Kako je precizirao na brifingu za novinare iz BiH i Srbije u sedištu Ministarstva u Ankari, Turska će, uz ostale tradicionalne „igrače“, odnosno EU, SAD i Rusiju, voditi politiku kojoj nije namera suprotstavljanje evropskim aspiracijama zemalja Zapadnog Balkana, naglasivši da njegova zemlja nema skrivene namere prema regionu.
„Radićemo ruku podruku sa svim tim zemljama. Svaki put kada je postignut mir na Balkanu u tome su aktivno sarađivale Turska i Rusija“, rekao je Alp.
Prema njegovim rečima, Turska je pre deset godina pokrenula Trilateralu, odnosno saradnju Turske, Srbije i BiH u cilju uklanjanja razloga koji su u prošlosti dovodili do konflikata između tih zemalja.
„Ono što se pokazalo u tom vremenu jeste da je nacionalizam bio veoma destruktivan“, rekao je Alp.
Što se tiče trilaterale, naglasio je da je prošle godine dodata i ekonomska dimenzija i da se to vidi po rastu izvoza sa Zapadnog Balkana u Tursku.
„U 2016. godini porastao je izvoz iz Srbije i BiH u Tursku. BiH je u Tursku izvezla robu u vrednosti od 650 miliona maraka, dok je 2015. taj iznos bio pola milijarde maraka. Srbija je u prošloj godini izvezla robe u vrednosti od 900 miliona, a 2015. između 700 miliona i 800 miliona“, istakao je.
Osim što, kako je rekao, radi na popravljanju odnosa između Srbije i BiH, istakao je da Turska ohrabruje Srbiju i Albaniju da unapređuju odnose, te da je i na tom polju postignut napredak.
Izrazio je zadovoljstvo što su vlasti Srbije i BiH prihvatile da se počne sa izgradnjom auto-puta koji bi povezao Sarajevo i Beograd, a u kojem bi učestvovali investitori iz Turske.
„Ruta još nije definisana, ali kako će ona tačno ići nama nije toliko važno. Postojeći put je prilično opasan, i zato je potrebno izgraditi novu modernu saobraćajnicu“, istakao je on.
Husein Mutiftoglu, portparol Ministarstva spoljnih poslova Turske, rekao je da je ova država u proteklih petnaestak godina značajno napredovala, ali da se prošle godine prilikom neuspelog vojnog puča suočila s velikim izazovima koji su ugrozili tursku demokratiju.
Naglasio je da je Zapadni Balkan veoma važan za Tursku, te da je to bio jedan od razloga što su se odlučili da pozovu novinare iz ovih dveju zemalja.
Turska agencija za saradnju i koordinaciju je u proteklih 20 godina realizovala više od 800 projekata u BiH, od kojih su mnogi u RS, rekao je Birol Cetin, zamenik generalnog direktora te agencije.
„U decembru sam boravio u Banjaluci, gde sam razgovarao s predsednikom Miloradom Dodikom i premijerkom Željkom Cvijanović. Moram zaista da kažem da su nas dočekali na najvišem nivou i ovom prilikom želim na tome da im zahvalim. Naša saradnja traje već punih 20 godina i dosad nismo imali nikakvih problema“, rekao je Cetin.
Dodao je da ljudi u RS, i širom BiH, znaju čime se TIKA bavi i koje projekte je realizovala, među kojima su obnova Ferhad-pašine džamije u Banjaluci, ćuprije u Višegradu, džamije u Foči, kao i pomoć pri rekonstrukciji Kulturnog centra u Trebinju.
Izvor: Tanjug