„Idemo u budućnost u kojoj nas čeka postepeni i neumoljivi pad Zapada. To ne znači da će on propasti ili nestati: reč je o gubitku hegemonije i intelektualnog i ideološkog uticaja“, naveo je politikolog u intervjuu infomativnom portalu Atlantiku.
Prema njegovom mišljenju, u novom svetskom poretku civilizacije će se sve manje i manje oslanjati na zapadne vrednosti.
Kao drugi važan primer Aleksandar del Val navodi prelazak civilizacije u višepolarni svet. O tome, kako kaže, svedoče strateško jačanje dueta Rusija-Kina, uspon Indije, vraćanje u pravi plan Irana, Turske i Egipta.
Aktuelni događaji govore o tome da se globalizacija pokazuje kao ne baš srećan fenomen i da će se posthladnoratovski svet odlikovati formiranjem ideoloških i geopolitičkih pojasa koji teže da se oslobode od gazdovanja Zapada. O tome prevashodno svedoči pozicija Rusije.
„Ova nova Rusija ne namerava da dozvoljava Amerikancima da destabilizuju prijateljske režime i da stvaraju pretnju za njene neposredne interese u ime takozvanih ljudskih prava koja, uzgred, neretko narušavaju prijatelji Zapada, poput islamskih monarhija Persijskog zaliva“, smatra stručnjak i dodaje da je prošao period kada je Amerika mogla da radi šta hoće i gde hoće.
Govoreći o prolemima s kojima će se svetska zajednica suočiti u budućnosti stručnjak je pre svega izdvojio energetiku.
„Biće potrebno izbeći zemlje Persijskog zaliva koje su ognjište radikalnog islamizma i njegov glavni sponzor. Zbog toga je borba protiv islamizma blisko povezana s promenama u energetskoj sferi“, uveren je Del Val.