjednače rezultat.

Osako slavi gol - Sputnik Srbija
2:1 „Samuraji“ novi junaci Mundijala, Kolumbija sa 10 igrača na kolenima (foto)

U 37. minutu utakmice slovenački sudija je svirao faul koji je napravio Japanac Makoto Hasebe. Prema mišljenju arbitra, japanski vezni igrač udario je u leđa kapitena kolumbijske reprezentacije Radamela Falkaoa.

Na ponovljenom snimku vidi se da je Hasebe jedva dotakao Kolumbijca.

Skomina je dosudio slobodan udarac za Kolumbiju na dvadesetak metara od gola Japana. Huan Kintero je bio precizan i izjednačio rezultat. Japan je ipak na kraju slavio rezultatom 2:1.

Tunis-Engleska, 1:2. Glavni sudija — Vilmar Roldan Peres (Kolumbija)

Kolumbijski sudija trebalo je da dosudi dva penala pred golom Tunisa: najpre je Sijam Ben Jusef u svom kaznenom prostoru uhvatio Harija Magira za dres, a potom je Feržani Sasi oborio Harija Kejna. Međutim, oba puta Peres je dozvolio da se utakmica nastavi.

Treba napomenuti da je sudija iz Kolumbije ipak dosudio najstrožu kaznu na ovoj utakmici, ali pred golom Engleza. Nakon što je Kajl Voker udario rukom po licu Bena Jusefa, Roldan je odmah primetio faul i dosudio penal koji je Sasi realizovao.

Nakon utakmice, Fudbalski savez Engleske je oštro kritikovao sudijski tim.

Rusija-Egipat, 3:1. Glavni sudija — Enrike Kaseres Viljafante (Paragvaj)

Utakmica koja je podigla skoro celu Rusiju na noge nije prošla bez sudijske greške. U 78. minutu susreta pri rezultatu 3:1 u korist izabranika Stanislava Čerčesova, Kaseres je trebalo da dosudi drugi penal za Egipat zbog faula Ilje Kutepova nad Marvanom Mohsenom. Video-pomoćnik nije ispravio grešku glavnog sudije.

Ektor Kuper na utakmici protiv Rusije - Sputnik Srbija
Egipat ulaže žalbu zbog suđenja na meču protiv Rusije

Posle meča Fudbalski savez Egipta podneo je žalbu FIFA na rad sudija. Prema rečima predsednika egipatske asocijacije Hanija Abu Reda, paragvajski sudija je trebalo da koristi sistem VAR.

Portugalija-Maroko, 1:0. Glavni sudija — Mark Gajger (SAD)

U drugoj polovini prvog poluvremena, portugalski odbrambeni igrač Žose Fonte napravio je prekršaj u sopstvenom kaznenom prostoru i srušio marokanskog napadača Halida Butaiba. Američki sudija nije video faul i igra je nastavljena.

Video-pomoćnik nije ukazao Gajgeru da je pogrešio što nije dosudio penal.

Zanimljivo je da je u narednom napadu sudija primetio prekršaj Marokanaca u sličnoj situaciji i dosudio penal za Portugaliju.

Argentina-Hrvatska, 0:3. Glavni sudija — Ravšan Irmatov (Uzbekistan)

Uzbekistanski sudija napravio je grubu grešku pri rezultatu 0:0. U 39. minutu susreta Irmatov nije kaznio direktnim crvenim kartonom hrvatskog napadača Anta Rebića zbog teškog faula nad Eduardom Salviom.

Slavlje hrvatskih fudbalera - Sputnik Srbija
Argentina — Hrvatska: Mesi i ekipa počišćeni sa 3:0, „vatreni“ slave. Imaju i šta! (foto)

Rebić je nogom udario Salvija, što je dovelo do povrede Argentinca, ali je on nakon ukazane pomoći ipak nastavio utakmicu.

Interesantno je da je Rebić bio strelac prvog gola za Hrvatsku na utakmici protiv Argentine.

Meksiko-Južna Koreja, 2:1. Glavni sudija — Milorad Mažić (Srbija)

Drugi gol protiv reprezentacije Koreje ekipa Meksika postigla je uz prekršaj. Vezni igrač Meksikanaca Ektor Erera je u borbi sa Ki Sun Junom faulirao Korejaca i započeo napad koji je na kraju doveo do gola.

Glavni sudija utakmice, Srbin Milorad Mažić nalazio se odmah pored igrača, ali nije video prekršaj meksičkog igrača. Video-pomoćnik takođe nije zabeležio grešku sudije.

Na kraju je reprezentacija Meksika pobedila sa 2:1. Strelac pobedničkog gola bio je Havijer Ernandes.

Nemačka-Švedska, 2:1. Glavni sudija — Šimon Marcinjak (Poljska)

I ponovo je Poljak Marcinjak bio predmet diskusije. Ovog puta sudija nije svirao penal u korist Šveđana.

Slavlje nemačkih fudbalera nakon gola u poslednjim trenucima utakmice i pobede nad Švedskom - Sputnik Srbija
Nemačka posla: Poslednje sekunde, igrač manje — pobeda! (foto)

Na početku prvog poluvremena, Markus Berg je mogao da izađe jedan na jedan sa golmanom „pancera“, ali ga je u tome sprečio odbrambeni igrač Žerom Boateng, koji je sapleo švedskog napadača i sprečio ga da šutira na gol.

U toj situaciji Marcinjak je trebalo da dosudi penal, ali je pokazao da se utakmica nastavi.

Video-pomoćnik takođe nije video prekršaj Nemca i nije pomogao svom kolegi.

Belgija-Tunis, 5:2. Glavni sudija — Džejr Marufo (SAD)

U šestom minutu susreta američki sudija odlučio je da dosudi penal u šesnaestercu Tunisa nakon što Sijam Ben Jusef udario u nogu Edena Azara.

Na ponovljenom snimku se vidi da se prekršaj zaista dogodio, ali van kaznenog prostora.

Marufo je odbio zahtev tunišanskih fudbalera da upotrebi sistem VAR i pokazao na „belu tačku“.

Azar je izveo jedanaesterac i postigao pogodak.

Edison Kavani proslavlja svoj prvi pogodak na SP - Sputnik Srbija
Urugvaj 3—0 Rusija: Akinfejev nije dovoljan, Suarez i Kavani napokon proradili (foto)

Urugvaj-Rusija, 3:0. Glavni sudija — Malang Dediu (Senegal)

Senegalski sudija je imao propust tokom utakmice Srbije i Kostarike, ali je u meču Urugvaja i Rusije napravio mnogo ozbiljniju grešku.

U 70. minutu susreta pri rezultatu 2:0 u korist Urugvajaca usledio je napad Rusa. Lopta je išla do napadača Artjoma Džube, kog je snažno po licu laktom udario odbrambeni igrač i kapiten Urugvaja Dijego Godin.

Malang Dediu nije video prekršaj i svirao penal, a odbio je i da pregleda video-snimak, čime je dozvolio grešku koja je uticala na rezultat.

Aleksandar Mitrović ne može da veruje da sudija Feliks Brih iz Nemačke nije dosudeo jedanaesterac, već prekršaj u napadu. - Sputnik Srbija
Zato što je pokradena Srbija: Menja se VAR sistem na Mundijalu

Zanimljivo je da ruski portal u najveće propuste sudija na Svetskom prvenstvu u Rusiji nije uvrstio i grešku nemačkog sudije Feliksa Briha koji na utakmici Srbije i Švajcarske nije svirao očigledan penal za Srbiju nakon faula dvojice švajcarskih reprezentativaca nad srpskim napadačem Aleksandrom Mitrovićem.

FIFA je priznala da je Brih pogrešio i zbog toga je donela odluku da uvede nova pravila u korišćenje VAR tehnologije.