Upitan šta će biti sa tim migrantima, Vulin je rekao da to više neće biti odgovornost Srbije.
„To više nije naša odgovornost, oni su na teritoriji Mađarske i očekujemo od mađarske države da se prema njima ponaša kako dolikuje“, rekao je Vulin.
Ranije večeras državni sekretar u Ministarstvu rada, zapošljavanja, boračkih i socijalnih pitanja Nenad Ivanišević je takođe rekao da Srbija neće prihvatiti izbeglice koje Mađarska bude htela da vrati nazad, po cenu da i Srbija rasporedi svoju vojsku na granici.
On je pred početak skupa posvećenog ljudskim pravima izbeglica rekao novinarima u Subotici da će Srbija primati nazad ljude na koje se odnosi readmisija, ali da se to ne odnosi na najveći deo izbeglica koji je ilegalno prešao iz Srbije u Mađarsku.
„Mi nikog nećemo da primimo. Zna se šta je readmisija. I po readmisiji ćemo ljude primati. Svi ljudi koji su prešli u Mađarsku, nećemo ih primiti, po cenu da i Srbija postavi vojsku na granici. Nećemo prihvatiti taj broj izbeglica koji Mađarska vraća. I to jeste naš stav od danas i to treba svi da znaju", rekao je Ivanišević.
On je precizirao da sporazum o readmisiji jasno precizira kako se po Međunarodnom pravu vrši readmisija.
„Vrši se uz utvrđivanje zemlje porekla i, pre svega, zemlje državljanstva. Dakle, ukoliko žele da vraćaju ljude — moraće da ih vrate u Grčku. To je prva zemlja ulaska u Evropsku uniju", dodao je on.
Upitan kako će Srbija sprečiti povratak izbeglica, Ivanišević je rekao da će država „ako bude trebalo preduzeti sve ono što može da preduzme".
U Mađarskoj od ponoći stupa na snagu stroži zakon o državnoj granici koji, između ostalog, Srbiju tretira kao zemlju sigurnog porekla i omogućava vraćanje izbeglica.