Švedska 1 — 0 Južna Koreja: Mnogo borbe, šansi i promašaja, VAR odlučio pobednika (foto)

© Sputnik / Grigoriй Sokolov / Uđi u bazu fotografijaŠvedska - Južna Koreja
Švedska - Južna Koreja - Sputnik Srbija
DAN 5: Svetsko prvenstvo u Rusiji. Utakmica prvog kola F grupe Švedska — Južna Koreja. Stadion „Nižnji Novgorod“ u Nižnjem Novgorodu.

Gledamo izuzetno zanimljivo prvenstvo. Završena je prva utakmica petog dana prvenstva, pobedom Švedske, posle mnogo neiskorišćenih šansi, do pobede su došli golom iz penala, koji dosuđen nakon „konsultovanja“ sa VAR sistemom. Pokušali su Korejci posle primljenog gola da dođu do izjednačenja, stvorili više šansi pred golom Olsena, posebno u nadoknadi vremena, ali nisu imali sreće.

KRAJ UTAKMICE

Ređaju se akcije Koreje, bez promene rezultata

92' Velika šansa za izjednačenje, udarac glavom pored desne stative

Nakon gola usledile su dve polušanse za Južnu Koreju. Ratnici sa Dalekog istoka nemaju šta da izgube i brzo dolaze do šesnaesterca protivnika. Zasad bez velike šanse.

66' GOL! Grankvist siguran sa bele tačke

Ovde možete pogledati snimak gola Andreasa Grankvista

63' Nakon analize VAR sistema dosuđen penal za Švedsku

62' Gužva u šesnaestercu Južne Koreje, posle starta odbrane na zemlji se našao jedan fudbaler Švedske. Sudija je pustio da se igra nastavi

Ova utakmica je imala zanimljivu uvertiru — nakon što su Šveđani našli način da zavire na južnokorejski zatvoreni trening, Koreja je uzvratila još lukavije.

57' Koreja je povukla kontru po levoj strani, ali opet bez završnog pasa

56' Velika prilika za Švedsku, lopta izbijena sa gol linije

52' Prva šansa i na drugoj strani, bez promene rezultata

50' Nastavlja se u istom ritmu, Švedska na početku poluvremena niže šanse. Još jedna dobra akcija i neprecizan šut sa dvadesetak metara

46' POČELO JE DRUGO POLUVREME

45' KRAJ PRVOG POLUVREMENA

Južna Koreja je prepustila inicijativu Švedskoj, kako bi mogla da zapreti iz kontri. U dva navrata su mogli bolje da reaguju u šesnaestercu protivnika. Švedska je pri kraju krenula žestok, stvorila nekoliko polušansi, i najverovatnije je oštećena za penal u 43. minutu. Sudija nije posegao za sistemom VAR.

43' Neverovatna šansa Šveđana

38' Još jedan kontranapad Koreje nakon konfuzije Šveđana pošto sudija nije svirao faul na polovini terena

35' Brza kontra Korejaca, ipak bez šuta ka golu Son Heung Min

© Sputnik / Grigoriй Sokolov / Uđi u bazu fotografijaPored šansi Švedske, utakmicu obeležava visok ritam i velika borbenost Južnokorejaca
Pored šansi Švedske,  utakmicu obeležava visok ritam i velika borbenost Južnokorejaca - Sputnik Srbija
Pored šansi Švedske, utakmicu obeležava visok ritam i velika borbenost Južnokorejaca

Današnji rivali su prvi meč odigrali na 1948. na Olimpijskim igrama u Londonu, a Šveđani su tada pobedili sa 12:0. Sve utakmice koje su igrali nakon toga bile su prijateljske, a Skandinavci su jednom slavili, dok je dvaput bilo nerešeno.

29' Berg ponovo u prilici, izblokiran klizećim startom borbenog Korejca

21' Nova šansa za Švedsku posle kornera. Udarac glavom lopta prolazi pored stative

20' Stopostotna šansa za Švedsku, promašaj sa pet metara, golman Kim Sin Gjo refleksno skinuo šut Markusa Berga

16' Prva šansa za Šveđane

12' Prvi žuti karton na utakmici, opomenut je igrač Južne Koreje Kim Šin Uk posle prekršaja

U prvih desetak minuta igru su obeležili prekršaji.

© Sputnik / Aleksandr Vilьf / Uđi u bazu fotografijaIgra se jako, sa puno duela i prekršaja. Kao što se i očekivlao, nema lepršave igre,
Igra se jako, sa puno duela i prekršaja. Kao što se i očekivlao, nema lepršave igre, - Sputnik Srbija

6' Prva šansa na utakmici za Južnu Koreju posle slobodnog udarca sa leve strane

© Sputnik / Aleksandr Vilьf / Uđi u bazu fotografijaNavijači Južne Koreje na stadionu u Nižnjem Novgorodu
Navijači Južne Koreje na stadionu u Nižnjem Novgorodu - Sputnik Srbija
Navijači Južne Koreje na stadionu u Nižnjem Novgorodu

1' Počinje druga utakmica prvog kola grupe F između Švedske i Južne Koreje.

© Sputnik / Grigoriй Sokolov / Uđi u bazu fotografijaNavijači Švedske na stadionu u Nižnjem Novgorodu

Očoa za sada brani sve što ide ka njemu - Sputnik Srbija
Zakomplikovalo se u grupi F: Istorijska pobeda Meksika, šampion nokautiran (video, foto)

Posle jučerašnjeg burnog dana u kom se svašta izdešavalo — potpuni potop svetskog šampiona, razočaranje glavnog favorita za titulu Brazila, i velika, dugo očekivana pobeda Srbije na SP, začinjena fantastičnim golom junaka dana — Aleksandra Kolarova, čiji je gol na novom velelepnom stadionu „Samara arena“ bio i prvi zvanično postignut na njemu (zbog čega je naš kapiten i nagrađen prigodnim i lepim poklonom), prvenstvo se nastavlja. Prvi na teren izlaze reprezentativci Švedske i Južne Koreje.

Šveđani su, posle pauze duge čak 12 godina, ponovo na smotri najboljih. Ova ekipa u svojoj istoriji ima nekoliko izuzetno zapaženih rezultata. Jednom su poraženi u finalu od Brazila, sada već daleke 1958. godine, a čak četiri puta su igrali polufinale SP. Na ovom prvenstvu ih očekuje težak posao da se nađu u nokaut fazi, jer za protivnike imaju Nemce i kako smo juče videli veoma raspoložene Meksikance, koji su priredili jedno od najvećih iznenađenja dosadašnjeg toka prvenstva, koje je čak nešto kasnije izazvalo i zemljotres koji se osetio čak u Čileu.

Träning på matcharenan i Nizhni Novogorod. #viärsverige

A post shared by Sweden Men's National Team. (@swemnt) on Jun 17, 2018 at 2:23am PDT

Švedska svoju šansu za osvajanje bodova na prvenstvu mora da traži danas. Južna Koreja je ekipa protiv koje mogu da pobede. Sa ranjenom Nemačkom i Meksikom u naletu, biće neuporedivo teže. Da im je tu najbolji igrač Zlatan Ibrahimović, sve bilo mnogo lakše, ali on je tu samo kao navijač. Međutim, ni bez njega to nije ekipa koja igra loš fudbal. U Rusiju su došli kroz baraž, u kom su napravili jedno od prvorazrednih iznenađenja izbacivši Italiju!

Ekipa igra jako tvrdo, kako smo uostalom i navikli od Šveđana. Jaki su u duelu, čvrsti, disciplinovani, naročito u odbrani i primaju jako malo golova. Napad im je slabija strana. Igraju „dugim loptama“ i nisu mnogo kreativni, ali su veoma spremna ekipa u kojoj svako zna šta treba da radi.

Trenig reprezentativaca Južne Koreje - Sputnik Srbija
Lukavi Korejci: Kako je azijski tim prevario Šveđane

Južna Koreja je vicešampion Azije. Umeli su dosad da iznenade na mundijalima, kao 2002. godine, kada su zauzeli neverovatno četvrto mesto. Tada su bili i domaćini prvenstva. U Rusiji nisu imali sreće prilikom žrebanja i upali su grupu iz koje teško da mogu da prođu dalje. Za bodove će morati da se bore u današnjem meču. Mada, svedoci smo da su iznenađenja i te kako moguća, a oni su već pokazali kako se to radi.

Oslanjaju se na brzinu, timsku igru, solidno su tehnički potkovani. Umeju da izgaraju za dres koji nose i ta želja da svih 90 minuta pruže sve što mogu i daju poslednji atom snage, često je bila prevaga u njihovim pobedama. Toga sigurno neće faliti na terenu.

Iako nisu atraktivni protivnici, utakmica može biti zanimljiva. Dva potpuno različita stila igre, dva različita pristupa fudbalu. Šveđani će gledati da što više uspore i umrtve igru, dok će Korejci pokušavati pasom i trčanjem da dođu do gola. Sredina i napad su im bolji deo ekipe, dok odbrana ume da bude ranjiva. Napad je najbolja odbrana, i toga će morati da se drže ako žele bodove, jer ako budu saterani u svojih 30 metara, lako mogu da budu matirani.