Prema njegovim rečima, neophodno je obezbediti pojačanje antiterorističkih snaga kako ne bi isključivo zavisili od koalicije koju predvode SAD, imajući u vidu da su njihovi napori u borbi protiv ID neefikasni.
„Radi se o dodatnim snagama, konkretno o ruskim, koje su uspele u Siriji da pokažu visoku efikasnost u borbi protiv ID uništavanjem njihovih pozicija“, izjavio je Matlabi.
Prema rečima parlamentarca, Vašington vrši veliki pritisak na premijera Iraka, zahtevajući da ne traži pomoć od Rusa.
„S druge strane, situacija je takva da iračka vojska ne veruje američkoj, dok američka vojska takođe ne veruje iračkim borcima. Američki avijacija ne bombarduje ciljeve koje od njih traže Iračani. Ovakvi problemi u komunikaciji drastično otežavaju borbu protiv terorista“, ocenio je Matlabi.
Istovremeno, dodao je on, javnost je spremna da podrži rusku intervenciju na teritoriji Iraka, s obzirom na to da vojna operacija protiv ID traje preko godinu i po dana, a teroristi su za to vreme uspeli samo da ojačaju svoje pozicije.
„Prema američkim izvorima, oko 75 odsto aviona SAD vrati se u bazu bez ijedne bačene bombe po pozicijama ID, što znači da svega 25 odsto letova daje rezultate“, naglasio je Matlabi i zapitao se kako uopšte razumeti ovakvu situaciju?
Uprkos obećanjima Vašingtona da će obezbediti neophodnu podršku kako bi Irak povratio teritoriju koju već preko godinu dana kontroliše ID — to se nije dogodilo, istakao je on i dodao da je Irak za prethodne četiri godine dobio svega tri od obećanih 36 vojnih aviona F-16.