Sagovornici Sputnjika tvrde da Vojislav Šešelj ne može destabilizovati Srbiju ili na neki drugi način stvoriti ozbiljnije probleme u državi. Međutim, neki od njih smatraju da može poslužiti kao sredstvo spoljnim faktorima koji bi to eventualno želeli da to učine.
Takođe, dodaju pojedini analitičari, Šešelj donekle može uticati kako na svoje, tako i na glasače Srpske napredne stranke.
Prema dugodišnjem hroničaru ovdašnjih političkih prilika Milanu Miloševiću, lider radikala nema mogućnost da destabilizuje Srbiju, ali je u mogućnosti da svoju partiju uvede u parlament.
„Merenja pokazuju da je njegov rejting sada nešto iznad cenzusa. Međutim, podeljena Srpska radikalna stranka nema neki veći potencijal za krupnije sukobe sa svojom bivšom polovinom, tako da nije verovatno da bi do destabilizacije moglo doći“, zaključuje novinar Milošević.
Faktor treće strane
„Vojislav Šešelj ne može sam po sebi da destabilizuje Srbiju. To mogu da učine samo zapadne sile, koje su već mnogo zla nanele Srbiji. One zarad toga i koriste slučaj Šešelj. I Šešelj i svi mi smo i dalje žrtve onih koji protiv nas vode mirnodopsku agresiju, a 1999. su tu agresiju sprovodili raketama i bombama“, kategorički za Sputnjik tvrdi istoričar Dragomir Anđelković.
Sociolog Vladimir Vuletić smatra da je preuveličan značaj svega onoga što se dešava sa Vojislavom Šešeljem i ističe kako on u ovom trenutku može samo da ojača pozicije vlasti, a nikako da destabilizuje Srbiju.
„Ono što smo uspeli da vidimo prethodnih dana je da se, u nedostatku drugih neprijatelja, sada na neki način otvaraju nova polja i opet vlast, kritikujući Šešelja i koristeći ovu poziciju sa Šešeljem, jača svoje pozicije“, precizira Vuletić.
Uticaj na glasače
„Ne, Šešelj ne može da destabilizuje Srbiju, ne može čak ni da sruši Vladu Srbije, ali može da učini nešto što je opasno po Srpsku naprednu stranku — može da destabilizuje njeno biračko telo. Da ga pokoleba i pokuša da ga vrati matici, odnosno, okrene ponovo ka Srpskoj radikalnoj stranci“, kaže za Sputnjik marketinški stručnjak Cvijetin Milivojević.
On dodaje kako je, još od povratka Šešelja iz Haga, na delu kampanja koja pokušava da odvrati birače Srpske napredne stranke. Ti glasači su, prema Milivojeviću, izvorno pre svega glasači Srpske radikalne stranke.
„Zato se stalno povlači taj znak jednakosti između pokušaja da neko sruši neku političku stranku, u ovom slučaju vladajuću stranku, i pokušaja da neko sruši državu“, konstatuje Milivojević.
S druge strane, istraživač i direktor agencije „Faktor plus“ Vladimir Pejić smatra da Vojislav Šešelj, ma šta se događalo oko njega, ne može u većoj meri da dovede do destabilizacije, ukoliko neko drugi to ne želi.
„Pre svega mislim na međunarodnu zajednicu, jer je očigledno da se celim tim procesom, na neki način, upravlja spolja“, dodaje Pejić.
On konstatuje kako je „slučaj Šešelj“ poprilično potrošena priča, pa je isto tako i oko njegovog sukoba sa Nikolićem i Vučićem već sve ispričano.
„Mislim da ljudi neće ništa novo saznati, što već nisu znali. Ne kažem da nekog uticaja neće imati, ali u nekoj većoj meri i nešto značajnije, ne verujem. Čak, u zavisnosti od situacije, ukoliko se dobro snađe u celoj priči, vlast može da učvrsti svoje pozicije“, zaključuje Pejić.