„Predsednik Putin će čestitati predsedniku Zelenskom na njegovim prvim uspesima u rešavanju unutrašnjeg sukoba u jugoistočnoj Ukrajini, kao i na njegovim prvim uspesima u normalizaciji rusko-ukrajinskih odnosa“, odgovorio je Peskov novinarima na pitanje da li Putin namerava da čestita Zelenskom na inauguraciji i kako Kremlj ocenjuje njegove reči o Donbasu i Krimu.
Peskov nije razjasnio kakvi su to uspesi. „Videćemo. Želite da vam otkrijem ono što ne moram da vam otkrijem. Prvi uspesi će biti očigledni. Ako do njih dođe, vi i ja ćemo ih videti golim okom“, dodao je Peskov.
„Što se tiče jugoistoka, Donbasa, to je unutrašnji ukrajinski problem koji može i treba da reši predsednik Ukrajine, na osnovu jasnog plana opisanog u Minskim sporazumima“, rekao je predstavnik Kremlja.
„Pitanje pripadnosti Krima ne postoji i ne može da postoji, to je jedan od regiona Rusije“, izjavio je portparol ruskog predsednika komentarišući izjavu novog ukrajinskog lidera Vladimira Zelenskog o poluostrvu.
Komentarišući razmenu zarobljenika sa Ukrajinom, Peskov je rekao da će se razmatranje ove teme nastaviti.
„Znate da se o ovoj temi aktivno raspravljalo: aktivno u okviru postojećih kanala za dijalog, unutar postojećeg mehanizma, kontakt grupe i tako dalje. Stoga se nadamo da će se ove diskusije nastaviti. Rusija je više puta govorila o svojoj zainteresovanosti za to“, odgovorio je Peskov na pitanje da li je Rusije spremna za takvu razmenu.
Peskov je naveo i da nema planova za kontakte između Rusije i Ukrajine na najvišem nivou.
Zelenski, koji je stupio na dužnost predsednika Ukrajine, rekao je da je glavni prioritet prekid vatre u Donbasu. Kao sledeći izazov on je naveo povratak kontrole nad Krimom i Donbasom. Tokom inauguracije Zelenski je izjavio da će raspustiti Vrhovnu radu. Osim toga, on je pozvao Radu da smeni šefa Službe bezbednosti Ukrajine (SBU), glavnog tužioca i ministra odbrane Ukrajine.
Ukrajinske vlasti su u aprilu 2014. godine pokrenule vojnu operaciju protiv Donjecke i Luganske Narodne Republike, koje su proglasile nezavisnost nakon državnog prevrata u Ukrajini u februaru 2014.
Kijev ne priznaje DNR i LNR i smatra teritorije ovih dveju republika okupiranim, a ustaničke snage terorističkim.
Pitanje rešavanja situacije u Donbasu razmatra se, između ostalog, i na sastancima kontakt grupe u Minsku, koja je od septembra 2014. godine usvojila tri dokumenta koji regulišu korake za deeskalaciju sukoba. Međutim, i nakon sporazuma o primirju između sukobljenih i dalje dolazi do razmene vatre.
Krim je postao deo Rusije u martu 2014. nakon referenduma održanog nakon državnog prevrata u Kijevu. Za ujedinjenje sa Rusijom glasalo je 96,77 odsto birača Republike Krim i 95,6 odsto stanovnika Sevastopolja. Prema rečima predsednika Rusije Vladimira Putina, pitanje Krima je „konačno zatvoreno“.
Ukrajina i dalje smatra Krim svojom privremeno okupiranom teritorijom.