Opstanak EU će naredne godine biti doveden u pitanje, bio je izričit u toj tvrdnji italijanski ministar unutrašnjih poslova Mateo Salvini u intervjuu za nemački „Špigl“.
Koliko je lider desno orijentisane stranke Lige, koja je nedavno sa Pokretom „Pet zvezdica“ formirala novu Vladu Italije, bio smeo u oceni, ili je ona realno sagledavanje stanja u EU?
Salvini je i objasnio zašto misli da će se „naredne godine odlučiti da li će ujedinjena Evropa nastaviti da postoji ili ne“. Nesloga o rešavanju migrantskog pitanja je sve veća, uz to 2019. godine bi trebalo da se vode pregovori o evropskom budžetu, a zakazani su i izbori za Evropski parlament.
Da li su to dovoljno veliki izazovi za opstanak EU?
Prema mišljenju analitičara Aleksandra Pavića, ministar unutrašnjih poslova Italije je upravo imenom i prezimenom definisao najveći problem i goruće pitanje EU i njenog opstanka, a to je pitanje migracija.
„Salvini je predstavnik novog talasa političara koje briselokrate i globalisti nazivaju populistima. A oni su u stvari samo izabrani na krilima nezadovoljstva naroda politikom Brisela“, ukazuje Pavić za Sputnjik.
Nezadovoljstvo iz prethodnih godina zbog stezanja kaiša i stagnacije je, kako kaže, eskaliralo migrantskom krizom koja je na velika vrata došla 2015. godine, kada je nemačka kancelarka Angela Merkel praktično pozvala migrante da dođe u EU i napravila račun bez krčmara, što je izazvalo revolt.
„Italija je samo poslednja zemlja gde se revolt pokazao i politički artikulisao. I u Mađarskoj i svim zemljama Višegradske četvorke, kao i u Austriji, ali i praktično u svim zemljama EU je pitanje migracija postalo skoro najvažnije pitanje, kao što je to i u Americi“, kaže Pavić.
Velika tenzija postoji između onoga što želi sve više ljudi, a to je da se spreči nekontrolisani priliv migranata iz neevropskih zemalja koji, kako napominje, imaju potpuno različite kulture, i briselskih birokrata, globalista, koji ne veruju u postojanje granica i nacionalnih država.
Sagovornik Sputnjika konstatuje da je narod, svuda gde je pitan, rekao „ne“ nekontrolisanim migracijama.
„Salvini je samo najavio ono što će sigurno biti, a to je pitanje opstanka EU ako ne bude napravljen konsenzus u vezi sa odbranom granica EU, a možda i evropskog kontinenta. I tu su ogromne tenzije između njega, Merkelove, francuskog predsednika Emanuela Makrona, i između Evropske komisije, odnosno evropskih birokrata. I to može da se reši samo ako ’populisti‘ budu osvojili većinu u Evropskom parlamentu. Onda će taj sukob u potpunosti da izađe na videlo“, ističe Pavić, ocenivši da duh više ne može da se vrati u bocu.
Prema njegovom mišljenju, stvari su otišle na put bez povratka i EU će morati da se redefiniše.
„Ili će se homogenizovati oko odbrane onoga što je ostalo od evropskih vrednosti, ili će se raspasti po šavovima na zemlje koje su i dalje pod kontrolom liberalnog i kvaziliberalnog establišmenta i države gde su na scenu došli oni koji su pežorativno nazvani populisti, a u stvari su nacionalisti i antiimigracione snage“, zaključuje Pavić za Sputnjik.