Priština trenutno izgleda kao kamp u Buljaricama, sa šatorima razapetim oko kosovskih institucija. Opozicija koju predvodi pokret „Samoopredeljenje“ na taj način pokušava da po svaku cenu spreči izbor Hašima Tačija za predsednika Kosova i izdejstvuje vanredne parlamentarne izbore. Atmosfera je za sada mirna, ali napeta. Ipak, Srbi na Kosovu imaju razlog više da ne spavaju mirno. Lider radikalnog pokreta „Samoopredeljenje“ Visar Imer zatražio je od ustavnog suda Kosova da proglasi nelegalnom Listu Srpska, jer njeni članovi, kako je rekao, „rade u ime Beograda“.
S obzirom da „Samoopredeljenje“, ali i stranke Ramuša Haradinaja i Fatmira Ljimaja imaju jaku podršku radikalnih albanskih struja i već mesecima se protive formiranju Zajednice srpskih opština, Srbi imaju razloga da strahuju da im je ovom izjavom ponovo stavljena meta na čelo.
Sagovornici Sputnjika, prištinski analitičar Nedžmedin Spahiju i predsednik Srpskog nacionalnog foruma Aleksandar Đikić, svako na svoj način, odgovaraju na pitanja da li su Srbi prozivkom lidera „Samoopredeljenja“ postali meta, ali i da li će protesti na Kosovu eskalirati, izborom ili neizborom Tačija za prvog čoveka Kosova.
Spahiju kaže da ne razume zbog čega su uopšte članovi „Samoopredeljenja“ u celu priču umešali Listu Srpska, posebno zbog toga što je ona legalni predstavnik Srba i po kosovskom ustavu. Međutim, on ne smatra da su reči upućene političkim predstavnicima Srba ujedno i poruka srpskoj zajednici.
„Ovo može da zvuči kao indirektan ’napad‘ na srpsku zajednicu, ali mislim da nije to bila poenta. Naravno ne opravdavam ovakve ’prozivke‘“, kratak je Saphiu govoreći o ovoj temi.
Ni Đikić ne misli da stranka Aljbina Kurtija može da ugrozi srpski narod na Kosovu i Metohiji, iako kaže da su Srbi na neki način bili upozoreni da se ne mešaju u albansko-albanski spor.
„Albanci su poručili Srbima da se ne mešaju u političke prilike albanskih partija, time što spekulišu da će imati svog kandidata za predsednika Kosova. Verujem da je ova prozivka odgovor na tu priču, mada Srbi na Kosovu moraju uvek da budu na oprezu, jer niko ne zna šta bi moglo da se desi“, smatra on, napominjući da je Lista Srpska legalna i legitimna, te stoga ne može ni biti ukinuta.
O protestima i izboru Tačija za predsednika, ali i o potencijalnim nemirima, Đikić kaže da je sve moguće, ali da ipak smatra da šira politička scena neće tako nešto dozvoliti.
„Zbog svega što se dešava u svetu ne mislim da bi se onima koji gazduju Kosovom, tu pre svega mislim na Ameriky, isplatilo da uđu u rizik novih nemira na Kosovu“, siguran je Đikić.
Spahiju pak kaže da su nemiri već odavano počeli na Kosovu i da bez obzira da li će Tači postati predsednik Kosova ili ne, vanredni izbori ne ginu.
„U svakom slučaju, ako Tači postane predsednik, pokušaće da podeli opoziciju i učvrsti svoju stranku“, kaže Spahiju.
Kosovska opozicija je protest započela u utorak, a šatori u kojima su prenoćili pokriveni su najlonima, a na više lokacija se loži vatra kako bi se grejali.
Noć sa pristalicama opozicije proveo je i lider Alijanse za budućnost Kosova Ramuš Haradinaj, koji je sinoć sa svojim pristalicama pevao tradicionalne albanske pesme. Pristalice opozicije organizovano su na otvorenom pratile i prenos jedne od utakmica Lige šampiona.
Sa demonstrantima su i ostale vođe kosovske opozicije Visar Imeri, Aljbin Kurti, Fatmir Ljimaj. Demonstranti planiraju da tu ostanu do 7. marta, kada ističe rok za izbor novog kosovskog predsednika i nakon čega bi, ako predsednik ne bude izabran, morali da budu raspisani vanredni izbori.