Gosti i sagovornici u prvom delu današnje emisije bili su profesor doktor Leon Kojen, bivši koordinator pregovaračkog tima Beograda u pregovorima sa Prištinom, i narodni poslanik Milovan Drecun, predsednik Odbora Skupštine Srbije za Kosovo i Metohiju. Oni su razmatrali posledice eventualnog učlanjenja Kosova u Unesko i tragali za preostalim argumentima, inicijativama i potezima koje Beograd može da preduzme kako bi sačuvao srpsko kulturno nasleđe na KiM i kako ono ne bi bilo predato onima koji su ga sistematski uništavali.
— Leon Kojen: Rusija i Kina i dalje uvažavaju Rezoluciju 1244 kao krajnji pravni okvir i stav zvaničnika tih zemalja je da se pitanje Kosova i Metohije može rešavati samo na osnovu tog dokumenta.
— Milovan Drecun: Zabrinjava trend rasta onih zemalja koje nisu priznale nezavisnost Kosova, a koje su spremne da podrže ulazak Kosova u Unesko. Od zemalja–članica Generalne skupštine Uneska, koje su javno rekle kako će glasati po ovom pitanju, 71 članica se izjasnila za prijem Kosova, a 26 članica se izjasnilo protiv prijema Kosova u Unesko.
— Leon Kojen: Godine 2010. Srbija je pristala da se odlučivanje o Kosovu i Metohiji prebaci sa Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija na Evropsku uniju, u kojoj je većina država priznala Kosovo. Najznačajnije i najmoćnije države EU su priznale, a samo pet država EU nije priznalo Kosovo. Zbog toga je danas pregovarački okvir za Srbiju mnogo nepovoljniji.
— Milovan Drecun: Najveću grešku smo napravili kada smo prihvatili rekonfiguraciju Unmika i kada smo dopustili da Euleks postane najodgovorniji strani faktor na Kosovu i Metohiji.
U drugom delu emisije gosti i sagovornici su bili doktor Dragan Petrović, saradnik Instituta za međunarodnu politiku i privredu, i Dragomir Anđelković, politički analitičar, koji su debatovali na temu mogu li male zemlje biti subjekt u međunarodnoj politici ili su osuđene na ulogu objekta i mogu li računati na progres bez interesnog povezivanja sa bar jednom velikom silom.
— Dragan Petrović: Srbija ima dva faktora o kojima treba da razmišlja prilikom puta ka Evropskoj uniji. To su Specijalni trgovinski sporazum sa Rusijom i pitanje Kosova i Metohije.
— Dragomir Anđelković: Koncept neutralnosti je najbolji za Srbiju. Međutim, mi sada nemamo pravu neutralnost, već samo deklarativnu. Mi treba da zaokružimo našu neutralnost, da je utemeljimo u Ustavu i dobijemo njeno priznanje od međunarodne zajednice.
— Dragan Petrović: Srbija i srpsko društvo su lišeni suverenosti. Mi se nalazimo pod mekom okupacijom.
— Dragomir Anđelković: Čitavu Evropu zahvata dekadencija, i industrijska, i vojna, i demografska. Mi propadamo, ali kada pogledamo oko sebe u okruženju vidimo da su i drugi u tom procesu. To ne treba da nam bude uteha, ali znamo da smo u okviru evropskog proseka.
Hvala vam što ste te nas slušali i čitali!