Hrvatski mediji navode da je u Tovarnik ušla manja grupa izbeglica, među kojima su žene, muškarci i deca.
Portparol Vukovarsko-sremske županije je potvrdio da je grupa izbeglica ušla na teritoriju Hrvatske, ali nije precizirao njihov broj.
U ranim jutarnjim satima u Šid su iz Preševa stigla dva autobusa sa izbeglicama, koja su krenula prošle noći, a očekuju se još tri, javio je Tanjugov izveštač sa lica mesta.
Prema podacima pripadnika međunarodnih organizacija, do 7.30 u Šid je, kako autobusima, tako i taksijima, pristiglo oko 80 izbeglica, koje su nastavile put pešice na teritoriju Hrvatske.
Autobus, koji je ekipa Tanjuga zatekla, iskrcao je putnike u blizini prelaza Tovarnik, na kilometar od hrvatske teritorije.
Izbeglice su kopnenim putem, zaobilazeći zvanični prelaz, krenule u pravcu hrvatske teritorije.
Nadležne vlasti očekuju još tri autobusa, koja su tokom noći krenula iz Preševa, ali i nastavak talasa izbeglica u tom delu Srbije.
Hrvatski mediji preneli su da je nekoliko lica, pretpostavlja se između sedam i deset osoba, uhapšeno nakon što su se odvojili od glavne grupe, te ilegalno ušli u Hrvatsku prelazeći granicu preko polja i njiva.
Oni se, kako se navodi, trenutno nalaze u policijskoj stanici u Tovarniku, gde se čeka dolazak prevodioca.
Kitarovićeva pisala Milanoviću
Hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović pisala je premijeru Zoranu Milanoviću, jer smatra da treba sazvati sednicu Saveta za nacionalnu bezbednost zbog nadolazećeg izbegličkog talasa. Ona je uverena da to nije samo humanitarno, već i bezbednosno pitanje, te ga stoga situaciju treba razmotriti na najvišem državnom nivou.
Ocenjujući da se trenutna migraciona kriza neće brzo primiriti, čak i uz postizanje dogovora na nivou EU o zbrinjavanju trenutno procenjenih brojeva migranata, a imajući u vidu uvođenja raznih ograničenja i pojačanog nadzora na granicama država članica Evropske unije i Šengenskog prostora u susedstvu (Mađarska, Austrija, Nemačka, Slovačka), Kitarovićeva ukazuje da se izbeglički talas prenosi na Hrvatsku, te da je neodložno potrebno to pitanje razmotriti na najvišem državnom nivou.
U pismu premijeru, Kitarovićeva je ukazala i da se nameće pitanje određivanja stava Hrvatske prema Dablinskoj konvenciji i drugim sporazumima o readmisiji, koji su na snazi, odnosno pune primene svih međunarodnih standarda i pravila Evropske unije u vezi sa izbeglicama.
„Zatvaranjem mađarsko-srpske granice, izbeglički talas se može preneti na Hrvatsku i Rumuniju, u daleko većem broju od onog sa kojim se, po najavama, računa. Na društvenim mrežama se tako već šire saveti izbeglicama koje alternativne rute da odaberu, a one uključuju i Republiku Hrvatsku“, navela je hrvatska predsednica.
Milanović: Pomoći ćemo izbeglicama da nastave put
Izbeglicama koje budu ušle u Hrvatsku biće dozvoljeno da prođu i nastave svoj put ka Zapadnoj Evropi, rekao je danas hrvatski premijer Zoran Milanović dodajući da je tokom noći iz Srbije na teritoriju te zemlje ušlo oko 150 izbeglica.
„Hrvatska je u potpunosti spremna da prihvati ili uputi te ljude gde oni žele da idu, a što su očigledno Nemačka ili neke skandinavske zemlje“, rekao je Milanović u obraćanju Parlamentu, preneo je Rojters.
Milanović je rekao i da će izbeglice moći da prođu kroz Hrvatsku, te da će im Hrvatska u tome pomoći.
„Spremni smo za takvu mogućnost“, dodao je on.
Milanović je u Saboru rekao i da će biti sazvana sednica Saveta za nacionalnu bezbednost zbog izbegličkog talasa, poručivši predsednici Kolindi Grabar Kitarović da je za taj problem ionako odgovorna isključivo Vlada.
On je Kitarovićevu podsetio da ona nije članica tog tela, kao i da su svi članovi tog tela u dnevnoj koordinaciji i da su upoznati sa svim problemima.
„Nećemo zaboraviti da smo većinom svi hrišćani i nećemo zaboraviti šta je papa rekao, a to je da bi svaka župa trebalo da primi jednu porodicu. Mnogi u Evropi koji se busaju u prsa da su hrišćani se ponašaju potpuno suprotno“, rekao je Milanović.