On je na okruglom stolu „Legalna akcija Rusije u Siriji i njen geopolitički uticaj na Balkan“, čiji je organizator Centar za razvoj međunarodne saradnje, rekao da teroristi možda neće doći u neke daleke zemlje, poput Australije, ali će u veliki broj evropskih zemalja „sigurno stići“.
„Najugroženije zone su Balkan i Kavkaz. Možemo da sedimo i gledamo šta će se sutra dogoditi, ali ako ne budu uništeni, oni će krenuti dalje“, rekao je Čepurin.
Ambasador je istakao da se Rusija i mnoge druge zemlje nalaze pred jednostavnim izborom — da čekaju da teroristi pobede i „dođu u našu kuću ili da zajednički stisnemo zube i pokušamo da ih pobedimo“.
„Oni će se vratiti pre svega u Evropu i regije odakle su došli. Mi smo zato sa Parizom, Berlinom, Rimom i Beogradom prirodni saveznici“, rekao je Čepurin.
Kako je istakao, za Evropu je veoma važna saradnja ruske i francuske mornarice jer je, kako je precizirao, važno uspostaviti zajedničke mehanizme da bi se rešio taj problem.
„Pitanje opstanka (sirijskog predsednika) Bašara el Asada je od sekundarnog značaja. Najvažnije je pobediti Islamsku državu“, rekao je ruski ambasador.
Čepurin je istakao da se na sastanku u Beču, posvećenom krizi u Siriji, pokazalo da postoji više razumevanje i shvatanja situacije među nekim ključnim međunarodnim igračima i izrazio nadu da će se na predstojećem sastanku ministara spoljnih poslova OEBS-a u Beogradu postići neki zajednički dogovor o borbi protiv terorizma.
Analitičar i glavni urednik portala „Vidovdan“ Branko Radun saglasio se sa ambasadorom Čepurinom da terorizam preti Balkanu i Evropi, istakavši da ruska intervencija u Siriji znači i borbu da on ne stigne do tih područja.
„Posledica pada Asada je velika, što je sprečila Rusija, a to je eksplozija terorističkih napada na Evropu i na Balkan“, rekao je on.
Kako je naveo, bez ruske intervencije Evropa bi se suočila sa talasom izbeglica, koji bi možda bio i deset puta veći, a sa čim se ne bi mogla nositi.
Rudan smatra i da ukoliko veliki broj zemalja zatvara granice i podiže zidove kako bi kontrolisao ili zaustavio priliv migranata, Srbija će morati da reaguje u skladu sa tim.
„Zašto bismo mi bili veći Evropljani od Evropljana“, pita se Rudan i ističe da Srbija mora da preduzme slične mere u dogovoru sa drugim zemljama kako se ne bi, rekao je, stvorio „čep u Srbiji“ i migranti ostali u njoj zaglavljeni.
„Ruska akcija štiti Balkan od talasa migranata i novog terorizma“, naveo je on istakavši da je ruska intervencija u Siriji legalna i legitimna.
Predsednik Centra za razvoj međunarodne saradnje Stevica Deđenski izrazio je nadu da će se ceo svet pridružiti intervenciji Rusije u Siriji sada kada se, kako je rekao, nakon napada u Parizu pokazalo da su zlo i terorizam pred njihovim vratima.
On smatra da se može povući paralela između onoga što su džihadisti uradili na Bliskom istoku i onoga što je urađeno na Kosovu i Metohiji jer su u oba slučaja, kako navodi, oduzimane teritorije jedne zemlje.
Politički komentator Politike Miroslav Lazanski osvrnuo se i na sankcije koje je Zapad uveo Rusiji i istakao je da borba protiv terorizama znači i promenu politike Zapada prema Rusiji.