Igre su pokazale da ovakva takmičenja ujedinjuju i jačaju prijateljstva, poverenje i saradnju među vojskama stranih zemalja, a da su vojni poligoni pravo mesto za razmenu iskustava među vojnicima, dodao je ruski ministar.
Kao što se i očekivalo, na prvoj vojnoj Olimpijadi ruska vojska je ubedljivo trijumfovala u skoro svim disciplinama, dokazujući još jednom svoje liderstvo u svetu, postavljajući tako nove standarde u organizaciji ovako velikih događaja.
Očekuje se da će iduće godine broj zemalja-učesnica biti i veći, a da će se takmičenju priključiti i neke članice NATO-a. Prema nekim izvorima, Nemačka je već pokazala interesovanje da se pridruži Igrama, ali je i još nekoliko zemalja spremno da se priključi.
Članice NATO-a su bile pozvane i na ovogodišnju vojnu Olimpijadu, ali su odbile učešće.
„Mi smo pozvali zemlje NATO-a da dođu u goste, ali oni su odbili zbog, kako su naveli, niza političkih problema“, rekao je zamenik ministra odbrane RF Anatolij Antonov uoči početka Igara.
On je istakao da bi poseta zemalja Alijanse pomogla da se uspostavi dijalog sa Rusijom, koja je na to spremna, i da je već odavno „došlo vreme da prestanemo da gledamo jedni druge kroz tenkovski nišan“.
Antonov je, takođe, ranije rekao da Ministarstvo odbrane Ruske Federacije računa na to da će SAD i druge zemlje NATO-a pre ili kasnije prihvatiti učešće u zajedničkim vojnim igrama.
Vojska Srbije je ove godine učestvovala samo na Tenkovskom biatlonu, gde je osvojila treće mesto, ali postoji mogućnost da se već iduće godine takmiči i u drugim vojnim disciplinama.
Po svemu sudeći, buduće vojne igre neće biti ograničene samo na jednu zemlju. Ima nagoveštaja da bi one mogle da se održavaju svake godine u različitim zemljama, ukoliko druge države-učesnice izraze spremnost da organizuju ovako veliki događaj. Takođe, spominje se varijanta da se vojna Olimpijada i dalje održava u Rusiji po „olimpijskom rasporedu“ — na svake četiri godine. Zasad su sve opcije u igri i sve se razmatraju.
Prve Međunarodne vojne igre startovale su 1. avgusta na 11 vojnih poligona širom Rusije. Na „bojnom polju“ sukobilo se 57 ekipa, oko 2.000 vojnika i oficira, iz 17 zemalja: Rusije, Srbije, Kine, Indije, Belorusije, Venecuele, Egipta, Kazahstana i drugih.
Više od 250 hiljada gledalaca i dve hiljade ruskih i stranih novinara, uključujući i one iz zemalja NATO-a, pratilo je uživo ovu veliku vojnu Olimpijadu.
Rusko Ministarstvo odbrane je gotovo svakodnevno podizalo svoju avijaciju da bi prevezli novinare u različite, pa i udaljene regione Rusije.
„Svakodnevno je na 11 vojnih poligona zajedno za učesnicima takmičenja na teren izlazilo desetine snimateljskih ekipa, stotine novinara i foto-reportera iz novinskih agencija, štampanih medija i internet izdanja iz 40 zemalja sveta“, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
Sajt ruskog ministarstva je u dane Igara posetilo više od dva miliona ljudi, uključujući i 450.000 posetilaca iz inostranstva, a na socijalnim mrežama vojnu Olimpijadu je pratilo 11 miliona internet korisnika iz celog sveta.
Svi objekti i infrastruktura izgrađena u Rusiji za prve Međunarodne armijske igre i dalje će biti u upotrebi. Za ovogodišnje takmičenje izgrađeno je ili rekonstruisano 67 poligona, izgrađeno je 15 strelišta, pet tenkodroma, osam heliodroma i asfaltirano je više od 225 kilometara puteva.
Organizatori Igara obećali su i u narednim godinama toplu dobrodošlicu i žestoku i fer borbu na „bojnom polju“, a ruski vojnici su poručili da „svoju titulu šampiona bez borbe neće (pre)dati“.