„’Bild‘ naseo na lažnu vest o ruskom mešanju u Nemačkoj“, naslov je izveštaja koji prenosi da su satiričari naveli najtiražniji nemački tabloid da objavi navodne dokaze kako Rusi utiču na socijaldemokrate da odbiju ulazak u vladu Angele Merkel.
Kad se pomešaju rusofobija i neprofesionalizam
Satiričar Aleksandar Čotrić za Sputnjik naglašava da se pre svega na Zapadu širi rusofobija kakva nije postojala ni u vreme Hladnog rata, a sa druge strane napominje da su tabloidi danas na sve nižem nivou, a pogotovu, kako kaže, „Bild“, koji je najtiražniji u Nemačkoj, a decenijama je poznat po objavljivanju neproverenih informacija.
Uopšte, štampa na Zapadu boluje od senzacionalizma i, prema Čotrićevom mišljenju, svojstveno joj je da objavljuje naslove i tekstove koji nemaju nikakvo utemeljenje.
„Setimo se samo da je jedan ’ozbiljan‘ nemački nedeljnik pre tri decenije objavljivao ekskluzivno dnevnik Adolfa Hitlera i da je to bio jedan od najvećih svetskih skandala vezanih za štampu. Tako da je i ’Bild‘ objavio nešto mu je podmetnu satirični časopis ’Titanik‘“, podseća Čotrić.
Kako piše izveštač „Politike“ iz Nemačke, pod naslovom „Nova prljava kampanja unutar SPD-a“, tabolid „Bild“ je objavio „ekskluzivnu“ prepisku internet poštom između misterioznog Rusa Jurija i šefa podmlatka SPD-a Kevina Kinerta, gde Jurij nudi Kernetu korišćenje botova za podršku njegovoj kampanji protiv velike koalicije.
Humor hirurški odstranjen
„To nam govori da ni oni koji vode te tabloide nemaju smisla za humor i satiru, već da lako nasedaju na ono što se pojavljuje u satiričnim novinama. I nije to prvi put da štampa na Zapadu prenosi neproverene informacije nekih portala i satiričnih časopisa. Setimo se samo da su neke slične informacije iz Srbije sa portala ’Njuz net‘ takođe prenošene u nekim zapadnim zemljama kao istinite“, naglašava Aleksandar Čotrić za Sputnjik.
Sve to zajedno je dokaz duboke krize zapadnih društava, smatra taj satiričar, a pre svega javnosti i medija u njima.
Nasedanje na lažne satirične vesti nije samo specijalitet nemačkih medija, smatra satiričar Bojan Ljubenović, i podseća da je najpoznatiji srpski satirični portal „Njuz net“, sa kojim on sarađuje, postao poznat tako što su mnogi mediji u regionu, pre svih oni u Makedoniji, naseli na lažnu vest o Srbinu koji je ubio ajkulu tako što je skočio u more.
„Takvih slučajeva je prethodnih godina bilo zaista mnogo, i to se dešava kad novinari ne provere informacije, ne drže se svojih novinarskih uzusa i pravila, već u želji da budu što brži i ekskluzivniji bez provere prenose određene vesti“, ukazuje Ljubenović za Sputnjik.
Lažne vesti sve dominantnije
Prema njegovom mišljenju, ipak je manji problem prenošenje satiričnih tekstova u ozbiljnim medijima od toga da lažne vesti postaju sve ozbiljnije oružje u nekim centrima moći i da određene grupacije, što političke što one druge, vrlo često sve više pribegavaju lažnim vestima, želeći da na taj način kreiraju javno mnjenje u određenim krugovima, u određenim državama, u određenim biznis krugovima.
„Tako da ćemo mi sa lažnim vestima tek imati problem u budućnosti, i one će biti sve uverljivije i uverljivije i teško će biti razdvojiti ih od pravih vesti“, upozorava Ljubenović.
Očigledno je da Nemački satiričari, sugeriše sa druge strane Aleksandar Čotrić, žele da pokažu da u vladajućim nemačkim krugovima postoji neopravdan strah od Rusije i njenog mešanja u izbore zato što je Nemačka u priličnoj meri pretvorena u koloniju Sjedinjenih Država.
„Prema principu spojenih sudova, ako se vodi lov na veštice u Americi da su se Rusi presudno mešali u njihove predsedničke izbore, u Nemačkoj računaju — zašto smo mi gori i zašto se Rusi ne bi mešali i u politička zbivanja u Nemačkoj“, ističe Čotrić.
Satiričari hoće da pokažu koliko su se elite odvojile od naroda, tumači Čotrić, i navodi da inače u nemačkoj javnosti nema rusofobije.
„Kad razgovarate sa njima, oni smatraju da je potrebno da Nemačka ima dobre odnose, i političke, a posebno ekonomske sa Rusijom. Te veze su, bez obzira na oba svetska rata, svestrane i običan Nemac nije zagovornik uvođenja sankcija Rusiji i sumnjičenja Rusije za sve loše što se dešava danas u svetu“, podvlači taj satiričar.
Zato su satiričari svesno izabrali da se podsmeju nemačkom establišmentu zbog toga što je postao običan prirepak Amerike i njihova marioneta, smatra Čotrić, i što sami sebe zapravo nekad prave smešnima, a satiričari samo žele da to podstaknu i predstave još vidljivijim.