Alijansa će u saradnji sa Evropskom unijom u okviru te nove strategije izraditi plan eventualne pomoći saveznicima koji su se našli „pod pritiskom Rusije ili neke druge zemlje“.
„Ta podrška podrazumeva i postojanje stručnjaka za sajber–bezbednost radi reagovanja na hakerske napade i stručnjaka za komunikaciju radi suprotstavljanja propagandi, kao i razmeštanje snaga NATO–a za brzo reagovanje“, piše „Volstrit džurnal“.
Nije predviđeno učešće te grupe, poznate kao „Oštra koplja“ u borbenim dejstvima. Njeno razmeštanje treba da „pokaže podršku Alijanse saveznicima i da ubedi Moskvu da oslabi pritisak“, piše list.
Ministri odbrane zemalja NATO–a razgovaraće o mogućim scenarijima „nekonvencionalnog rata“ u Belgiji u sredu, a posebna pažnja biće usmerena na politička rešenja u uslovima neobjavljenog sukoba.
Nova strategija bi trebalo da bude završena do samita NATO–a u Varšavi u julu 2016.
Ruska strana je mnogo puta kritikovala jačanje vojne aktivnosti NATO–a u Evropi, navodi list.
Stalni predstavnik Rusije pri NATO–u Aleksandar Gruško izjavio je da pretnja od takozvanog hibridnog rata NATO–u služi samo kao izgovor koji mu omogućava da „nađe opravdanje za svoja dejstva u istočnom krilu“.