Argentina — Hrvatska: Mesi i ekipa počišćeni sa 3:0, „vatreni“ slave. Imaju i šta! (foto)

© Sputnik / Aleksandr Vilьf / Uđi u bazu fotografijaSlavlje hrvatskih fudbalera
Slavlje hrvatskih fudbalera - Sputnik Srbija
Dan 8: Svetsko prvenstvo u Rusiji. Utakmica drugog kola D grupe Argentina – Hrvatska. Stadion „Nižnji Novgorod“ u Nižnjem Novgorodu.

Ono što smo i najavljivali kao mogućnost da se desi, to se i desilo. Neverovatno zrela utakmica Hrvatske. Modrić je doktorski odigrao čitav meč, sa Rakitićem gospodario sredinom terena, dok je ceo tim ginuo u svakom duelu terena. Perišić je pravio ogromne probleme svojim čuvarima. Argentina je bila potpuno razmontirana, ekipa sastavljena od izuzetnih asova nije pokazala ništa na ovoj utakmici. Mesi se nije video maltene čitavu utakmicu, a nije imao ni pomoć saigrača.

Hrvati su obezbedili plasman u osminu finala, Argentinci pred pakovanjem kofera. Jedno od najvećih razočaranja prvenstva je upravo ekipa „gaučosa“.

Hrvati su bili hrabri, iskusni, borbeni, i potpuno zasluženo slavili ubedljivim rezultatom.

Posle majstorije Modrića i udarca sa 25 metara, u 91. minutu su se poigrali sa odbranom Argentine i maltene uterali loptu u gol. Strelac je bio Rakitić. Hrvatska slavi. Ima i šta!

© Sputnik / Grigoriй Sokolov / Uđi u bazu fotografijaHrvati slave veliku pobedu
Hrvati slave veliku pobedu  - Sputnik Srbija
Hrvati slave veliku pobedu

KRAJ UTAKMICE

90'+ GOL! Hrvati nanjušili krv.

86' Slobodan udarac Rakitića sa sredine, završava na prečki gola Argentine.

85' Čarke na terenu posle starta Otamendija nad Rakitićem, koji je delova kao da je imao nameru da ga povredi.

80' GOL! Luka Modrić pokazuje kakav je igrač! Oslobađa se čuvara i bombom sa 25 metara „buši“ mrežu nemoćnog Kabaljera.

80' Opasan napad Hrvatske, šut Rakitića izblokiran.

76' Ivan Rakitić je ostao na travi, Argentinci nisu želeli da izbace loptu. Na kraju je sudija prekinuo igru.

67' Vrsaljko dobija žuti karton nakon grubljeg faula.

63' Najbolja prilika za „gaučose“, tri šuta i ništa. Za glavu se hvataju Argentinci na tribinama.

© REUTERS / Murad SezerMesi u neverici gleda „u prazno“ posle gola Rebića
Mesi u neverici gleda „u prazno“ posle gola Rebića - Sputnik Srbija
Mesi u neverici gleda „u prazno“ posle gola Rebića

56' Povreda Rebića, hrvatski selektor ne želi da rizikuje i menja ga defanzivcem Kramarićem.

© Mihail Serbin / Uđi u bazu fotografijaOvim šutom Rebić je zakucao loptu pod prečku i doveo navijače u delirijum
Ovim šutom Rebić je zakucao loptu pod prečku i doveo navijače u delirijum - Sputnik Srbija
Ovim šutom Rebić je zakucao loptu pod prečku i doveo navijače u delirijum

53' GOL! Rebić nakon neshvatljive greške Kabaljera hladnokrvno zakucava loptu pod prečku za ogromnih 1:0

51' Žuti karton Merkada zbog grubog faula.

46' Počelo je drugo poluvreme.

Gledamo odličnu utakmicu, visokog ritma. Lopta je malo više u nogama Argentine, ali samo jedna velika prilika, koju je na neverovatna način promašio Perez. Mesi je još jedno poluvreme odigrao loše, nije ga bilo mnogo na terenu, dok su Hrvati veoma opasni po gol Kabaljera kad krenu u napad. Na obe starne se igra prilično grubo, mada u tome prednjače „vatreni“.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45'+ Rebić na sjajno dodavanje Modrića po zemlji šutira preko gola, iako je imao otvorenog Perišića.

38' Žuti karton za Rebića posle bezobraznog udaranja Salvija.

Ogroman je pritisak na ovom čoveku:

33' Prilika za Madžukića, nije uspeo da je dobro zahvati glavom.

30' Neverovatna šansa za Argentinu, Perez je šutirao posle greške Lovrena i Vrsajka, pored gola.

27' Agvero se sjurio ka šesnaestercu Hrvatske, došao do gol-aut linije, centrirao, ali Hrvati izbacuju loptu u korner.

21' Prečka Markosa Akunje posle pokušaja centaršuta.

Gledamo, kako se i očekivalo, odličan početak utakmice. Napadaju i jedni i drugi, Hrvatska preko Perišića bliža golu. Golman Kabaljero je sprečio iznenađenje već na startu utakmice.

Čuveni Dijego Armando Maradona uživo bodri Mesija i ekipu na ključnoj utakmici protiv Hrvatske:

© Sputnik / Mihail Serbin / Uđi u bazu fotografijaMaradona prati meč sa Hrvatskom i zdušno navija za svoju reprezentaciju
Maradona prati meč sa Hrvatskom i zdušno navija za svoju reprezentaciju - Sputnik Srbija
Maradona prati meč sa Hrvatskom i zdušno navija za svoju reprezentaciju

5' Perišić u opasnoj prilici

1' Počela je prva utakmica drugog kola grupe D između Argentine i Hrvatske na stadionu „Nižnji Novgorod“ u Nižnjem Novgorodu.

© Sputnik / Ramilь Sitdikov / Uđi u bazu fotografijaEkipa Argentine
Ekipa Argentine - Sputnik Srbija
Ekipa Argentine
© SputnikEkipa Hrvatske
Ekipa Hrvatske - Sputnik Srbija
Ekipa Hrvatske
© Sputnik / Ramilь Sitdikov / Uđi u bazu fotografijaPočetak meča Argenitna Hrvatska
Početak meča Argenitna Hrvatska - Sputnik Srbija
Početak meča Argenitna Hrvatska

UOČI UTAKMICE:

Gol Agvera u meču protiv Islanda - Sputnik Srbija
„To je sramota“: Maradona „opleo“ po Mesiju i ekipi

Prvo kolo u grupi D donelo je neočekivani remi Argentine sa Islandom i rutinsku pobedu Hrvatske nad Nigerijom. Pred derbi ove grupe, a može se reći i pred drugi veliki derbi dosadašnjeg dela prvenstva (posle duela između Portugalije i Španije), stvari su prilično jasne. Za Hrvatsku je ovo možda formalno najteža, ali suštinski najlakša utakmica u grupi. Ne postoji presija, sve osim poraza je sjajan rezultat koji „vatrene“ približava prvom cilju — prolasku grupe. Sa druge strane, Argentina nakon kiksa u prvom kolu ovu utakmicu jednostavno mora da dobije.

Kako će igrati Sampaolijevi puleni? Očekuje se nekoliko promena u odnosu na utakmicu sa Islandom. Taktička promena vezana je pre svega za pariranje moćnom veznom redu Hrvatske. Argentina će zato verovatno početi utakmicu u formaciji 3-4-3 sa pojačanom sredinom terena, ali i nekim novim igračima u odnosu na one koji su igrali protiv „vikinga“. U zadnjoj liniji bi, umesto Roha, prednost dobio Merkado, dok se na sredina terena, uz Maskerana, očekuje Perez, a umesto Meze i Di Marije bi od prvog minuta šansu mogli da dobiju Akunja i Pavon.

Mesi je, naravno, neupitan, a od toga kako će razviti saradnju sa veznim igračima neće zavisiti samo njegova igra, već vrlo verovatno i krajnji ishod utakmice. Ukoliko Mesi bude dobijao upotrebljive lopte u zoni ispred šesnaesterca okrenut licem ka golu i ne bude morao da troši snagu vraćajući se po nju do centra, što je često radio protiv Islanda, „gaučosi“ su u ovoj utakmici mnogo bliži cilju.

Hrvatski fudbaleri slave pobedu - Sputnik Srbija
Zašto su Hrvati ljuti na FIFA?

Hrvatska pobeda protiv Nigerije je prva pobeda ove reprezentacije u prvom kolu Mundijala još od Svetskog prvenstva u Francuskoj 1998, na kome su „vatreni“ osvojili treće mesto. Ta tri boda pred derbi sa Argentinom Hrvatskoj daju izvesnu mirnoću, jer bi, bez obzira na rezultat, u poslednjem kolu protiv Islanda i dalje sve zavisilo od njih samih.

Kao i kod Argentine, i ovde će igra zavisiti isključivo od jednog čoveka. Naravno, radi se o Luki Modriću. Vezista Reala je već u zrelim igračkim godinama, ali iza sebe ima još jednu sjajnu sezonu, i on je taj koji će razigravati Perišića, Rebića i Mandžukića pravovremenim pasovima. U odnosu na utakmicu sa Nigerijom, i u reprezentaciji Hrvatske se očekuju promene, ali, za razliku od Argentine, radi se o jednoj jedinoj. Pošto se očekuje totalna ofanziva Argentine, Kramarića će, vrlo verovatno, od prvog minuta zameniti nešto povučeniji Milan Badelj.

Očekuje nas veoma zanimljiva utakmica na čiji ishod će uticati mnogo faktora. Sa jedne strane je Mesi koji u reprezentaciji i ne pruža neke baš blistave partije. Mislimo da je vreme da se konačno probudi i da počne da liči na onog Lea iz Barselone. Sa druge strane, ključ dobrog rezultata za Hrvatsku su, pored Modrića, Rebić i Perišić, koji bi vršili pritisak na argentinske bekove i u napadu i u odbrani.

I, za kraj, ne očekujte neki mnogo efikasan meč. Obe reprezentacije će, na prvom mestu, čuvati svoj gol, a na prethodnu tvrdnju ukazuje i statistika iz prethodnih kvalifikacija. Naime, Argentina je u južnoameričkim kvalifikacijama na 18 utakmica dala svega 19 golova. Sa druge strane, Hrvatska je na 10 utakmica postigla 15 golova, od toga čak 6 u jednoj utakmici, protiv najslabijeg protivnika u grupi.

Derbi dana i celog drugog kola prognozirao je i legendarni trener Morinjo, koji Srbiju ne vidi u osmini finala:

A predviđanje u svom stilu dao nam je i Bora Đorđević.

Stadion „Nižnji Novgorod“, na kome se igra ovaj meč, izgrađen je specijalno za Svetsko prvenstvo u fudbalu. Ovde će biti održane utakmice u grupama, utakmica osmine finala i četvrtfinala. Kako izgleda ovo zdanje, čiji je kapacitet 45.331 gledalac, pogledajte u videu od 360°:

Za sve one koji neće imati priliku da posete Rusiju, pripremili smo vodič kroz Nižnji Novgorod, prestonicu Povolžja, grad mistične prošlosti i sportske budućnosti.