Na pitanje kako komentariše pisanje hrvatskih medija da Hrvatska sprema ozbiljan odgovor na najavljenu zajedničku vojnu vežbu Srbije, Ruske Federacije i Belorusije, Vučić je odgovorio da država Srbija nije imala nikakav odgovor kada je Hrvatska kupovala oružje.
„Mi nismo imali nikakav odgovor kada su nabavljali patrije, pancer haubice i helfajer rakete. Na to smo ćutali, nismo rekli nijednu reč. Nismo kupili ništa, imamo malo novca i gledamo da razvijamo svoju vojnu industriju, što radimo uspešno“, rekao je Vučić gostujući na Radio-televizije Srbije.
On je dodao i da srpska vojska ima mnogo više zajedničkih vežbi sa državama NATO-a, u okviru programa Partnerstvo za mir, nego sa Ruskom Federacijom.
„Ne znam šta prete. Ali valjda je to deo nekog folklora, jer očigledno nemaju druge teme. Mi imamo, to je ekonomija“, rekao je Vučić.
„Meka moć“ Rusije i Zapada
U Srbiji ima „meke moći“ i Rusije, ali i zapadnih zemalja, ali mi smo nezavisni i suvereni i nikakav pokušaj destabilizacije Srbije neće promeniti naš strateški put i odluku gde idemo, poručio je Vučić.
Upitan kako komentariše izjavu šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji Majkla Davenporta da je u Srbiji vidljiva ruska „meka moć“, Vučić je rekao da toga sigurno ima, kao što ima i meke moći zapadnih zemalja kroz finansiranje brojnih nevladinih organizacija.
„Kada su govorili neistinu oko Zapadne Tamnave, sekirao sam se, govorio sam da je to bilo transparentno, ali sada više ne odgovaram na to. To je način pritiska na našu zemlju i sa tim morate da naučite da živite. To svi rade“, rekao je Vučić.
Kako je rekao jedni primećuju rusku meku moć, a ne primećuju svoju, dok drugi primećuju meku moć Zapada, a ne svoju.
„Svi su zainteresovani za ovo područje, a mi smo zainteresovani da sačuvamo svoju zemlju. Mi smo nezavisni i suvereni“, rekao je Vučić.
Kako je dodao Rusija svakako ima manje organizacije pod svojom kontrolom i mnogo manji nevladin sektor, nego što to imaju zapadne zemlje, ali da to nema veze sa tim na kom će putu Srbija da bude.
Upitan da li može da se očekuje da neko naredno pregovaračko poglavlje za članstvo Srbije u EU bude stopirano zbog ruske meke moći, Vučić je rekao da naredna poglavlja neće biti otvorena jer Zapad nije zadovoljan pregovorima sa Prištinom.
Razočaran sam izjavom generala NATO-a, Srbija nikome ne preti
Vučić je izjavio da je razočaran izjavom generala NATO-a Petra Pavela da je Balkan i dalje potencijalni izvor ratnih sukoba, navodeći da Srbija nikome ne preti, ali da nije njegovo da odgovara.
„Nije moje da uzvraćam, da kažem da smo već videli kako je to izgledalo 17 godina ranije i da ne bi trebalo da nam prete, jer mi nikome nismo pretili“, rekao je Vučić.
Dodao je da što pre želi da razgovara sa generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom, jer bi to bilo lekovito i važno.
Naglasio je da Srbija ne želi nikakve tuče i sukobe, već da razvija svoju zemlju.
Građanima je poručio da je u stanju da odgovori mnogo oštrije i na pravom mestu, te da ne treba da brinu jer imaju ozbiljno i odgovorno rukovodstvo.
„Srbija ne može da se meri sa NATO-om, ali Srbija nije i neće biti slaba kakva je bila i to je naša dužnost“, naglasio je Vučić.
Nijedan strani ambasador neće voditi politiku Vlade Srbije
Nijedan strani ambasador neće voditi politiku Vlade Srbije, izjavio je večeras premijer Aleksandar Vučić, dodajući da je to zato što je Srbija svoja, suverena i nezavisna, a o njenoj budućnosti odlučuju građani.
„Znam da bi mnogi voleli slabu Vladu, a pre svega slabog Vučića, ali po prvi put mi kao zemlja počinjeno da pobeđujemo i zato nijedan ambasador neće voditi politiku naše Vlade“, rekao je Vučić.
Strateški cilj Srbije je da bude na evropskom putu, dodao je.
„Mi želimo da pripadamo tom društvu, to ne krijemo, ali želimo i najbolje moguće odnose sa Rusijom, ali istovremeno imamo najbolje odnose sa Kinom. Mi uostalom ne bismo imali ni ovaj rast ni ovakve javne finansije, da Kinezi nisu uzeli ’Železaru‘, i hvala im na tome“, naveo je Vučić.
Komentarišući izborne rezultate u Berlinu, Vučić je rekao da se može lako desiti da bi kraj vlasti Angele Merkel naredne godine značio i kraj Evrope i Evropske unije kakve znamo.
Raspakivanje Dejtonskog sporazuma problem za sve
Vučić je upozorio da onaj ko pokušava da „raspakuje“ Dejtonski mirovni sporazum, pravi problem svima bez obzira što taj sporazum nije idealan.
„Plašim se svega i svačega ako to neko bude pokušao. Srbija ima obavezu kao potpisnicima Dejtonskog sporazuma, ali i zato jer ima svoj narod preko Drine. Zato je naše da uradimo sve da smanjimo tenzije“, rekao je premijer.
Vučić je podsetio da Srbija nije podržala referendum u RS, ali joj ne pada na pamet da se meša u isti.
To je racionalno i po tom pitanju predsednik Srbije i Vlada Srbije su jedinstveni, kazao je on.
„Naša zemlja je dala racionalan, ozbiljan i odmeren odgovor“, naveo je premijer, napomenuvši da postoje stvari o kojima ne može da govori javno.
Vučić je istakao da je za Srbiju stabilnost od suštinskog značaja.
„Onaj ko proba da otpakuje Dejtonski mirovni sporazum taj pravi veliki problem svima, bez obzira što taj sporazum nije idealan“, naveo je premijer.
Upitan kako „čita“ posetu Moskvi predsednika RS Milorada Dodika neposredno uoči referendum, Vučić je rekao da misli da je ta poseta odavno dogovorena, ali i da ne želi u to da se meša.
On je podsetio da je imao sedam ili osam susreta sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
„Srbija je suverena i nezavisna zemlja u kojoj građani odlučuju o njenoj budućnosti. Naš strateški cilj je evropski put, ali i da imamo dobre odnose sa Rusijom. Imamo najbolje moguće odnose i sa Kinom, tamo nas zovu naš ’evropski Pakistan‘. Mi smo uspeli. Mi ne bismo imali ovaj rast da Kinezi nisu uzeli ’Železaru‘“, rekao je Vučić.