Zastava Srbije - Sputnik Srbija, 1920
SRBIJA
Najnovije vesti, analize i zanimljivosti iz Srbije

Brnabićeva: Nikad ovoliko nisam bila zabrinuta za mir na Balkanu

© Sputnik / Lola ĐorđevićAna Brnabić
Ana Brnabić - Sputnik Srbija, 1920, 23.05.2024
Pratite nas
Predsednik Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je danas, povodom usvajanja rezolucije o Srebrenici, da nikad kao sada nije bila zabrinuta za mir na Balkanu i kako će, nakon glasanja o rezoluciji, izgledati život u Bosni i Hercegovini.
"Pozivam sve iz Evropske unije da se zapitaju hoće li Bosna i Hercegovina biti zemlja koja je mirnija i stabilnija, u kojoj postoji veće razumevanje između Bošnjaka, Srba i Hrvata ili zemlja koja je nestabilnija, u kojoj će biti dovoljan jedan incident da zapali sve", rekla je Brnabićeva za Pink.
Istakla je da je sramotno što su pojedine zemlje iz regiona kosponzori rezolucije, ali da je sramotan, pre svega, način na koji je ova rezolucija došla pred Generalnu skupštinu Ujedinjenih nacija.
"Kako je moguće da mi u Srbiji i najmanji akt donosimo po standardima Evropske unije i radimo na njemu na inkluzivan i transparentan način. Dakle, sve zainteresovane strane od samog početka rade na tom dokumentu i daju svoje mišljenje. Kada EU razgovara sa nama, a posebno je tu glasna Nemačka, mi i najmanji pravilnik moramo tako da donosimo. Ako ne donosimo, onda ne poštujemo evropske vrednosti, onda to nije u skladu sa evropskim normama i standardima", naglasila je.
Rezolucija o Srebrenici, kako ističe, donosi se u tajnosti, bez konsultacija čak i u okviru Bosne i Hercegovine.
"Kako može da se donosi rezolucija suprotno Dejtonskom mirovnom sporazumu i suprotno ustavu BIH, a da niko nema problem sa tim", pita se Brnabićeva.
Ona dodaje da je upitala partnere iz Slovenije, koji su kosponzori rezolucije, šta da radi Republika Srpska s obzirom da srpskog člana Predsedništva BiH Željku Cvijanović niko nije ni konsultovao po ovom pitanju.
"Ako se za ovako važnu temu ne pitaju, onda se ne pitaju ni za šta u toj zemlji", kazala je Brnabićeva.
Predsednik Narodne skupštine kaže da postaje nemoguće biti politički korektan, s obzirom da Srbija 30 godina gradi mir i 12 godina radi na svom ekonomskom napretku.
"U toj Srebrenici je naš predsednik, tada premijer, maltene linčovan, ubijen. Za to niko nije odgovarao. Je li neko iz te Evropske unije ili iz Nemačke pozvao da se pronađu organizatori? Ne, nikada. Je li neko iz SAD-a pokušao? Ne, nije. Mi svaki put okrenemo drugi obraz, da bi čuvali mir i stabilnost", istakla je Brnabićeva.
Ona postavlja pitanje kako će se danas osećati Srbi u Bosni i Hercegovini, u Republici Srpskoj, ko će slaviti, a ko plakati.
"Ovo je početak kraja Ujedinjenih nacija, jer je ova rezolucija suprotna njenoj povelji. Dalje će sve zemlje donositi sličnu rezoluciju o svojim problemima i mukama, više neće biti pitan Savet bezbednosti, a otvoriće se novi konflikti", poručila je Brnabićeva.
Predsednik Narodne skupštine ističe da će pojam genocida izgubiti značaj, što, kako kaže, odgovara Nemačkoj.
"Relativizovaće se žrtve, tako da će oni ispuniti svoj cilj koji će za posledicu imati duboke podele pre svega u Bosni i Hercegovini", rekla je Brnabićeva.
Apelovala je za mir i izbegavanje incidenata.
"Narod mora da razmišlja da postoji sutra i da mora da postoji budućnost, a da je Nemačku i kosponzore briga za to. Oni će se pokupiti i otići, ali nemojte da im dozvolite da ponovo zapale Balkan", poručila je Brnabićeva.
Plakat „Mi nismo genocidan narod“ u Srebrenici - Sputnik Srbija, 1920, 23.05.2024
REGION
Podignute mere bezbednosti: Šta se sada dešava u Srebrenici - pred zasedanje u Njujorku
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u UN  - Sputnik Srbija, 1920, 23.05.2024
SRBIJA
Poraz Zapada: Usvojen nacrt rezolucije o Srebrenici iako je više glasova protiv i uzdržanih
Pogledajte i:
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala