Urugvaj 3—0 Rusija: Akinfejev nije dovoljan, Suarez i Kavani napokon proradili (foto)

© Sputnik / Ramilь Sitdikov / Uđi u bazu fotografijaEdison Kavani proslavlja svoj prvi pogodak na SP
Edison Kavani proslavlja svoj prvi pogodak na SP - Sputnik Srbija
Dan 12: Svetsko prvenstvo u Rusiji. Utakmica trećeg kola A grupe Urugvaj — Rusija. Stadion „Samara arena“ u Samari.

Urugvaj napokon zaličio na sebe. Nisu briljirali u većem delu meču, ali su odigrali zrelo, pametno, bili sigurni u odbrani, efektni u napadu. Suarez je sjajno načeo ekipu Rusije iz slobodnog udarca, da bi kasnije nesrećno Čerišev oterao loptu u svoju mrežu, za veliko vođstvo od 2:0. Ostala je Rusija posle toga sa desetoricom već u 36. minutu, tako da je bilo teško povratiti se. I pored toga, Rusija je pokušavala, stvorila nekoliko polušansi, ali nije mogla više od toga. Na kraju je i Kavani postigao gol — posle sjajne intervencije Akinfejeva i odbijene lopte, natrčava na nju i smešta je u mrežu za svoj prvenac na SP i za velikih 3:0.

KRAJ UTAKMICE

90'+ Umalo Urugvaj i do četvrtog gola.

90' GOL! EDINSON KAVANI! KONAČNO I NJEGOV GOL!

90' Rodrigez pokušava sa 17-18 metara iskosa, zamalo neprecizan.

85' Ogromna prilika za Ruse, posle sjajnog prodora i nekoliko driblinga u trku Smolova, usledio je centaršut po zemlji koji odlično preseca golman Muslera.

84' Posle kornera odlična prilika za Urugvaj, Kaseres je gađao glavom, ali je izblokiran.

80' Brza akcija Urugvaja po levoj strani, probio je Suarez, na drugoj stativi tražio Kavanija, koji tokom celog meča kasni za taj jedan korak. Srećom po navijače Rusije.

Odlična utakmica Urugvaja. Vodi 2:0, a nikada nije izgubio meč u kom su imali tu prednost. Rusija i sa igračem manje pokušava da golom unese neku neizvesnost. Uspevaju „baćuške“ da dođu do šesnaesterca, ali tu im se akcije i završavaju. Iako brojčano slabiji, u nastavku dobro odolevaju protivniku u odbrani.

69' Pokušaj Kavanija, preambiciozno pored trojice, snažno je šutirao sa ivice šesnaesterca, ali pored gola.

52' Samedov je centrirao iz slobodnjaka, ali iz velike daljine, na kraju aut.

47' Slobodan udarac za Urugvaj sa tridesetak metara, Kavani pogađa živi zid.

© Sputnik / Vladimir Astapkovič / Uđi u bazu fotografijaZabrinuta navijačica Rusije
Zabrinuta navijačica Rusije - Sputnik Srbija
Zabrinuta navijačica Rusije

46' Počinje drugo poluvreme.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

36' Drugi žuti karton za Smolnikova, Rusija ostaje sa 10 igrača!

29' Rusi su imali sreće da ne prime i treći gol, Akinfejev i odbrana su zajedno zaustavili Suareza i Kavanija.

© Sputnik / Alekseй Daničev / Uđi u bazu fotografijaNavijači Rusije u neverici posmatraju rezulat
Navijači Rusije u neverici posmatraju rezulat  - Sputnik Srbija
Navijači Rusije u neverici posmatraju rezulat

28' Žuti karton za Smolnikova.

© REUTERS / David GraySmolnikov dobija prvi žuti karton
Smolnikov dobija prvi žuti karton  - Sputnik Srbija
Smolnikov dobija prvi žuti karton

Urugvaj uz puno sreće vodi 2:0. Rusija je napala Urugvaj, posebno posle prvobitnog vođstva, stvorila nekoliko šansi, ali ih je šokirao Laksalt na drugoj strani. Sevnula je polukontra, jak šut koji pogađa u nogu Čeriševa i završava iza leđa Akinfejeva. Biće teško Rusima da se vrate u igru, iako ne staju sa napadima ni u nastavku.

GOL! 2:0 ZA URUGVAJ! Šut Urugvaja sa 16 metara pogađa Čeriševa u levu nogu, lopta menja pravac i vara Akinfejeva za veliku prednost.

13' Centaršut iz kornera za Ruse, ali lako to hvata Muslera.

12' Fantastična šansa Čeriševa, od svega korner. Posle sjajnog dodavanja Džube, Čerišev se našao u odličnoj situaciji, dobro šutirao, ali pravo u golmana.

© Sputnik / Vladimir Pesnя / Uđi u bazu fotografijaAkinfejev je bio nemoćan posle šuta Suareza
Akinfejev je bio nemoćan posle šuta Suareza - Sputnik Srbija
Akinfejev je bio nemoćan posle šuta Suareza

10' GOL! SUAREZ PREKO ŽIVOG ZIDA U GOLMANOV UGAO!

© Sputnik / Aleksandr Vilьf / Uđi u bazu fotografijaSlavlje Urugvaja posle gola Suareza
Slavlje Urugvaja posle gola Suareza - Sputnik Srbija
Slavlje Urugvaja posle gola Suareza

10' Slobodan udarac sa 16 i po metara za Urugvaj, šutiraće Suarez

9' Gazinski je dobio žuti karton.

8' Čerišev u solidnoj prilici za bolji centaršut, ali izblokiran.

2' Već prva prilika za Urugvaj, šut Vesina iz velike udaljenosti, lopta ide pored gola.

1' Počinje utakmica trećeg kola grupe A između Urugvaja i Rusije.

UOČI UTAKMICE…

© Sputnik / Vladimir Pesnя / Uđi u bazu fotografijaNavijači Rusije pred utakmicu protiv Urugvaja
Navijači Rusije pred utakmicu protiv Urugvaja - Sputnik Srbija
Navijači Rusije pred utakmicu protiv Urugvaja
© Sputnik / Ramilь Sitdikov / Uđi u bazu fotografijaNavijači Urugvaja pred utakmicu protiv Rusije
Navijači Urugvaja pred utakmicu protiv Rusije - Sputnik Srbija
Navijači Urugvaja pred utakmicu protiv Rusije

Poslednji dan drugog kola grupne faze bio je sjajan dan za ljubitelj fudbala. Tri odlične utakmice, u kojima smo opet videli mnogo lepih golova. Engleska je izvojevala ubedljivu pobedu nad nejakom Panamom od 6:1, a Hari Kejn je izbio na prvo mesto liste strelaca sa 5 golova. Onda su mušku utakmicu odigrali odlični Japan i Senegal, u kojoj su podeli bodove rezultatom 2:2 i sada dele prvo mesto u grupi sa 4 boda. Kao šlag na tortu došao je meč Kolumbije i Poljske, u kom su Kolumbijci fantastičnom igrom pokazali klasu i srušili sve ambicije Poljaka i punom mrežom golova (3:0) poslali favorita grupe kući.

El Neni i Artjom Džuba - Sputnik Srbija
Rusija slavi 3:1: „Baćuške“ iz teške artiljerije, Salah pakuje kofere (foto)

Od 16 časova na teren izlaze Rusija i Urugvaj kako bi direktno odlučivali sa kog mesta će se plasirati u nokaut fazu takmičenja. Rusija je jedno od najprijatnijih iznenađenja dosadašnjeg toka prvenstva. Rusi igraju odlično, brzo, hrabro i što je najbitnije — efektno. Postigli su čak 8 golova u dve utakmice i imaju čemu da se nadaju protiv, na papiru, boljeg protivnika. Pokazali su mnogo više nego što je iko očekivao i ostaje im da to još jednom potvrde dobrom igrom na terenu pred svojim navijačima.

Čerišev i Golovin (koga traži Juventus i spreman je da odreši kesu) u sjajnoj su formi. Od njih mnogo zavisi, mada su „baćuške“ ekipa koja se oslanja na timsku igru, bez velikih zvezda, i ako budu igrali kao u prve dve utakmice, biće veoma blizu pobede i prvog mesta u grupi.

Reprezentativci Urugvaja nakon gola Suareza - Sputnik Srbija
1:0 Bledi Urugvaj za 1. mesto protiv Rusije, Saudijci protiv Salaha za oproštaj (foto)

Urugvaj ima fantastične igrače i velike zvezde, jedan od najboljih napadačkih tandema na prvenstvu, ali ne prikazuju to na terenu. Postigli su samo dva gola, i to protiv dosta slabijih protivnika — Egipta i Saudijske Arabije. Sem brojem bodova, nemaju mnogo čime da budu zadovoljni. Došli su na prvenstvo sveta sa idejom da doguraju daleko. Selektor Tabares zna kako se postižu dobri rezultati, tu je već 12 godina, tim vrlo kvalitetan na svim pozicijama, ali ipak nešto škripi.

Prvi deo posla su obavili, prošli su grupu, ali svakako moraju da pokažu više. Rusija će im biti dobar pokazatelj gde su ovom trenutku. Bolji su, to svi znaju, ali ako ne pokažu to na terenu, uz huk sa tribina, biće oduvani, a time će i na težeg protivnika u nastavku takmičenja. Moraju da realizuju šanse, koje ne stvaraju lako, jer protivnici veoma brzo sve kažnjavaju. Najviše se opet očekuje od Suareza i Kavanija. Moraju biti mnogo bolji nego dosad ako žele da nanesu prvi poraz Rusiji.

© REUTERS / Marko DjuricaLuis Suarez i Edinson Kavani pred utakmicu protiv Saudijske Arabije
Luis Suarez i Edinson Kavani pred utakmicu protiv Saudijske Arabije - Sputnik Srbija
Luis Suarez i Edinson Kavani pred utakmicu protiv Saudijske Arabije

Rusija je u naletu. Timska igra joj je iznedrila dva junaka. Golovin i Čerišev su isplivali u pravi plan, ali i dalje se za rezultat Rusije pita ceo tim. Igraju pred domaćom publikom, što im daje dodatnu snagu. Selektor Stanislav Čerčesov je ukomponovao ekipu i to na terenu zasad deluje jako dobro. Jasna vizija u igri, sa dosta prodora i po bokovima i kroz sredinu, kao i šutevima sa distance, stvara mnogo šansi za gol. Iako je favorit Urugvaj, Rusija ima čemu da se nada na osnovu svega prikazanog. Ovo će im biti najjača provera pred nastavak takmičenja, gde ih najverovatnije očekuje ili Španija ili Portugalija. Takođe i „nebeskoplavima“ je duel u kom će jasno videti gde su u ovom trenutku. Ekipa sa takvim napadom iza koji su Betankur iz Juventusa i Vesino iz Intera i odbranom koju predvodi odlični kapiten Godin mora da pokaže više nego dosad. Ovo im je prilika da podignu moral i pokažu više nego u dosadašnjem delu prvenstva. Ovo im je prilika da podignu samopouzdanje i u osminu finala uđu daleko sigurniji i jači. Možda baš danas prorade i pokažu da su na prethodne dve utakmice samo imali dva loša dana.

Stadion „Samara arena“, na kome se igra ova utakmica, jedan je od novih stadiona i izgrađen je za SP. Inspirisan je svemirom, kao deo tradicije regiona u kom je razvijena kosmonautika. Prvi gol na ovom stadionu dao je naš reprezentativac Aleksandar Kolarov, koji je tim povodom na poklon dobio „ladu“. Kako izgleda ovo zdanje, čiji je kapacitet 44.807 gledalaca, pogledajte u videu od 360°:

Za sve one koji neće imati priliku da posete Rusiju, pripremili smo vodič kroz Samaru, grad nauke, svemira, trgovaca i „častuški“.