„Vlasti su veoma posvećene predložnim reformama koje podržava parlamentarna većina, i već su pokazale posvećenost uvođenjem mnogih važnih mera prošle godine, uključujući amandmane na Zakon o radu, sveobuhvatne reforme penzionog sistema i početak procesa privatizacije“, izjavio je Kim za magazin „IMF survej“.
Na pitanje šta će sada biti drugačije nego kada je poslednji aranžman sa MMF-om iz 2011. zamrznut posle nekoliko meseci, Kim je rekao da je poslednjih godina izgrađena šira društvena i politička podrška sveobuhvatnim reformama jer su političari i građani shvatili da su one neophodne za stabilan razvoj zemlje.
„Reforme su očigledno veoma teške i politički i društveno, ali ipak su počele da se sprovode znatno pre početka aranžmana sa MMF-om“, izjavio je Kim, prenosi agencija Beta.
Drugi podsticaj reformama, prema njegovoj oceni, dalo je otvaranje pristupnih pregovora sa EU.
Šef Misije MMF-a Zuzana Murgasova izjavila je za „IMF survej“ da je fiskalna konsolidacija koju predviđa aranžman sa MMF-om neophodna za makroekonomsku stabilnost Srbije, za održivi razvoj i za otvaranje radnih mesta.
Na pitanje „IMF survej“ zašto se takva mera, zasnovana na smanjenju rashoda, predlaže Srbiji, kada se oštra štednja kritikuje širom Evrope, Murgasova je odgovorila da bi posledice fiskalnog stezanja na razvoj trebalo da delom budu ublažene labavijom monetarnom politikom“.
„Javni dug Srbije je rastao velikom brzinom do veoma visokog nivoa. Smanjenje duga je prioritet, tako da su snažne akcije potrebne od samog početka“, rekla je Murgasova.
Ona je istakla da su tri glavna stuba aranžmana: finansijska konsolidacija, jačanje stabilnosti finansijskog sektora i sprovođenje sveobuhvatnih strukturnih reformi koje će podstaći rast zaposlenosti i održivi razvoj.
Murgasova je dodala da je konsolidacija zasnovana na smanjenju javnih troškova i davanju pomoći državnim kompanijama.
„Neke od glavnih mera koje se odnose na penzije i plate u javnom sektoru, već su sprovedene 2014. ili su predviđene budžetom za 2015, što pokazuje posvećenost srpskih vlasti aranžmanu“, izjavila je šef Misije MMF-a.
U okviru strukturnih reformi, Morgasova ističe da su srednjoročni prioriteti otvaranje radnih mesta, unapređenje poslovnog okruženja i konkurentnosti i reforma državnih preduzeća.
Kim je izjavio da su ciljevi trogodišnjeg aranžmana u iznosu od oko 1,2 milijarde evra, koji je bord direktora MMF-a odobrio 23. februara, sprečavanje budućih kriza i izgradnja osnove zdrave ekonomije.
Aranžman s MMF-om poboljšaće i kredibilitet ekonomske politike Srbije, što će pomoći da se privuku investicije i smanji nezaposlenost, ocenio je Kim.