Fosilizovani otisak star između 70 i 90 miliona godina pronašli su naučnici sa Univerziteta Okajama koji sarađuju sa mongolskim istraživačima.
„To je veoma retko otkriće, jer je dobro očuvani fosilni trag, sa otiscima kandži, duži od jednog metra“, navodi se u saopštenju Univerziteta, prenosi „Internešenel biznis tajms“.
The dinosaur footprint as big as a man: Archaeologists find huge 70m year old fossil from a TITANOSAUR in Mongolia. https://t.co/Msu7L1MWSs
— The ShrineOHK (@TheShrineOHK) October 1, 2016
Otisak je otprilike veličine ljudskog torza (106 puta 77 centimetara) i veruje se da je pripadao dugovratom titanosaurusu.
Titanosaurusi su jedni od najtežih dinosaurusa koji su hodali Zemljom, a procenjuje da im je masa dostizala i do 90 tona. Gipsani kalup skeleta titanosaurusa izložen je u Američkom prirodnjačkom muzeju u Njujorku, jer su prave kosti suviše teške.
Taj biljojed bio je visok do 4,57 metara, a vrat je mogao da mu dosegne i do 15 metara.
Profesor paleontologije na Univerzitetu Okajama Šinobu Išigaki izjavio je da tim planira da nastavi istraživanje terena kako bi probao da nađe i druge fosile.
Početkom septembra ruski naučnici otkrili su ostatke ogromne životinje u Kemerovskoj oblasti u Sibiru.
„Specifične strukturne osobine ovog dinosaurusa čine da se razlikuje od svojih rođaka“, navedeno je tada u saopštenju.
„Ne možemo da kažemo da je, na primer, ovaj reptil bio čvršći od ostalih, pošto to još ne možemo da dokažemo“, izjavio je šef laboratorije za mezozoičke i kenozoičke kontinentalne ekosisteme na Tomskom državnom univerzitetu Sergej Leščinski.
Ostaci pronađeni u Sibiru takođe pripadaju titanosaurusu.