Izborna groznica u Vojvodini uspela je da stvori razdor u, reklo bi se, do sada kako-tako kompaktnom biračkom telu Mađara. Mađari, koji u Vojvodini čine oko 16 odsto glasača, oduvek su bili predmet čežnje uoči izbora svih političkih stranaka, jer se nije jednom desilo da su njihovi glasovi bili ti koji su odlučivali ko je vlast, a ko opozicija.
Da se neko namerio na „mađarske glasove“, može se zaključiti i iz „rata“ koji je započela organizacija „Mađarski pokret“ sa Savezom vojvođanskih Mađara. Naime, stvar se, da kažemo, zakomplikovala kad je lider ove organizacije Jene Maglai rekao da nije isključeno da i oni
izađu na izbore.
To svakako ne bi bio problem da pojedini članovi političke stranke SVM nisu u isto vreme i članovi ove, za sada „civilne“ a ne političke organizacije. Zbog ovoga, rukovodstvo SVM-a je odlučilo da pokrene postupak za isključenje onih koji su članovi i jednog i drugog „tima“, zbog
čega je Jene Maglai, koji je inače i gradonačelnik Subotice, zatražio od SVM-a da isključi iz stranke njenog predsednika — Ištvana Pastora.
Upućeni u celu stvar tvrde da su u ovaj politički sukob Mađara i Mađara, umešane velike stranke, stavljajući akcenat na demokrate, koji preko „Mađarskog pokreta“ žele da „preotmu“ SVM.
„Mađarski pokret je i formiran u te svrhe. Ako im to ne uspe, mislim na preotimanje stranke, tu je plan B: da izađu kao pokret na izbore. Drugi problem sa SVM-om je taj što je do sada uglavnom išao sam na izbore, a koalicije pravio posle izbora. U ovom slučaju, pošto je zalog
veliki, niko ne želi da rizikuje i da postizbornu odluku ostavi u rukama Pastora, za koga važi da je u dobrim odnosima i sa DS-om i sa SNS-om“, tvrdi sagovornik Sputnjika.
Da li i SVM na trenutna dešavanja gleda ovako, Sputnjik nije dobio odgovor. Ćute i iz „Mađarskog pokreta“, ali i iz DS-a.
Branko Radun, politički analitičar, međutim smatra vrlo mogućim da iza ovog „okršaja“ stoje demokrate, ali dodaje da ima i onih koji smatraju da je Ištvan Pastor „privatizovao“ stranku, i da participiranje SVM-a u vlasti nije doneo ništa novo za mađarsku manjinu.
„Podela je vrlo ozbiljna i a ’Mađarski pokret‘ očito nije amaterska organizacija i dosta deli mađarsko biračko telo u Vojvodini“, smatra za Radun.
On ujedno i podseća da ovo nije prvi put da ima podela među Mađarima, i kaže da su više puta na izbore išli u dve, ili tri kolone.
„Međutim, sada Demokratska stranka pokušava da ’podeli‘ Mađare, jer je to inače njihova ciljna grupa, a i ne zaboravimo da je sedište DS u Vojvodini… I njihov fokus je tu“, navodi Radun uz komentar da je i unutar SVM-a „sazreo otpor da porodica Pastor drži sve“.
Ištvan Pastor je za list „Mađar so“ nedavno izjavio da to što radi „Mađarski pokret“ predstavlja izdaju. On je ujedno rekao da Savez vojvođanskih Mađara (SVM) nikada neće nastupiti na izborima s koalicijom „Mađarski preokret“, jer ga čine stranke koje zastupaju
ekstermističke ideje.
„Ni u kojem slučaju nije moguće da budemo u savezu sa strankama koje imaju radikalne političke stavove. Ako ne prihvatamo ekstremizam kod drugih političkih partija, onda ne možemo prihvatiti ni ekstremizam kod stranaka iz mađarske populacije“, rekao je Pastor nedavno za
novosadski „Dnevnik“.
Ukoliko „Mađarski pokret“, koji naginje DS, bude izašao na izbore priključiće mu se i Demokratska stranka vojvođanskih Mađara (DSVM), čiji je lider Andraš Agošton pozvao SVM da im se pridruži.
Agošton smatra da je zajednički izborni nastup takve koalicije mađarskih političkih stranaka u nacionalnom interesu Mađara u Srbiji, odnosno u Vojvodini. Osim DSVM-a, Mađarskom preokretu bi se u predizbornoj koaliciji pridružio i „Pokret mađarske nade“, „Mađarski
građanski savez“ i „Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara“.