„Pre tačno sto i jedne godine pištolj je zapucao u gradu na jugu Evrope. Malo ko je tada obraćao pažnju na ubistvo nadvojvode Franca Ferdinanda i njegove žene dok su se vozili ulicama Sarajeva. Šest nedelja kasnije, Evropa je bila u ratu“, piše u analizi Larija Eliota, urednika za ekonomiju.
Eliot smatra da odluka grčkog premijera Aleksisa Ciprasa da organizuje referendum o uslovima koje nude kreditori (Međunarodni monetarni fond, Evropska unija i Evropska centralna banka) za isplatu grčkog duga može da ima posledice poput sarajevskog atentata.
„Ne radi se samo o tome da li će banke u Grčkoj raditi narednih dana, iako postoji opasnost da ne rade. Nije reč o tome da li su se kreditori preigrali u pregovorima, mada jesu. Ova kriza se tiče budućnosti evra“, piše urednik „Gardijana“.
„Trojka je prošle nedelje bila sigurna da će Cipras da ustukne kada mu bude predstavljena poslednja ponuda ’uzmi ili ostavi‘. Pogrešili su. MMF, Evropska centralna banka i Evropska komisija načinili su fatalnu grešku u proceni i izgubili kontrolu nad događajima“, konstatuje Eliot.
„Kazaće da je Grčka mala, nevažna zemlja i da je jedinstvena moneta (evro) mnogo sigurnija nego što je to bila u trenutku akutne krize u leto 2012. godine. Diplomate u evropskim prestonicama su zauzele sličan stav poslednjih dana juna 1914. godine“, upozorava analitičar „Gardijana“.