00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
JučeDanas
Na programu
Reemiteri
Studio B99,1 MHz, 100,8 MHz i 105,4 MHz
Radio Novosti104,7 MHz FM
Ostali reemiteri
Zastava Srbije - Sputnik Srbija, 1920
SRBIJA
Najnovije vesti, analize i zanimljivosti iz Srbije

Dačić: „Oluja“ je bila najveće etničko čišćenje posle Drugog svetskog rata

© Sputnik / Lola ĐorđevićIvica Dačić
Ivica Dačić - Sputnik Srbija, 1920, 05.08.2023
Pratite nas
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je večeras da Srbija ne bi pokrenula optužnicu za zločin na Petrovačkoj cesti da je taj zločin bio procesuiran od nadležnih organa drugih država gde se i desio.
Komentarišući obeležavanje akcije "Oluja" u Kninu, Dačić je za Tanjug rekao da je to nekada bila srpska opština u kojoj je sada gradonačelnik Hrvat, kao i da to, kako kaže, pokazuje jednu strašnu činjenicu, a to je da na tom području Srba više nema.
"Oni govore da je ta Oluja bila akcija na kojoj počiva Hrvatska. Ako jedna država treba da počiva na ubijanju i proterivanju civilnog stanovništa onda zaista ne znam kojim putem da mi idemo dalje u normalizaciju naših odnosa", rekao je Dačić.
Kako kaže, sada se govori o tome da Srbija nema pravo da procesuira ratne zločine koji su se desili van teritorije Srbije, te objasnio da se Srbija pre više godina priključila i postala jedna od zemalja koja poštuje tzv. univerzalnu jurisdikciju kada su u pitanju neka teška krivična dela.
On je dodao da se niko ne buni kada o tome govore Španija ili Francuska, ali da se postavlja pitanje zašto to radi Srbija.
"To su zločini protiv čovečnosti i civilnog stanovništva, ratni zločini za koje nije podignuta nikakva optuižnica, niti se vodi bilo koji proces u tim zemljama gde su se ti zločini desili", rekao je Dačić i dodao da i Hrvatska ima takav zakon.
"Vi sad imate proslave tih događaja uz napadanje Srbije za nešto što su oni uradili prema našem narodu. Uostalom kad podvučemo crtu posle svih tih događaja Srba je bilo više od 15 odsto u Hrvatskoj, sada ih ima manje od pet odsto", rekao je Dačić.
On je naveo da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić uputio poruke mira.
"Naše poruke i poruke predsednika Vučića nisu bile poruke koje bi se svađale sa bilo kim. To su bile poruke mira, da svako odgovara za zločine koje je počinio, bez obzira ko su počinioci, i ko su žrtve i da učinimo na kraju krajeva koliko je moguće da se naš narod vrati na ta područja gde je vekovima živeo. Ali dalek je put", rekao je ministar.
Dačić je naveo i da je "Oluja" bila najveće etničko čišćenje posle Drugog svetskog rata.
"Ako pogledate bombardovanje Jugoslavije...Agresija na Jugoslaviju je izvršena zbog takozvane navodne humanitarne katastrofe nad Albancima na KiM, a šta je ovde bilo? Ovde su neke zapadne zemlje uključujući i SAD podržavale ovakvu humanitarnu katastrofu, nasilje i teror nad Srbima pogrom i ne samo to, nego ovde sad ispada da je to temelj hrvatske države", rekao je Dačić.
On je istakao da je Srbija uvek osuđivala sve ratne zločine.
"Ako misle da treba da se klanjamo samo jednim žrtavama, a da zaboravimo na naše mislim da smo na pogrešnom putu", rekao je Dačić.
Istakao je i da Srbija šalje poruke mira i gleda gde su zajednički interesi, ako ih ima, a on smatra da ih ima.

Ne prihvatamo trikove prištinske vlasti

Dačić je rekao da će Srbija učiniti sve za mir na Kosovu i Metohiji, ali da ne prihvata trikove prištinske vlasti kao što je povlačenje 25 odsto policije iz opštinskih zgrada na severu.
Dačić je naveo da je premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti poslao policiju na sever KiM iako nije imao dozvolu Kfora niti saglasnost srpskih opština, a da se očekuje da Srbija bude zadovoljna što će povući 25 odsto policije iz opštinskih zgrada na severu, iako nije imao pravo da ih pošalje tamo.
"Kurti nema pravo na to što je uradio. To je suprotno međunarodnim dogovorima, on je poslao policiju na sever Kosova iako nije imao dozvolu Kfora niti saglasnost srpskih opština. Sada mi treba da budemo zadovoljni što će on povući 25 odsto i sada su svi u međunarodnoj zajednici srećni što je eto počela deeskalacija. I oni koji pritom kažu da to nema veze sa deeskalacijom, sada pozdravljaju taj akt. Mislim da je to ismevanje cele međunarodne zajednice i pokazatelj koliko oni uopšte nemaju ozbiljnu nameru da utiču na Kurtija", rekao je Dačić.
Dodao je da treba da se oda priznanje Srbima koji žive na KiM koji stoički podnose teror koji se nad njima vrši, navodeći da prištinske vlasti najviše boli miran otpor srpskog naroda i njihovo jedinstvo.
Dačić je rekao i da prištinske vlasti boli to što je samo 13 Srba izašlo na izbore na severu KiM i da je zato važno da se nastavi borba i jedinstvo.
"Mi nastavljamo našu politiku. Ne priznajemo jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, jesmo za mir, sve ćemo da učinimo za mir, ali ne privatamo trikove i zamazivanje očiju kao što je delimično povlačenje od 25 odsto, oni svi treba da se povuku odmah", rekao je Dačić.

Srbija osuđuje politiku sankcija

Govoreći o sankcijama koje su SAD uvele državnom vrhu Republike Srpske, Dačić je naveo da Srbija osuđuje politiku sankcija, naročito kada je reč o sankcijama koje uvode pojedine države.
"Podsetiću da su i druge zemlje imale i imaju spiskove ljudi koji se nalaze pod njihovim sankcijama. Mi mislimo da je to jedan pogrešan pristup i da je to apsolutno neprihvatljivo. Ako već sada govorimo o Republici Srpskoj, ona je nastala Dejtonskim sporazumom, ona je po njemu deo BiH. Kada Bećirović kaže da je Dejtonski sporazum, jedan eksces koji je naneo štetu muslimanima onda to nije kršenje sporazuma ili kada Kurti radi ovo što radi on se ne nalazi na listi za sankcije", rekao je Dačić.
Dodao je da Dejtonski sporazum mora da se poštuje onako kako je napisan, podsećajući da je nastao jer je u BiH izbio rat i jer tri naroda nisu mogla da se usaglase o svojoj budućnosti.
"Mi nemamo nikakve ambicije niti želje da destabilizujemo BiH, ali zašto Srbi ne bi imali prava da obeležavaju godišnjice pogroma nad Srbima.. Ko kaže da mi nemamo to pravo?", upitao je Dačić.
Obeležavanje godišnjice akcije Oluja u Hrvatskoj.  - Sputnik Srbija, 1920, 05.08.2023
REGION
„Oluja“ traje do danas – 28 godina tihog egzodusa Srba iz Hrvatske
REGION
Plenković: "Oluja" je temelj hrvatske države, nikada nećemo prihvatiti optužnice iz Beograda
Aljbin Kurti - Sputnik Srbija, 1920, 05.08.2023
SRBIJA
Kurti zaigrao hrvatsku igru – hteo bi da „očisti“ Srbe, ali još nema dozvolu Zapada
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala