Nemačka posla: Poslednje sekunde, igrač manje — pobeda! (foto)

© Sputnik / Vladimir Pesnя / Uđi u bazu fotografijaSlavlje nemačkih fudbalera nakon gola u poslednjim trenucima utakmice i pobede nad Švedskom
Slavlje nemačkih fudbalera nakon gola u poslednjim trenucima utakmice i pobede nad Švedskom - Sputnik Srbija
Dan 10: Svetsko prvenstvo u Rusiji. Utakmica drugog kola F grupe Nemačka — Švedska. Stadion „Fišt“ u Sočiju.

Neverovatna utakmica, neverovatan rezultat. Nemačka od potpunog ponora, od eliminacije, do velike pobede u 95. minutu. „Panceri“ slave fenomenalnog Tonija Korsa. Grešio je celu utakmicu, bio „asistent“ prilikom gola Toivonena, grešio još mnogo puta do kraja, ali sve je to istrpeo Joakim Lev. Imao je na klupi Ozila, Kediru… Nije menjao Krosa. I to mu se vratilo. Na najbolji mogući način. Kada je sve potonulo, kad nije bilo izlaza. Pred sam poslednji sudijski zvižduk. Jedan od golova koji će obeležiti ovo svetsko prvenstvo. Toni Kros maestralno pogađa pod prečku gola Olsena. Za ogromno slavlje Nemaca na terenu i punom stadionu.

© REUTERS / Rebecca BlackwellGol Tonija Krosa u poslednjim trenucima utakmice za pobedu protiv Švedske
Gol Tonija Krosa u poslednjim trenucima utakmice za pobedu protiv Švedske  - Sputnik Srbija
Gol Tonija Krosa u poslednjim trenucima utakmice za pobedu protiv Švedske

90'+ GOL! TONI KROS posle kombinacije iz slobodnjaka! Nemačka dolazi do gola u poslednjim sekundama utakmice, sa igračem manje!

© Sputnik / Vladimir Pesnя / Uđi u bazu fotografijaToni Kros slavi gol u poslednjim trenucima za pobedu protiv Švedske
Toni Kros slavi gol u poslednjim trenucima za pobedu protiv Švedske - Sputnik Srbija
Toni Kros slavi gol u poslednjim trenucima za pobedu protiv Švedske
© REUTERS / Francois LenoirGol Tonija Krosa u poslednjim trenucima utakmice za pobedu protiv Švedske
Gol Tonija Krosa u poslednjim trenucima utakmice za pobedu protiv Švedske - Sputnik Srbija

90'+ Slobodan udarac levo iskosa na ivici šesnaesterca.

90'+ Stativa Branta posle bombe sa 18 metara, u nastavku akcije sviran ofsajd.

88' Izuzetna akcija Nemaca, udarac Marija Gomeza glavom sa peterca, Olsen fantastično brani.

82' Crveni karton za Boatenga. Drugi žuti posle prekršaja, sudija nakon konsultovanja VAR-a šalje nemačkog centarhalfa u svlačionicu.

75' Šveđani u naletu, u poslednjih nekoliko minuta stvorili su dve šanse.

72' Rojs pokušava iz voleja, ali odlično izblokiran.

Nemci stvaraju šanse iz minuta u minut — Gomez, Rojs, Miler, Kroz… Zasad bez drugog gola. I sreća je malo na strani Švedske.

© Sputnik / Nina Zotina / Uđi u bazu fotografijaTomas Miler nezadovoljan sudijskom odlukom
Tomas Miler nezadovoljan sudijskom odlukom - Sputnik Srbija
Tomas Miler nezadovoljan sudijskom odlukom

63' Šut Tonija Krosa završava iznad prečke, neko je zakačio loptu, na kraju korner.

61' Rojs preambiciozno pokušava petom da zakači loptu, ali kasni sa reakcijom. Bio bi to prelep gol.

Odličan start Nemaca u drugom poluvremenu. Giljotina im je bila za vratom i nisu imali šta da čekaju. Već u 47. minutu Rojs uspeva da izjednači, a u nastavku meča bilo je još nekoliko šuteva na gol Šveđana. Nemci se, kao što znamo, nikada ne predaju.

52' Žuti karton za Egdala.

51' Pokušaj glavom Tomasa Milera, zamalo neprecizan.

49' Još jedan pokušaj Krosa, dobar udarac, završava pored stative.

48' GOL! Posle niskog centaršuta sa leve strane i smušene reakcije odbrane Švedske, Rojs natrčava na loptu i postiže gol.

46' Počelo je drugo poluvreme.

Derbi dana potpuno je opravdao očekivanja u prvom poluvremenu. Krenula je Nemačka furiozno, posebno je prvih 15 minuta dominirala terenom i stvorila nekoliko šansi. Pravo je čudo kako „panceri“ nisu postigli gol, ali i tada se videlo da Švedska može da zapreti. Sevnule su potom dve kontre, ali ono što nisu uspeli Berg i Forsberg, jeste Toivonen u 33. minutu, za potpuni šok Nemaca. Još jednu sjajnu priliku udarcem glavom je imao Berg, ali još jedna odlična intervencija Nojera, koji ostavlja nadu „pancerima“ da mogu nešto da urade u drugom poluvremenu.

© REUTERS / Christian MangNeverica među nemačkim navijačima nakon vođstva Šveđana
Neverica među nemačkim navijačima nakon vođstva Šveđana - Sputnik Srbija
Neverica među nemačkim navijačima nakon vođstva Šveđana

45'+ Još jedna sjajna prilika za Šveđane u nadoknadnom vremenu, Nojer vrhovima prstiju skreće loptu van gola.

44' Izuzetna kontra Šveđana, spetljao se Klason.

© Sputnik / Nina Zotina / Uđi u bazu fotografijaSlavlje švedskih reprezentativaca na utakmici sa Nemačkom
Slavlje švedskih reprezentativaca na utakmici sa Nemačkom - Sputnik Srbija
Slavlje švedskih reprezentativaca na utakmici sa Nemačkom

Šampion je šokiran u 32. minutu. Utakmicu koju „panceri“ ne smeju da izgube upravo gube sa 1:0, posle sjajnog trka i odlične reakcije Toivonena, koji lobuje Nojera, koji je izašao da mu skrati ugao. Jedan od najlepših golova Mundijala. Videćemo kako će Nemci odgovoriti na ovo iznenadno vođstvo Švedske.

32' GOL! Toivonen lobuje Nojera u trku.

31' Povređenog Rudija u ekipi Nemačke menja Gundogan.

25' Sebastijan Rudi je dobio udarac u nos, izašao je da mu se ukaže pomoć van terena i zaustavi krvarenje.

24' Korner za Nemačku, bez šuta na gol

20' Miler ulazi u peterac Švedske, ali od svega samo gol-aut.

13' Izuzetna šansa Švedske, Berg je povukao kontru, ali Nojer fantastično reaguje blagovremenim istrčavanjem.

© Sputnik / Aleksandr Vilьf / Uđi u bazu fotografijaNojer sjajno zaustavlja šut Berga
Nojer sjajno zaustavlja šut Berga - Sputnik Srbija
Nojer sjajno zaustavlja šut Berga

10' Više od 100 razmenjenih pasova za Nemce u prvih desetak minuta.

Pritisak Nemačke na startu utakmice, šampion je krenuo jako u želji da što pre dođe do gola.

9' Kombinuju Nemci u šesnaestercu Švedske, ponovo velika prilika, od svega samo korner.

8' Još jedna velika prilika za reprezentaciju Nemačke

6' Detalj iz kontranapada Švedske:

© Sputnik / Vladimir Pesnя / Uđi u bazu fotografijaKontra Švedske u kojoj su Nemci uspeli da zaustave Forsberga pre njegovog šuta na gol
Kontra Švedske u kojoj su Nemci uspeli da zaustave Forsberga pre njegovog šuta na gol - Sputnik Srbija

3' Šut Drakslera jako po sredini gola, uklizava jedan igrač odbrane Švedske.

1' Počela je utakmica drugog kola grupe F između Nemačke i Švedske.

© Sputnik / Nina Zotina / Uđi u bazu fotografijaEkipa Nemačke
Ekipa Nemačke - Sputnik Srbija
Ekipa Nemačke
© Sputnik / Aleksandr Vilьf / Uđi u bazu fotografijaEkipa Švedske
Ekipa Švedske - Sputnik Srbija
Ekipa Švedske
© Sputnik / Vladimir Pesnя / Uđi u bazu fotografijaStadion „Fišt“ pred početak meča između Nemačke i Švedske
Stadion „Fišt“ pred početak meča između Nemačke i Švedske - Sputnik Srbija
Stadion „Fišt“ pred početak meča između Nemačke i Švedske

UOČI UTAKMICE…

Čeka nas veoma zanimljiv duel između Nemačke i Švedske u grupi F, u kom su „formalni domaćini“ veliki favoriti.

Očoa za sada brani sve što ide ka njemu - Sputnik Srbija
Zakomplikovalo se u grupi F: Istorijska pobeda Meksika, šampion nokautiran (video, foto)

Posle prvog kola i za Nemce šokantnog poraza, „panceri“ više nemaju prava na kiks. Došli su u Rusiju sa ambicijama da odbrane titulu, ali to nisu pokazali u premijernoj utakmici. Ne samo zbog izgubljenog meča, već i zbog igre koja baš i nije bila prepoznatljiva. Jesu napadali, u nekim trenucima im je nedostajalo i sreće, ali za neke stvari su i sami krivi. Ekipa koja u veznom redu ima igrače poput Tonija Krosa, Kedire, Drakslera, Ozila, mora da gospodari terenu. Toga nije bilo mnogo protiv Meksika. Pravili su previše za grešaka za nekoga ko želi titulu. Iskusna su ekipa, godinama na okupu, predvođena već jako dugo odličnim Sebastijanom Levom, i ako žele da zadovolje svoje apetite i apetite ljubitelja fudbala širom sveta, „panceri“ moraju mnogo bolje u ovom meču.

Švedska - Južna Koreja - Sputnik Srbija
Švedska 1 — 0 Južna Koreja: Mnogo borbe, šansi i promašaja, VAR odlučio pobednika (foto)

Švedska je osrednja evropska ekipa. Igra standardno svoju igru. Umeju Šveđani da budu grubi, više posvećeni rušenju tuđe igre nego izgradnji svoje. Nemaju više Zlatana Ibrahimovića, koji je sam umeo da jednim potezom reši meč. Sada je tu dosta efikasan u poslednjih desetak mečeva bio Markus Berg. Dao je 8 golova u kvalifikacijama i jedan je od najzaslužnijih za plasman Švedske na SP. Ipak, daleko je mnogo od klase kakva je bio Ibrahimović. Ono što im ide naruku su tri osvojena boda u prvom meču. Posvetiće se odbrani, prepustiće loptu Nemcima, i ako uspeju da sačuvaju svoju mrežu, napraviće ogroman korak ka osmini finala. Neće im biti nimalo lako, ali ako daju sve od sebe i uspeju da zaustave Krosa i Ozila, imaju čemu da se nadaju u ovom meču.

U ovoj utakmici Nemci su apsolutni favoriti. Ali to su bili i u prvom meču, pa su ostali na nula bodova. Sada im je jasno da nema „malih“ i „velikih“ protivnika. Za svaku pobedu se mora pomučiti, bez obzira na to kakav sastav imate. A ako ko zna kako se igra pod pritiskom, to su „panceri“. Očekuje se da napadnu od početka i pokažu ko je glavni na terenu. Ako postignu rani gol, Švedskoj se ne piše dobro. Oni moraju da se odbrane kako umeju i znaju, posebno u prvih dvadesetak minuta. Svoju šansu moraju da traže u izuzetno disciplinovanoj igri i požrtvovanoj odbrani. Neće smeti ni da mnogo fauliraju u okviru šuta, jer su Nemci veoma opasni iz prekida.

Nije lako predvideti rasplet ove utakmice i u kom će pravcu otići. Lako može doći do goleade i ubedljive pobede Nemaca, a može se ući i u veliku jurnjavu za jednim golom, ukoliko se na semaforu zadrži 0:0 do nekog 60. minuta.

Nemačka reprezentacija objavila je na tviteru startnih 11 na ovoj utakmici:

Stadion „Fišt“, na kom će se igrati ova utakmica, izgrađen je specijalno za zimsku Olimpijadu i Paraolimpijadu 2014. godine. Upravo na ovom stadionu su bile održane grandiozne ceremonije otvaranja i zatvaranja igara u Sočiju. Naknadno je stadion rekonstruisan kako bi na njemu mogle da se održavaju fudbalske utakmice. Kako izgleda ovo zdanje, čiji je kapacitet 47.700 gledalaca, pogledajte u videu od 360°:

Za sve one koji neće imati priliku da posete Rusiju, pripremili smo vam vodič kroz Soči, grad toplog mora i visokih snežnih planina. Zahvaljujući jedinstvenim klimatskim uslovima, Soči je postao jedan od glavnih sportskih gradova Rusije.