„Rusija je veoma paranoična kada je reč o NATO–u, zabrinuti su zbog vojnog obuzdavanja, kao i zbog protivraketnog štita koji gradi Amerika“, rekao je on.
Kada je reč o Siriji, istakao je Klaper, Rusija sprovodi vojnu operaciju kako bi rešila krizu po sopstvenim uslovima.
„Moskva će nastaviti da koristi sirijski konflikt i da poziva na saradnju protiv DAEŠ–a kako bi održala status velike države i na taj način okončala međunarodnu izolaciju“, rekao je on.
Pretnja DAEŠ–a u porastu
Pretnja koju predstavlja teroristička organizacija DAEŠ i dalje raste, uprkos vojnoj akciji protiv džihadista u samom srcu teritorije koju oni kontrolišu, izjavio je direktor Nacionalne obaveštajne agencije SAD Džejms Klaper.
On je u godišnjem izveštaju američkom Kongresu o najvećim pretnjama po SAD istakao da je DAEŠ „sve sposobniji u upravljanju teritorijama i za podsticanje napada na brojne i različite mete u čitavom svetu“, prenela je agencija AP.
On je dodao i da islamističko nasilje predstavlja sve veću pretnju po Sjedinjene Američke Države i da su najopasniji domaći ekstremisti iz redova sunitskih muslimana.
Ti „domaći nasilni ekstremisti“ bi mogli da nađu inspiraciju u prošlogodišnjem napadu na vojnu bazu u Čatanugi, u saveznoj državi Tenesi, kao i napadu na Centar za socijalni rad u San Bernardinu u Kaliforniji.
Na domaće ekstremiste će uticaj imati i visokosofisticirani mediji DAEŠ–a, kao i pojedinci u SAD i inostranstvu koji primaju direktna naređenja i konkretne upute od članova ili lidera terorista, istakao je Klaper.
Koalicija na čelu sa SAD pomaže lokalnim snagama u Iraku i Siriji da se bore protiv džihadista, gađajući iz vazduha njihove vođe i naftna postrojenja.
Klaper je, međutim, upozorio da pretnja koju predstavlja DAEŠ raste kako se ta grupa širi na Libiju i gradi globalnu mrežu terorističkih ćelija, pristalica i naoružanih grupa koji im izražavaju lojalnost.
„DAEŠ je postao nadmoćna teroristička pretnja zahvaljujući svom samoproglašenom kalifatu u Siriji i Iraku, svojim ograncima u drugim zemljama i svojom sve većom sposobnošću da upravlja teritorijama i inspiriše napade na brojne i različite mete u čitavom svetu“, istakao je šef američkih obaveštajaca.
Odnosi Rusije i Turske, situacija u Ukrajini
Klaper je naglasio da su tenzije u odnosima Rusije i Turske na ivici eskalacije od trenutka kada je turska avijacija oborila ruski avion Su–24.
„Tenzije u odnosima Moskve i Ankare sve više rastu i na ivici su eskalacije“, rekao je on.
Istovremeno, Nacionalna obaveštajna agencija SAD konstatuje smanjenje nasilja na istoku Ukrajine, iako smatra da Rusija i dalje ima nameru da vrši pritisak na Ukrajinu.
„Nivo nasilja se drastično smanjio, međutim ciljevi Moskve su i dalje da se spreči integracija Ukrajine u zapadne institucije“, rekao je Klaper.
Pored toga, dodao je on, SAD je zabrinuta zbog prikrivenih aktivnosti ruske vojske u zemljama njenog okruženja, pogotovo kada je reč o zemljama koje su ujedno i članice NATO–a.