Najnovija epizoda u aferi koja već danima potresa Crnu Goru je intervju koji je biznismen u direktnom uključenju iz Londona dao za televiziju A1. Tokom dvosatnog razgovora u petak prvi čovjek „Atlas grupe“ još jednom je iznio teške optužbe na račun predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića, kazavši da je nedavno pokrenuta afera „Koverat“ samo početak iznošenja dokaza protiv Đukanovića i članova njegove porodice, te da, ako je ovo dosad bio zemljotres, onda od ponedjeljka slijedi pravi „cunami“ kada će Knežević objaviti nove kompromitujuće dokaze o projektima A2A i Meljinama.
Serija koja, kako kaže „ne da crnogorskom narodu da spava“ i u kojoj su, prema Kneževićevim riječima, glavni likovi on i Milo Đukanović, pokazaće gdje se trenutno nalazi Crna Gora, a kako priznaje, sve to se ne bi ni sada otkrilo da „kriminalna hobotnica nije krenula na njega“, dodajući da lično zna sve Đukanovićeve tajne posljednjih 30 godina, da ima više od 20.000 dokumenata koji će jednog jutra osvanuti na Vikiliksu, te da ne zna kako će Đukanović uspjeti da se odbrani od svega toga.
„Već 4-5 godina intenzivno sam radio na svojoj odbrani i tačno sam znao da će doći momenat kada ću snimke morati da upotrijebim. Ja imam još mnogo snimaka koji su mnogo drastičniji, neće biti koverte (novca), biće torbe, biće mnogo teških razgovora, a neke od njih ne mogu da objavim jer bih ugrozio i samu državnost Crne Gore“, tvrdi Knežević.
U međuvremenu, sukob Kneževića i Đukanovića tema je koja posljednjih desetak dana nema dostojnu konkurenciju u crnogorskim medijima. Knežević ne samo što je uzdrmao vladajuću Demokratsku partiju socijalista (DPS) objavljujući snimak na kom se vidi kako bivšem gradonačelniku Podgorice u svojoj kući uručuje kovertu u kojoj se navodno nalazi 100.000 evra, već su tu i brojni drugi skandali.
Tako je prvi čovjek „Atlas grupacije“ uspio da za samo jedan dan uruši povjerenje u kompletan bankarski sistem Crne Gore tako što je objavio snimak telefonskog razgovora u kom mu se bivši viceguverner Centralne banke Crne Gore (CBCG) Velibor Milošević obraća kao sebi nadređenom, oslovljavajući Kneževića sa „šefe“.
Kneževićeva optužba da ga je Milošević reketirao kako bi zauzvrat frizirao finansijske izvještaje „Atlas banke“ zasad je završila tako što je Miloševiću određen pritvor od 30 dana, a isti je morao da podnese i ostavku u odboru direktora „Univerzal kapital banke“, za koju je radio.
No, kada je riječ o Centralnoj banci Crne Gore (CBCG) tu se ni izbliza ne završavaju veze Duška Kneževića sa tom državnom institucijom. Štaviše, lokalni mediji pišu da je Knežević na Beogradskoj bankarskoj akademiji (BBA), čiji je osnivač njegova „Atlas grupa“, odškolovao i bankarstvu podučio gotovo čitav rukovodeći kadar CBCG-a.
Tako je na Kneževićevoj bankarskoj akademiji zvanje doktora nauka stekao i aktuelni guverner CBCG Radoje Žugić, kao i više njemu bliskih saradnika, među kojima direktorka Direkcije za finansije i računovodstvo CBCG Valentina Ivanović, savjetnice viceguvernera Nikole Fabrisa, Milica Kilibarda i Ana Vlahović, dok je sam viceguverner Fabris, zajedno sa nekolicinom Kneževićevih najbližih saradnika, profesor na pomenutoj bankarskoj akademiji.
Sa druge strane, kada su u pitanju Kneževićeve relacije sa predsjednikom Đukanovićem, osim priloženih dokumenata i tvrdnji da je Knežević lično svojim novcem plaćao određene troškove, pa i privatna putovanja i provode lidera DPS-a u Dubai koja su koštala i do 38.000 evra, najviše prašine izazvala je Kneževićeva tvrdnja da je vila koja se gradi na brdu Gorica u vlasništvu Đukanovića.
Đukanović je na konferenciji za štampu odlučno demantovao da je pomenuta kuća njegova, ali s druge strane nije isključio mogućnost da je u budućnosti kupi. Istovremeno, podgoričke „Vijesti“ pišu da pomenuti luksuzni objekat, iako se nalazi u neposrednoj blizini „Vile Blažove“ (rezidencije koja se koristi prilikom posjeta stranih državnika Crnoj Gori), do danas nije zaveden u državnom katastru. Podsjetimo uz to da Knežević tvrdi da pomenuta vila vrijedi čitavih 10 miliona evra, da ima 2.000 kvadrata, te da ima bazene, sopstvenu bioskopsku salu itd.
Sa druge strane, kada je u pitanju sam Duško Knežević, kog su zbog činjenice da ima britanski pasoš crnogorski mediji popularno prozvali Di-Kej, spekulacije su zaista mnogobrojne.
Jedno od glavnih pitanja je da li je Di-Kej kojim slučajem povezan sa nekom od zapadnih tajnih službi, a u opticaju su, s obzirom na Kneževićevo zalaganje za NATO i boravak u Londonu, najčešće MI6 i CIA… Takođe, s obzirom na to da je specijalni tužilac Milivoje Katnić izjavio da zna u kojoj se „loži“ Knežević nalazi, maštu javnosti prilično golica i pitanje da li je Knežević možda mason i kakve su njegove veze po toj liniji u Ujedinjenom Kraljevstvu.
U međuvremenu, čini se da Knežević ne haje previše za Interpolovu potjernicu koje su crnogorske vlasti za njim raspisale, poručujući da se u Londonu osjeća veoma sigurno i da će se vratiti u Crnu Goru tek kada DPS ode sa vlasti, a takođe poručuje i da će sve dokaze kojima raspolaže predočiti britanskim nadležnim organima.
Urednik portala „Borba“ Dražen Živković smatra da se aktuelna afera, koja danima potresa Crnu Goru, nije indukovana spolja, već da se primarno odnosi na sukob između Duška Kneževića i Mila Đukanovića, dva biznis partnera koje je „podijelila borba oko novca“, te da su je tek naknadno pojedini međunarodni krugovi prigrlili, pa danas na djelu imamo „otvaranje Pandorine kutije, čiji je glavni lik Đukanović“.
On takođe smatra da nisu istinite ni spekulacije da Knežević možda ima pomagače u vladajućem DPS-u, ali sa duge strane dodaje da u tom istom „DPS-u i te kako ima onih koji se slade ovim aferama“ i kojima je cilj da „Knežević što više diskredituje Đukanovića“.
„Očigledno je preovladala taktika u jednom dijelu DPS-a da je bolje da ostanu po strani nego da postavljaju glavu na panj za Đukanovića. Njihovo ćutanje na sve ovo jasan je signal da postoji dubok jaz između raznih struja u DPS-u. I to je sada vidljivo golim okom. Mislim da je cilj svega ovoga da se Đukanović pacifikuje, da mu se smanji manevarski prostor u partiji, ali i državi, i da se centar odlučivanja preseli negdje drugo“, kaže Živković za Sputnjik.
On dodaje da opozicija ima istorijsku obavezu da iskoristi afere koje se iz dana u dan u javnosti nižu, ali upozorava da nakon „cunamija“ koji je Knežević najavio samo jedinstven i promišljen nastup opozicije može dovesti do promjene vlasti.