Premijer Srbije Aleksandar Vučić posetiće u junu SAD, gde bi sa domaćinom potpredsednikom SAD Džozefom Bajdenom trebalo da razgovara o bilateralnim odnosima i jačanju ekonomskih veza Srbije i SAD, ali i o rešavanju problema Kosova.
Međutim, Bajden je poziv premijeru uputio još pre mesec dana preko američkog ambasadora u Beogradu Majkla Kirbija, pa se nameće pitanje da li je podgrejana vest o premijerovom putu u Vašington, baš u ovom trenutku, zbog toga što će predsednik Srbije Tomislav Nikolić u subotu 9. maja biti na Paradi pobede u Moskvi.
Umiljato jagnje dve ovce sisa
Urednik Nove srpske političke misli Đorđe Vukadinović smatra da je vest o poseti premijera Vašingtonu povezana sa skorašnjim učešćem predsednika na paradi u Moskvi.
Jedina dilema, kaže Vukadinović, jeste da li vest o tome da Aleksandar Vučić ide u Vašington pušta vlast da bi poslala poruku kako je Srbija podjednako dobra i sa jednima i sa drugima i da vodi diversifikovanu spoljnu politiku ravnoteže, ili pak, to puštaju mediji bliski zapadnim centrima moći, da bi amortizovali efekat prisustva predsednika Nikolića na paradi u Moskvi.
„Teško je razlučiti, ali na kraju krajeva, stvar se svodi na isto. Krajnji zaključak je da je ta politika teško održiva i sprovodiva. Što ne znači da ne treba razgovarati i održavati kontakte sa svima, ako je to u interesu mira, nacionalne državne politike ili nacionalne ekonomije. Dakle, ovo se može tumačiti ili kao neko manevrisanje ili kao ambicija da se bude umiljato jagnje koje dve ovce sisa“, pojašnjava svoj stav za Sputnjik Vukadinović.
Amortizacija posete Moskvi
Politički analitičar Dragomir Anđelković kaže za Sputnjik da Srbija pokušava da vodi izbalansiranu spoljnu politiku, jer zna da se nalazi u zoni zapadnog uticaja i da zapad može mnogo problema da joj napravi.
Kada bi Srbija birala na osnovu čisto svog izbora, tvrdi Anđelković, sigurno bi bila sklona skretanju te politike ka Moskvi, jer joj je Moskva i Rusija iskreni saveznik. U tom kontekstu bi, dodaje Anđelković, trebalo gledati na izjave političara, odnosno na medijsko plasiranje pojedinih vesti.
„Jer, za razliku od Rusije koja od nas ne očekuje da se odreknemo Zapada zbog saradnje sa Moskvom, Zapad od nas očekuje da se odreknemo Rusije. Srbija to neće da uradi jer je to štetno za naše nacionalne interese i protivno tradicionalnom prijateljstvu sa Rusijom. Ali Srbija mora nekako da izbegava da se nađe pred prevelikim udarom tog opsesivnog i vrlo agresivnog zapadnog konzorcijuma. Tako da sigurno postoji ta marketinška ideja da se poseta Rusiji u zapadnom javnom mnjenju na neki način amortizuje naglašavanjem da će uskoro biti i posete zapadu“, zaključuje Anđelković.
Komični, kontraproduktivni i bizarni pokušaji
Politika sedenja na dve stolice koju aktuelna vlast pokušava da vodi je, prema Đorđu Vukadinoviću, primamljiva solucija, pogotovu za male zemlje, ali je u praksi vrlo teško sprovodljiva. Pogotovu kad se te stolice razmiču jer je, podseća Vukadinović, na delu zaoštravanje u spoljno-političkim relacijama između Moskve i Zapada.
„Ali čak i nezavisno od krajnjeg ishoda takve politike, ponekad su same manifestacije te ambicije, tog pokušaja srpske vlasti, komične, kontraproduktivne, pa i bizarne“, kategoričan je Vukadinović.