„Kako će se konferencija završiti nemoguće je predvideti. Ako do dogovora ne dođe, to će se okarakterisati kao potpuni neuspeh konferencije“, rekao je Uljanov i dodao da je i samo održavanje konferencije dobar signal da želja za smanjenjem nuklearnog arsenala postoji.
Uljanov je podsetio da je pre pet godina, uoči prethodne konferencije, Rusija brojala 3.900 bojevih glava, dok ih je trenutno 1.582, što predstavlja drastično smanjenje nuklearnog arsenala.
Još 2010. godine, Rusija i SAD potpisale su sporazum o smanjenju strateškog naoružanja. Prilikom obraćanja na konferenci i u Ujedinjenim nacijama, državni sekretar SAD Džon Keri podsetio je na inicijativu predsednika Baraka Obame o smanjenju nuklearnog naoružanja tih dveju zemalja na trećinu ukupnog broja bojevih glava. Prema rečima Uljanova, taj proces i dalje traje i trebalo bi da se završi 5. februara 2018. godine. „Ti uslovi su dogovoreni i oni će biti ispunjeni“, rekao je Uljanov.
„S druge strane, u svetu su primetne negativne tendencije koje direktno utiču na stratešku stabilnost nuklearnog naoružanja. Svi ti faktori ne dolaze iz Rusije, već iz SAD“, istakao je Uljanov.
Među tim faktorima, Uljanov je naveo i nedavna dejstva Amerike po pitanju programa protivraketne odbrane, otkazivanja učešća u pregovorima o zabrani nuklearnog naoružanja u kosmosu, protivljenja ratifikaciji Sporazuma o nesprovođenju nuklearnih proba, ali generalni disbalans u oblasti standardnog naoružanja u Evropi.
„Svi ti faktori utiču tako da Rusija može ponovo da počne da povećava svoj nuklearni arsenal“, istakao je Uljanov.
Sa druge strane, smatra Uljanov, to što radi Amerika može da zakomplikuje dalje korake po pitanju kompletnog nuklearnog razoružavanja. „To je objektivna realnost i mi na konferenciji pokušavamo svim učesnicim da na to skrenemo pažnju“, kaže Uljanov i dodaje da trenutni Sporazum o smanjenju strateškog naoružanja Rusija smatra zadovoljavajućim.
I predsednik Rusije Vladimir Putin je ranije izjavio da ta zemlja planira da nastavi rad u pravcu smanjenja nuklearnog arsenala, kako bi se nastavilo održavanje ravnoteže između razvoja atomske energije u mirnodopske svrhe i jačanja režima neširenja nukleranog naoružanja, uključujući i sistem garancija Međunarodne agencije za nukleranu energiju (IAEA).
On je istakao da se Rusija zalaže za blisku saradnju sa svim zainteresovanim stranama u kreiranju modernog, stabilnog i sigurnog sistema u oblasti nuklerane energije. U skladu sa 6. članom NPT-a, svaka potpisnica se obavezuje da nastavi pregovore koji vode u pravcu prestanka trke u nukleranom naoružanju.
Ruski predsednik kaže da je ravnoteža jedan od ključnih elemenata za neširenje nukleranog naoružanja, razoružanje i korišćenje nuklerane energije u mirnodopske svrhe, što je garancija konvencije održivosti.
Putin je podsetio da se konferncija NPT poklapa sa obeležavanjem 70. godišnjice završetka Drugog svetskog rata.