Osim toga, on je ocenio da ima potpunu „podršku“ predsednika SAD Baraka Obame.
„Ne bih voleo da od Obame čujem tu reč, a ionako ne očekujem da bi on to uradio. Za Tursku je američki stav potpuno jasan: SAD su protiv priznavanja genocida“, rekao je Erdogan na zajedničkoj konferenciji za novinare s predsednikom Irana, Fuadom Masumom.
Bela kuća je juče pozvala na „potpuno, iskreno i pravedno“ priznavanje masakra nad nekoliko stotina hiljada Jermena 1915. godine, ali nije upotrebila reč „genocid“.
„Već šest godina, otkako je Obama predsednik, zajedno razmatramo to pitanje i složili smo se da to prepustimo istoričarima, a ne političkom rukovodstvu“, rekao je Erdogan.
Turska poriče da je Osmansko carstvo sistematski ubijalo Jermene tokom i posle Prvog svetskog rata, te odbacuje termin „genocid“, kojim taj pokolj opisuju brojni istoričari i dvadesetak zemalja, među kojima Francuska, Italija i Rusija.
Istoričari procenjuju da je tada ubijeno oko 1,5 miliona Jermena što mnogi smatraju prvim genocidom u 20. veku. Turska navodi da je taj broj preuveličan i da ubijeno oko 500.000 Jermena.
Erdogan je osudio predstojeću komemoraciju povodom 100 godina od masakra, koja će biti održana 24. aprila u Jerevanu.
„Oni (Jermeni) će samo pričati i pričati i vređaće Tursku“, rekao je turski predsednik.
Erdogan za petak priprema obeležavanje 100 godina od bitke kod Galipolja, za zauzimanje Istanbula. Ishod te bitke, koju su izgubili Britanci i Francuzi, bio je najveći uspeh osmanske vojske u Prvom svetskom ratu.