„Novim generacijama moramo preneti razumevanje tragedije sistemskih kršenja ljudskih prava tokom vladavine nedemokratskih režima 20. veka“, rekao je Plenković obrazlažući predlog o osnivanju Saveta.
Kao i mnoga druga evropska društva, Hrvatska se još uvek suočava s teškim posledicama nasleđa nedemokratskih režima 20. veka i u javnosti postoje značajno različita tumačenja prošlosti koja nisu uvek utemeljena na naučno valorizovanim istraživanjima i stručnim raspravama, rekao je premijer.
Glavni zadatak Saveta stoga će biti da vladi predloži sveobuhvatne preporuke usmerene na suočavanje hrvatskog društva s nedemokratskom prošlošću, a to obuhvata predloge za očuvanje kulture sećanja, naučno istraživanje, dokumentovanje, politiku imenovanja ulica i trgova, omogućavanje pristupa arhivskoj građi, i način obrazovanja dece i mladih u vezi s kršenjem ljudskih prava i temeljnih sloboda za vreme vlasti nedemokratskih režima.
„Važno je da je rad ovog saveta, koliko god na prvi pogled delovalo da brine o prošlosti, u suštini usmeren na budućnost. To je očigledno iz njegovog sastava“, rekao je Plenković.
Na čelu Saveta je predsednik HAZU Zvonko Kusić, a sastavljen je, rekao je premijer, na osnovu institucionalnog i multidisciplinarnog pristupa, pa su u njemu pravnici, istoričari, politikolozi i drugi stručnjaci „koji predstavljaju relevantne hrvatske institucije“.
Izvor: Tanjug