„Odlučili smo da radimo sa tim kompanijama, da im omogućimo ekskluzivan pristup nekim tehničkim detaljima koje imamo, kako bi se izbegle neprilike“, rekao je Asanž na onlajn-konferenciji za medije.
Asanž je priznao da su tehnološke kompanije zatražile više detalja o sistemima CIA za sajber-špijunažu čije postojanje „Vikililks“ tvrdi da je obelodanio objavivši u utorak veliki broj obaveštajnih podataka za koje navodi da su procureli iz američke Centralne obaveštajne agencije.
CIA zasad nije ni potvrdila ni negirala autentičnost tih podataka.
Asanž je danas, obraćajući se putem Fejsbuka uživo iz ambasade Ekvadora u Londonu gde živi od 2012, optužio CIA za „pogubnu nesposobnost“, jer je čuvala hakerske tajne na jednom mestu.
„Ovo je istorijski čin pogubne nesposobnosti, kada neko stvori takav arsenal i onda sve čuva na jednom mestu“, zaključio je osnivač „Vikiliksa“.
Agencija Rojters navodi da „Vikiliks“ nije objavio sve podatke o programima koji bi bili potrebni za hakovanje telefona, kompjutera i televizija povezanih sa internetom.
U utorak je „Vikiliks“ objavio oko 9.000 dokumenata za koje tvrdi da su deo ogromne količine podataka procurelih iz CIA, opisavši ih kao dosad najobimnije objavljivanje tajnih obaveštajnih podataka.
Dokumenta pokazuju da je CIA proizvela više od 1.000 štetnih kompjuterskih sistema — virusa i drugih programa koji mogu da se infiltriraju i preuzmu kontrolu nad ličnom elektronikom, tvrdi „Vikiliks“, dok je CIA danas optužila tu medijsku organizaciju da pomaže američkim rivalima i ugrožava bezbednost Amerikanaca.
Izvor: Tanjug