„Ministri su danas odlučili da će NATO odgovoriti ako se Rusija ne vrati ispunjenju sporazuma. NATO će se pridržavati uravnoteženog i odbrambenog pristupa svemu što radimo. Ministri su danas potvrdili da nemamo nameru da raspoređujemo nove nuklearne kopnene rakete u Evropi. Odgovaraćemo recipročno“, naglasio je Stoltenberg nakon prve radne sednice ministarskog saveta.
Istovremeno, NATO „mora da održava efikasno obuzdavanje“.
„Stoga su ministri NATO-a takođe razmotrili potencijalne mere, kao što su program vojnih vežbi i obaveštavanje“, rekao je generalni sekretar, ne precizirajući o čemu se konkretno radi.
„Mi takođe razmatramo i našu vazdušnu i protivraketnu odbranu i mogućnosti u oblasti konvencionalnog oružja“, dodao je on.
Prema njegovim rečima, NATO takođe namerava da obezbedi „očuvanje i efikasnost svog nuklearnog obuzdavanja“.
Američki predsednik Donald Tramp ranije je saopštio da Vašington 2. februara počinje proceduru za povlačenje iz Sporazuma o likvidaciji raketa. Američki državni sekretar Majk Pompeo izjavio je tim povodom da će sporazum biti raskinut, ako se Rusija, u roku od šest meseci, ne vrati na potpuno i proverljivo poštovanje Sporazuma.
Predsednik Rusije Vladimir Putin je na to izjavio da će Rusija recipročno odgovoriti na odluku SAD o povlačenju iz Sporazuma i takođe obustaviti učešće u Sporazumu. On je rekao i da Moskva neće dopustiti da bude uvučena u skupu trku u naoružanju. Pri tome je Putin dodao da svi predlozi Rusije o razoružanju „ostaju na stolu, a vrata ostaju otvorena“, ali je i naredio da ruski zvaničnici ne iniciraju nikakve pregovore o tom pitanju. Ruski lider je 4. marta potpisao ukaz po kome Rusija prekida ispunjavanje Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa.
„Rusija bi mogla da se vrati na implementaciju Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa, ako Vašington preduzme sličan korak“, rekao je ranije zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov.