Po tradiciji, za uspehe koji su postigli ruski olimpijci biće nagrađeni u svojoj zemlji. Za zlato sa Olimpijskih igara sportisti će od države dobiti 4 miliona rubalja (oko 54.500 evra), za srebro 2,7 miliona rubalja, a za bronzu 1,7 miliona rubalja. Toliko su dobijali i pre dve godine posle Zimskih olimpijskih igara u Sočiju i pre četiri godine posle Igara u Londonu.
Sportiste osim tih nagrada koje im država dodeljuje, očekuju i brojne druge premije.
Nagrade će, kako se očekuje, stići i od Fonda podrške olimpijcima Rusije. Ta organizacija postoji već više od 10 godina, a za to vreme realizovala je više od 50 programa za podršku perspektivnim sportistima, vrednih preko osam milijardi rubalja. Mnogi ruski oligarsi poput Abramoviča, Usmanova, Deripaske, Lisina, Potanina i drugih ulažu značajna sredstva u taj fond. Članovi Upravnog odbora tog fonda su i premijer Rusije Dmitrij Medvedev, pomoćnik ruskog predsednika Igor Levitin, ministar sporta Vitalij Mutko i druga značajna imena iz sveta politike, biznisa i sporta.
Svi oni pomažu sportiste materijalno. Prema nekim izvorima, oni plaćaju godišnju članarinu od oko 80 miliona rubalja, a pare koje se sliju u kasu ulažu se u sport i sportiste. Fond poklanja osvajačima medalja automobile, stanove itd.
Predsednik Olimpijskog komiteta Rusije i prvi zamenik predsednika Državne dume Aleksandar Žukov, koji je i član Predsedništva Fonda, izrazio je nadu da će Fond i ovog puta nagraditi pobednike Olimpijskih igara, ali nije precizirao o kakvim nagradama je reč.
Osim toga, ruski olimpijci značajne premije dobijaju i od regionalnih vlasti iz kojih potiču. Kolike će te nagrade biti zavisi prvenstveno od budžeta u određenom regionu. U nekim slučajevima ti iznosi mogu da premaše čak i državne. Primera radi, peterburške vlasti su za zlato iz Sočija olimpijce nagrađivali sa 5 miliona rubalja.
Ove godine, premije će biti nešto skromnije. Ruska biciklistkinja Olga Zabelinska, koja je osvojila srebro na Olimpijskim igrama, od vlasti Lenjingradske oblasti dobiće 1,5 milion rubalja, dok su vlasti Krasnodarskog kraja obećali da će džudistu Beslana Mudranova, koji je Rusiji doneo prvu zlatnu medalju u Riju, nagraditi sa 2 miliona rubalja.
Kubanjski zvaničnici su takođe obezbedili premije i drugim svojim zemljacima — drugoplasirani će dobiti 1,5 milion rubalja, a trećeplasirani milion. Oni koji su se našli pri vrhu tabele, od 4. do 8. mesta dobiće po 500.000 rubalja, a ostali učesnici Igara, koji su rangirani ispod osmog mesta — po 250.000 rubalja.
Pobednici mogu da računaju i na nagrade od sponzora, bilo da je reč o individualnim ili timskim sportovima. Osim toga, tu su i ugovori od reklama. Junak Olimpijskih igara u Sočiju klizač Viktor An ima ugovor sa „Samsungom“, a ugovor tog tipa, kako se procenjuje, može da dostigne i sumu od 200.000 dolara.
Takođe, postoje i brojne nagrade koje dodeljuju razna sportska društva. Osim toga zlatne olimpijce čeka i doživotna stipendija. Prema rečima ruskog ministra sporta, ona iznosi 32.000 rubalja. U okviru projekta, takve isplate očekuju i osvajači srebrenih i bronzanih medalja.
„Uspeh na Olimpijskim igrama je direktan put i u Državnu dumu i u vlast“, podsećaju ruski mediji na pravilo koje već decenijama važi u Rusiji.
Mnogi ruski šampioni koji su ranijih godina osvajali medalje na Olimpijskim igrama danas aktivno učestvuju u ruskom političkom životu. Pretpostavlja se da će se neko i od olimpijaca iz Rija, pre ili kasnije, politički angažovati. Između ostalog, takav kadar je uvek potreban vlastima, a posebno resornom ministarstvu.