Nedžad Balkan, poreklom iz Tutina, poznat i kao Ebu Muhamed, ekstremistički islamski ideolog, uhapšen je sa još osmoricom sledbenika u Beču, gradu u kome već godinama deluje kao imam. Sa druge strane Mediterana, u Siriji i Iraku, borba protiv DAEŠ-a se zaoštrava. SAD i Rusija sve su bliže sporazumu o zajedničkom delovanju protiv terorista. Slovački ministar spoljnih poslova Miroslav Lajčak upozorava da će se oko 1.000 islamističkih boraca vratiti na Balkan kada DAEŠ bude vojno poražen.
Nedžad Balkan se teško može odrediti kao imam, iako se tako predstavlja. Za ovog bivšeg kik boksera bilo bi bolje reći da je neka vrsta propovednika koji svoje učenje iznosi u džamiji Sahab u bečkom sedmom okrugu, nedaleko od sedišta austrijske obaveštajne službe.
„Hapšenje Nedžada Balkana je poruka austrijske vlade — pošto je opštepoznato da je Beč postao stecište vrlo ozbiljnih islamskih fundamentalista, pre svega iz Bosne, ali i onih koji su u tranzitu — da u očekivanom talasu izbeglica u budućnosti cirkulacija terorista njihovim prostorom neće biti tolerisana“, kaže Milan Pašanski iz Foruma za terorizam i tranziciju bezbednosti.
Stručnjak za bezbednost Dževad Galijašević kaže da Nedžad Balkan pripada širem krugu bosanskohercegovačkih islamskih fundamentalista, ali da nije najopasniji među njima. Balkan, koga smatraju stručnjakom za tumačenje islamskih verskih tekstova, posebno za tumačenje islamskog poslanika Ibrahima, bio je osnivač pokreta „Ibrahim milet“, protiv koga su nemačke vlasti pre tri godine pokrenule jednu od najvećih antiterorističkih operacija u kojoj je učestvovali preko 1.000 policajaca.
„Nedžad Balkan deluje i u šestom i u trinaestom bečkom okrugu, deluje i u Lincu i u Klagenfurtu, Gracu, deluje i u Švajcarskoj i u Nemačkoj i uglavnom je ostajao u pozadini gurajući ljude koji su bili islamistički predavači i šoumeni. Dakle, on je bez sumnje najradikalniji islamista povezan sa BiH koji radi i deluje u Beču, što ne znači da je najopasniji. Ipak je hafiz Muhamed Porča daleko veća pretnja zbog njegove Unije džemata selefijske dave“, objašnjava Galijašević i dodaje da su se delovanja Balkana i Porče često preplitala.
„Austrija je očito odlučila da bosanska mreža islamista, koja je institucionalizovana u Beču i raširila pipke po Austriji, ugrožava njihove građane. Verujem da Nedžad Balkan nije kraj ovih policijskih operacija, nego da je to početak ozbiljnijeg pristupa i namere austrijske vlade da ne dozvoli sebi događaje iz Nemačke na svojim ulicama“, kaže Galijašević.
On na upozorenje slovačkog šefa diplomatije o mogućnosti povratka oko 1.000 islamskih terorista na Balkan shvata na drugačiji način — Bosna i Hercegovina je, po njegovim rečima, zbog uspostavljene infrastrukture idealna kao poslednje utočište terorista pri begu iz Sirije i Iraka, kada udružene rusko-američke snage krenu u konačan obračun sa islamskim terorizmom.
„U BiH infrastruktura terorizma i islamističkih organizacija već ulazi u pune tri decenije nesmetanog delovanja. Ona ničim nije ometana u BiH. Nisu sprečavane ni njena propaganda, koja je vrlo agresivna i vrlo prisutna, nije sprečavano njeno finansiranje. Samo u BiH pojedini teroristi upravljaju i imaju vlastite banke. Samo u BiH kao u samoposluzi mogu nabaviti oružje kada hoće i kog hoće kalibra za bilo koju akciju. Samo u BiH oni mogu nekažnjeno ubijati policajce i vojnike, a da se uopšte ne vode široke akcije istrage i sprečavanja njihovog delovanja“, zaključuje Galijašević.
Jedan broj terorista već je izbegao iz Sirije i Iraka u susedne zemlje — Tursku, Jordan i Liban, objašnjava Milan Pašanski. Pošto su u EU već upaljeni alarmi, on strahuje da najveći broj terorista neće ni ući u Uniju, već će se rasporediti na „terorističkoj transverzali“ — na Kosovu i Metohiji, u Sandžaku, a najveći deo skloniće se, prema predviđanjima Pašanskog u BiH, gde će ih, kako kaže, lokalne vehabije dočekati raširenih ruku.
„Oni će se u dobroj meri naći na ovim prostorima, što pred naše službe bezbednosti stavlja posebne i odgovorne zadatke. Oni su se sa njima do sada uspešno nosili, ali mislim da će problem značajno multiplikovati blizina Bosne, posebno posmatrano u svetlosti izjava Bakira Izetbegovića i ozbiljnog talasanja situacije oko Republike Srpske. Ovaj element (teroristi) biće još jedan značajan dodatni faktor u vrlo osetljivom ekvilibrijumu u kome se ovaj prostor nalazi“, zaključuje Pašanski.