Takva odluka je doneta nakon što je prošlog meseca zbog kvara, bukvalno u poslednjem minutu, otkazano lansiranje rakete „sojuz“ sa novog ruskog kosmodroma „Vostočni“.
Provera je pokazala da je lansiranje odloženo zbog greške u procesu proizvodnje kabla, zbog čega je ruski predsednik Vladimir Putin ukorio svoje bliske saradnike, šefa „Roskosmosa“ Igora Komarova i direktora preduzeća NPO za automatiku koji proizvodi te kablove u Jekaterinburgu.
„Uprkos svim neuspesima, Rusija je i dalje svetski lider u broju svemirskih lansiranja“, rekao je Putin.
On je naveo da nije dobro šta postoji veliki broj neuspeha, ističući da mora „na vreme i profesionalno da se reaguje“.
Državna svemirska agencija je u tom pravcu napravila prve korake i već je počela da uvodi savremene uređaje i primenjuje nove sisteme testiranja, kako bi se ubuduće izbegle eventualne greške, bilo da su izazvane ljudskim nemarom ili tehničkim problemima.
„Uvođenje uređaja za temeljnu kontrolu u potpunosti je u skladu sa svetskim standardima, i omogućiće da se u potpunosti eliminiše prisustvo ’stranih‘ čestica u cevovodima i rezervoarima. Tomografi i savremeni rendgen aparati su neophodni za povećanje kvaliteta proizvedenih delova složene konfiguracije i zavarenih spojeva. Na primer, u proizvodnji nosača rakete ’sojuz‘ vrši se stoodstotna rendgenska kontrola“, naveo je izvor iz „Roskosmosa“.
Stručnjaci tvrde da takva i slična tehnologija mogu da spreče takve slučajeve, kao što je pad rakete „proton M“ sa tri navigacijska satelita GLONASS, koja se u julu 2013. godine srušila ubrzo nakon poletanja sa kosmodroma „Bajkonur“ u Kazahstanu.
Raketa je nakon poletanja skrenula na jednu stranu, pokušala je da se ispravi, pa je krenula u suprotnom smeru. Potom je počela da leti horizontalno, raspadajući se, da bi se na kraju zabila u zemlju i eksplodirala.
Istraga je pokazala da je uzrok pada nepravilno postavljanje senzora u sistem upravljanja — on je bio zaokrenut za 180 stepeni u odnosu na pravilan položaj.
Stručnjaci kažu da takva tehnologija kakva je rendgen prilikom kontrole i provere ispravnosti svemirske tehnologije ne traži njihovu demontažu, pa je u tom smislu veoma „zgodna“, ali i precizna za rad.
Da bi se izbegle situacije u kojima tehnika otkazuje, „Roskosmos“ sprovodi i sve više testiranja i eksperimenata. U tom smislu, razvijaju se uređaji za testiranje kosmičke tehnike i pažljivo se analiziraju rezultati svih etapa testiranja uz pomoć savremenih informacionih tehnologija.
U „Roskosmosu“ ističu da uprkos teškoj situaciju u industriji postoji pozitivna dinamika i da mere koje se preuzimaju radi smanjenja kvarova već daju rezultate — više od 20 odsto satelita premašuje rok „trajanja“ koji je dat garancijom, ali „zadataka ima još mnogo“.
Da bi se prebrodila kriza, ističu stručnjaci, potrebni su ljudi i resursi, a takođe je neophodno rešiti brojna pitanja od procesa proizvodnje i izrade detalja do kontrole i izvođenja. Na tome se uveliko radi.
„Rusija je zadržala vodeću poziciju u kosmičkoj industriji, na prvom je mestu po broju lansiranja u kosmos i radi na novim proizvodima visoke tehnologije u toj oblasti“, izjavio je Putin u aprilu povodom obeležavanja Dana kosmonautike.