„Ako se neko deklariše kao izbeglica, pošto nije podneo zahtev za azil u Srbiji, njegov zahtev će biti odbijen u Mađarskoj, pošto je Srbija bezbedna zemlja, dodao je Orban“, prenosi MTI.
On je takođe naveo da su veće šanse da njegova vlada proglasi krizno stanje nego da to ne učini, u svetlu očekivanog većeg broja izbeglica, koje pokušavaju da uđu u Mađarsku pre nego što na snagu stupi izmenjeni, stroži zakon o državnoj granici, prenosi Rojters.
Premijer Mađarske je rekao da nikakvi kampovi za izbeglice neće biti formirani u Mađarskoj, prenosi agencija MTI.
„Granica nije hermetički zatvorena, ali mi samo sprovodimo zakone koji su svakako bili na snazi“, rekao je Orban, dodajući da ni do sada nije bio dozvoljen prelazak granice van zvaničnih prelaza.
U Mađarskoj u ponoć stupa na snagu paket amandmana kojima se pooštrava zakon o zaštiti granice i migraciji, usvojen u parlamentu 4. septembra.
Novine koje nove mere podrazumevaju su i učešće vojske u kontroli granice, krivično gonjenje onih koji su je ilegalno prešli, kao i ubrzani procesi razmatranja zahteva za azil.
Pozivajući se na nezvanične izvore, mediji u Budimpešti pišu da pooštrene mere na granici podrazumevaju i deportaciju u zemlju iz koje je pokušan ulazak u Mađarsku svakoga ko nema šengensku vizu.
Dan uoči najavljene primene pooštrenih mera na mađarsko-srpskoj granici, kod mesta Reske, raspoređeno je jutros pet kamiona vojnika i oklopnih vozila „hamer“, javila je državna televizija M1.
Mađarska državna televizija javila je ranije da je u Horgoš danas došlo 10 autobusa punih izbeglicama sa Bliskog istoka, a da se do ponoći očekuje čak njih 20.000.