Ko su odbojkašice koje su okončale srpsko-rusku dominaciju Evropom?

Odbojkašice Italije – Evropsko prvenstvo - Sputnik Srbija, 1920, 05.09.2021
Odbojkašice Italije, pobedom u finalu Evropskog prvenstva u Beogradu, postale su prvi tim koji je posle deset godina uspeo da skloni sa evropskog trona Srpkinje i Ruskinje.
Odbojkašice Srbije osvojile su srebrnu medalju na Evropskom prvenstvu, čime je prekinuta dominacija koju su imale sa ruskim odbojkašicama.
Rivalstvo između reprezentacija Srbije i Rusije u ženskoj odbojci posebno je zanimljivo zbog kvaliteta obe ekipe, što dokazuje podatak da čitavu deceniju nijedna druga selekcija nije osvojila Evropsko prvenstvo, sve do šampionata u Beogradu.
Srpske odbojkašice imaju jednu medalju više, odnosno u periodu od 2011. godine tri puta su osvajale šampionat, dok su se Ruskinje dva puta našle na pobedničkom postolju u protekloj deceniji.
2021. – Italija.
Međutim, svakoj dominaciji dođe kraj, pa su tako Italijanke u beogradskoj „Štark areni“ sprečile Srbiju da osvoji treću uzastopnu titulu šampiona Evrope.
Postavlja se pitanje, ko su odbojkašice koje su razočarale 20 hiljada srpskih navijača?

Paola Egonu

Italijanska odbojkašica Paola Egonu - Sputnik Srbija, 1920, 05.09.2021
Italijanska odbojkašica Paola Egonu
Počnimo od Paole Egonu. Ono što je Tijana Bošković u selekciji Srbije, to je Egonu za Italiju. Talentovana korektorka ima neverovatne fizičke predispozicije i igra Italija umnogome zavisi od njenog raspoloženja.
Egonu je proglašena i za najkorisniju odbojkašicu Evropskog prvenstva (MVP), a turnir je završila sa neverovatna 193 poena. Samo je naša Boškovićeva osvojila više (215).
Italijanka, čiji je otac iz Nigerije, kada napada hvata loptu na oko 330 centimetara i ako je pravilno udari gotovo je nemoguće zaustaviti je. To je bio slučaj u finalu u kom je postigla 29 poena.
Egonu ima samo 23 godine, jednu manje od Boškovićeve, i u sezonama ispred njih dve vodiće veliku borbu u završnicama velikih takmičenja.

Elena Pjetrini

Italijanska odbojkašica Elena Pjetrini - Sputnik Srbija, 1920, 05.09.2021
Italijanska odbojkašica Elena Pjetrini
Među deset najboljih poenterki našla se još jedna talentovana odbojkašica – Elena Pjetrini.
Pjetrini, koja je u martu napunila 21 godinu, odigrala je sjajan turnir, bila je jedna od najpouzdanijih odbojkašica i Ofelija Malinov, tehničarka Italije, često ju je forsirala.
Dvadesetjednogodišnja odbojkašica u reprezentaciju je ušla jako mlada, sa samo 18 godina i sada je jedna od ključnih igračica u timu Davida Macantija. Bila je jedna od najboljih primača Evropskog prvenstva u turnir je završila sa 135 poena.

Ana Danezi, Ofelija Malinov, Mirjam Sila...

Italijanski tim još godinama će biti u vrhu svetske odbojke jer pored Pjetrini i Egonu, ima devojke poput Danezi (bloker), Kirikele (bloker), Malinov (tehničar), Sile (primač), De Đenaro (libero)...
Danezi igra na poziciji srednjeg blokera i Ofelija Malinov često je uključuje u napade, baš kao i Kristinu Kirikelu.
Dolazimo i do Mirjam Sile koja je često znala da bude slaba karika zbog prijema, ali finale je odigrala na vrhunskom nivou i sa 20 poena bila je odmah iza se Egonu.
Na sve to vodi ih sjajni Davide Macanti i ova titula samo je potvrda dobrog rada u italijanskoj ženskoj odbojci.
Italijanke su vratile Srpkinjama za poraz u finalu Svetskog prvenstva (2018) i u četvrtfinalu Olimpijskih igara (2021), te je sada red na naše devojke da im se revanširaju.
Prvu priliku imaće na Svetskom prvenstvu koje se održava 2022. godine u Holandiji i Poljskoj.