Rusija, Rjazanjska oblast… Na sve strane odjekuju granate i prolamaju se eksplozije. Dim i prašina u vazduhu vide se i sa velike udaljenosti. Desantne jedinice Rusije, Kine i Belorusije odmeravaju snage na „bojnom polju“. Više od njih 200 izašlo je na megdan.
Rjazanj nije slučajno izabran da se baš ovde održi jedna etapa takmičenja u okviru Međunarodnih armijskih igara, koje se održavaju širom Rusije, od Novosibirska do Kaspijskog mora. Ovde je smešten jedan od najelitnijih u svetu centara za obuku vazdušno-desantnih jedinica.
Vojnim vozilom stižemo do poligona „Dubroviči“. Oko nas nepregledan prostor — čistina, a okolo šuma. Sve je spremno za nove i žestoke borbe.
Očekuje se dolazak glavnokomandujućeg Vazdušno-desantnih jedinica vojske RF — Vladimira Šamanova. Vojnici su u stroju, novinari u „niskom startu“, tiskaju se i guraju ko će mu bliže prići.
Parkiraju se crne limuzine. Iz njih izlazi čuveni general-pukovnik. Vojska mu salutira. Zastaje na kratko — otpozdravlja, a zatim se oštrim hodom udaljava u pratnji nekoliko oficira i vojnika.
Po reakcijama vojnika, jasno je da se radi o velikom autoritetu, prema kojem svi gaje neizmerno poštovanje. Ne čudi. Reč je o heroju Ruske Federacije, kojeg upoređuju sa generalom Jermolovim, čuvenim vojskovođom koji se još u carskoj Rusiji proslavio u borbama u Kavkaskom ratu, početkom 19. veka. Takve podvige ponovio je komandant Šamanov u borbi protiv terorista na Severnom Kavkazu, krajem devedesetih.
Igre se nastavljaju. Beloruski vojnici su startovali. Trče iz sve snage, munjevitom brzinom preskaču prepreke i zidove, uvlače se u rovove, provlače se kroz podzemne tunele i bodljikavu žicu… Stižu do strelišta, gađaju u mete…
Novinarima je teško da ih isprate. Sa kamerama, fotoaparatima i ostalom profesionalnom opremom trče za njima pokušavajući da ih stignu i sve zabeleže, ali snage ponestaje. Staza je duga skoro šest kilometara, nema se kondicije…
Odmah pored odjekuju eksplozije od granata upravo ispaljenih iz ručnih bacača. Ponovo dim i prašina. Publika i novinari svaki put poskakuju od jačine detonacija.
Malo dalje, poređani su tenkovi. Spremni su za trku. Deo vojske se užurbano sprema za početak trke, pakuju i proveravaju naoružanje i municiju, dok se drugi deo njih zavalio u debelu hladovinu, u obližnjem šumarku. Sunce prži. Ima preko 30 stepeni, a oni u uniformama, vojničkim čizmama i pod punom „ratnom opremom“.
„Naše obuke su dosta teže od ovoga što na takmičenju prolazimo. Ali, nikako ne možemo reći da je staza laka. Naprotiv, veoma je naporna i teška… U svakom slučaju, za sve nas je ovo ogromno iskustvo“, kažu nam beloruski vojnici.
Zvanični predstavnik Vazdušno-desantne vojske Rusije potpukovnik Jevgenij Meškov rekao je novinarima da u takmičenju učestvuju dva tipa vojne tehnike sa sličnim karakteristikama i šest tipova streljačkog oružja, koje koriste strane armije.
Kineska vojska dovezla je svoju tehniku. Čini se da su usredsređeni isključivo na takmičenje i na pobedu. Ne žele da govore. Kažu, nemaju odobrenje komandanta. Jedva su kasnije prozborili koju reč, pohvalili domaćine i celokupnu organizaciju.
Glavnokomandujući VDV RF Šamanov visoko je ocenio nivo borbene spremnosti beloruskih i kineskih jedinica.
„Kineski prijatelji su obučeni veoma dobro, oni su pravi profesionalci“, rekao je komadant VDV RF Šamanov, dodajući da su Belorusi takođe „veoma dobro pripremljeni i da dostojno predstavljaju svoju zemlju“.
On je rekao da je ove godine planirano više od događaja, a da je deo njih već održan, uključujući i spuštanje padobranaca na Severni pol.
„U narednim mesecima imaćemo dve obuke — „Štit saveza“ i „Saradnja 2015“, a potom nam predstoje vežbe „Slovensko bratstvo“, u kojima će zajedno sa ruskim i beloruskim učestvovati srpski desantne jedinice“, rekao je Šamanov i pozvao Sputnjik da prisustvuje ovim vežbama.
O moćnoj ruskoj vojsci reči su suvišne. Ruske desantne jedinice važe za jedne od najelitnijih u svetu.
Pobednici „Desantnog voda“ znaće se 13. avgusta, dva dana uoči zatvaranja prve vojne Olimpijade.
Međunarodne vojne igre održavaju se u Rusiji od 1. do 15. avgusta. U okviru Igara ukupno se održava 14 takmičenja na 11 poligona širom Rusije.
Učestvuje 57 timova iz 17 zemalja: Srbije, Angole, Jermenije, Azerbejdžana, Belorusije, Venecuele, Egipta, Indije, Kazahstana, Kirgizije, Kine, Kuvajta, Mongolije, Nikaragve, Pakistana i Tadžikistana.
Srbija se takmiči samo u disciplini Tenkovski biatlon i već je ušla u polufinale, plasiravši se tako među osam najboljih reprezentacija.