Jake utiske iz Teherana doneo je novinar, spoljnopolitički i ekonomski analitičar Borislav Korkodelović. Američki predsednik Donald Tramp je u predizbornoj kampanji bio prilično oštar kada je Iran u pitanju, podseća on, čak je najavljivao i povlačenje sporazuma o ograničenju nuklearnog oružja. Korkodelović ne očekuje da u doglednoj budućnosti odnosi SAD i Irana idu uzlaznom putanjom. Smatra se da će politika Vašingtona prema Teheranu biti slična ili oštrija.
„Međutim, niko u Iranu ne veruje da će ih Sjedinjene Američke Države napasti. Postoji drugi nepredvidiv faktor, a to je Izrael. Ukoliko se Izrael bude osećao ugroženo, onda možda mogu da se očekuju neke drastične akcije. Ja mislim da SAD namerno ističu to svoje neprijateljstvo prema Iranu da bi uverili Izrael da rade u njegovom interesu“, dodaje Korkodelović.
On smatra da se razvija jedan novi Bliski Istok i dodaje da se Rusija vraća u taj istočni deo Mediterana, baš kao što je tu nekada bio Sovjetski Savez. Sirija će imati ogromne muke da se oporavi, ali će imati veliku podršku Kine, Irana i Rusije u tome, a Irak se polako oporavlja.
„Analize govore da će polako slabiti taj predominantni uticaj Amerike, a da će jačati ekonomski uticaj Rusije, Kine i Irana, jer tuda prolazi i Novi put svile, glavni projekat međunarodne ekonomije za 21. vek. To će biti region koji će obuhvatiti i Iran i na koji će čovečanstvo morati sve više da pazi i da ga prati, pa tako možda i i mediji u Srbiji“, rekao je Korkodelović.
Teheran su u junu potresla dva teroristička napada, na Parlament i na Mauzolej imama Homeinija, vođe Islamske revolucije. Iranci kažu da je to bio jedan teroristički napad posle 120 onemogućenih pokušaja. Oni ne kriju da imaju vojne savetnike koji pomažu sirijskoj i iračkoj vojsci u suprotstavljanju terorizmu i ratovima koji se vode u tim dvema zemljama.
„Tako pokušavaju da zadrže terorizam van svojih granica. Činjenica jeste da postoje Iranci koji su pripadnici DAEŠ-a. Kao što znate, DAEŠ je prevashodno sunitska organizacija. Postoji sunitska manjina u Iranu, u kojem su predominantni šiiti, odnosno sledbenici šiitskog ogranka islama, i suniti su ti koji su izveli ta dva napada u junu u Teheranu“, objasnio je Korkodelović.
On dodaje da Iranci smatraju da bi terorizam vremenom mogao da bude eliminisan, ukoliko bi bio postignut svojevrsan međunarodni konsenzus u kojem bi učestvovale i zemlje za koje oni tvrde da pomažu sunitski pokret, a to su neke njima susedne arapske države, među kojima naročito kritikuju Saudijsku Arabiju.
„Oni kažu da Saudijska Arabija time što pomaže terorizam, kako oni tvrde, u stvari daje loše ime islamu i njih to veoma pogađa“, kaže Korkodelović.
Inače, prema oceni našeg sagovornika, u iranskom društvu oseća se jedna atmosfera velikih očekivanja, naročito među mladim ljudima. Društvene stege koje postoje lagano popuštaju.
„Naravno, ja govorim o velikim gradovima, pitanje je šta se događa po selima i manjim mestima. Sami iranski zvaničnici kažu da je njima sada veoma važno da uspostave kontakte sa što je moguće većim brojem zemalja iz ekonomskih, ali iz kulturoloških razloga. Očekujem da taj reformatorski trend, kako ga oni zovu, bude primenjen i sve vidljiviji u Iranu“, prenosi Korkodelović utiske iz Irana.
Naš sagovornik na kraju preporučuje Iran kao veoma lepu turističku destinaciju. Pored Teherana treba videti i Širaz, nekadašnju prestonicu Persijskog carstva.
„Blizu Širaza je i Persepolis, stara persijska prestonica, koju je, nažalost, Aleksandar Veliki iz besa zbog persijskih razaranja u Grčkoj sravnio sa zemljom“, kaže Korkodelović i ističe da je u Teheranu veoma pozdravljena odluka Vlade Srbije da ukine vize za iranske državljane.
Ukazuje i na opreznost na ulicama Irana gde je litar benzina 25 centi i gde jako mnogo ljudi vozi.
„Mi smo zaticali jednosmerne avenije sa pet linija gde da se naređa sedam kolona automobila. Događalo nam se da šest, sedam kilometara putujemo dva sata, a svi su vrhunski majstori u vožnji i bore se za svaki centimetar slobodnog prostora“, kaže Korkodelović.