EURO 2024
Evropsko prvenstvo u fudbalu održava se u Nemačkoj od 14. juna do 14. jula 2024. godine. Sva dešavanja pratite uz Sputnjik sport.
Tilemans, Belgija - Sputnik Srbija

Belgijanci slavili uz Lukakuove malere – trijumf Portugalaca, remi Gruzina i Čeha

U prvoj utakmici dana na Evropskom prvenstvu Gruzija i Češka su odigrali 1:1, dok je potom Portugalija nadigrala Tursku sa 3:0. Na kraju dana, Belgijanci su nadigrali Rumuniju sa 2:0.
U prvoj utakmici dana Češka i Gruzija odigrali su nerešeno - 1:1.
Gol za Gruziju postigao je Mikautadze sa bele tačke, dok je gol Česima doneo Šik u 59. minutu. Mogli su Gruzini do sva tri boda, ali je Lobdžanice promašio zicer u petom minutu nadoknade.
Može se reći da je Gruzija imala sreće u ranijem delu meča, jer joj je posle gledanja VAR-a dodeljen penal, a kasnije je VAR poništio jedan gol Češke.
Takođe, Mamardašvili je bio sjajan na golu, odbranio je nekoliko odličnih šansi Češke i bio jedan od najboljih igrača na utakmici.
Možda je ipak bod, istorijski bod za Gruziju, narealniji rezultat.
Standings provided by Sofascore
Portugalci su ispunili ulogu favorita i slavili protiv Turske sa 3:0 (2:0). Možda i ubedljivije nego što se očekivalo.
Golove za Portugalce dali su Bernanrdo Silva u 21, Akjadin je postigao autogol u 29. minutu, a Bruno Fernandes je u 56. minutu postavio konačni rezultat.
Verovatno je taj drugi gol presekao Turke koji posle nisu imali dovoljno elana da zadovolje veliki broj navijača koje imaju u Nemačkoj.
Kristijano Ronaldo se ponovo našao u prvoj postavi, zabeležio je asistenciju kod trećeg gola svog tim. Imao je par šansi, ali nije se upisao u strelce.
Na ovaj način reprezentacija Portugalije stigla je do nova tri boda i za sada ima dve pobede iz dve utakmice. Obezbedili su Portugalci osminu finala.
Konačno su proigrali Belgijanci i slavili protiv Rumunije sa 2:0.
Da će tako biti mogli smo da naslutimo već u 2. minutu kada je Tilemans šutirao u padu i pogodio za prednost. Pobedu je potvrdio Kevin De Brujne u 80. minutu.
Pre toga su Rumuni imali stopostotnu šansu kada je ispred gollmana sam izašao Man, ali je šutirao direktno u Kastelsa.
Sada sve četiri ekipe iz grupe imaju po tri boda. Vrlo zanimljivo.
Zanimljivo je i kakvi sve maleri prate Romelua Lukakua na ovom prvenstvu. Prosto je neverovatno šta se dešava sa Lukakuom, prvo što maši šanse, a i kada da gol, on bude poništen. Tako je bilo i u 63. minutu ovog duela.
Na kraju ubedljiv trijumf Belgijanaca, njihov prvi na šampionatu.
Tokove mečeva pratite uz Sputnjik, a u rubrici Sadržaj odaberite svoju omiljenu utakmicu.
13:07 22.06.2024
13:04 22.06.2024
SEMAFOR

Gruzija - Češka 1:1 (1:0)
(Mikautadze 45+4' - Šik 59')

Turska - Portugalija 0:3 (0:2)
(Bernardo Silva 21', Akajdin autogol 29', Fernandes 56')

Belgija - Rumunija 2:0 (1:0)
(Tilemans 2', De Brujne 80')
BELGIJA – RUMUNIJA
KRAJ
Kraj utakmice, Belgija je slavila sa 2:0!
80' – De Brujne za 2:0!
E, sada De Brujne stavlja tačku - 2:0!
76' – Belgijanci u prednosti
Drže prednost Belgijanci, ali daleko od toga da Rumunija ovde ne može do boda - 1:0
68' – Stopostotna šansa
Imao je Man stopostotnu šansu, izbio je sam pred golmana i šutirao u Kastelsa
63' – Ponovo poništen gol Lukakua!
Konačno je Lukaku postigao gol- 2:0! Ali,poništen je gol! Prosto je neverovatno šta se dešava sa Lukakuom, prvo što maši šanse, a i kada da gol, on bude poništen.
58' – De Brujne
Pokušava De Brujne, šutira, asistira, ali nekako se Rumuni brane pa je i dalje samo 1:0 za Belgijance.
48' –Dobra šansa za Rumune
Mihaila je trčao kontranapad, probao je levom nogom i prebacio gol. Imali su Belgijanci i sreće u ovoj situaciji -1:0
45' – Poluvreme
Belgijanci vod sa 1:0, gol je postigao Tilemans u 2. minutu. Vode zasluženo posle 45 minuta.
34' – Dobra šansa za Rumune
Draguš umalo da stigne do situacije za gol, Belgijanci diktiraju ritam, Lukaku ne igra baš najbolje ni na ovoj utakmici. Doduše, upisao je asistenciju. Rumuni podređeni u prvom poluvremenu - 1:0
24' –De Brujne
Dominira De Brujne, kreira napade Belgije, ali napadači za sada ne uspevaju da to pretvore u gol. Odličan je i golman Nica.
13' – Lukaku
Našao se Lukaku u šansi, Belgijanci igraju mnogo bolje nego u prvoj utakmici. Mogli su i do veće prednosti. Ostaje 1:0
5' – Velika šansa za Rumuniju
Dragušin je probao glavom, brani Kastels. Sjajna utakmica od samog starta - 1:0
2' – Odmah gol, vodi Belgija!
Juri Tilemans je pogodio posle asistencije Lukakua!
1' – Počela je treća utakmica dana
Startovao je susret Belgije i Rumunije
TURSKA – PORTUGALIJA
Kraj
Kraj utakmice!
86' – Svi čekaju kraj
Igrači oba tima čekaju kraj, svima je sve jasno kada je ovaj duel u pitanju - 3:0
76' – Portugalci idu ka pobedi
Čuvaju Portugalci prednost, Turci nemoćni, najviše se žale sa tribina na sudije i to je sve.
67' – Sve je rešeno
Već je sve poznato,samo da vidimo kojim će se rezultatom završiti - 3:0
56' – Fernandes za 3:0
Kristijano Ronaldo je namestio gol Fernandesu, a ovome je preostalo samo da pošalje loptu u mrežu.
47' – Počelo je drugo poluvreme
Startovalo je drugo poluvreme druge utakmice dana
Portugalci drže sve u svojim rukama posle 45 minuta - 2:0
42' – Teško će se Turci oporaviti
Deluje da je autogol uticao na Turke, Portugalija sada vodi sa dva razlike i ima sve u svojim rukama - 2:0
29' – Portugalci vode 2:0!
Šta su sada uradili Turci, velika greška... Neverovatan autogol Turske! Akajdin je vratio loptu golmanu, a lopta je završila u golu...
21' – Vode Portugalci
Bernanrdo Silva je pogodio, Portugalci vode sa 1:0!
18' – Portugalci drže loptu
Portugalci diktiraju ritam, Turci su se malo povukli u defanzivu. Bez većih šansi - 0:0
10' –Turska igra otvoreno
Turci su izašli da igraju otvoreno i to će Portugalcima dati mnogo prostora da pokažu koliko su opasni - 0:0
2' – Ronaldo u šansi
Odmah je probao Ronaldo, šutirao je iz voleja, ali nije to bilo dovoljno snažno - 0:0
1' – Počela je druga utakmica dana
Navijači Turske su spremni
GRUZIJA – ČEŠKA
KRAJ
Ostaje 1:1
95' – Kakva šansa!
Velika šansa za Gruziju, promašio je Lobdžanice veliku priliku i zicer!
89' – Gruzini se brane
Da li će Gruzini izdržati?
77' – Mamardašvili čuva Gruzine
Lingr je šutirao, Mamardašvili po ko zna koji put čuva svoj tim -1:1
68' – Ne zaustavljaju se Česi
Izjednačili su, ali žele i pobedu. Gruzija se sada grčevito brani i pokušava da preživi krizni period - 1:1
59' – Česi izjednačili preko Šika
Grudima je Šik dao gol, Česi su ponovo u životu! Snašao se odlično, bio kod stative i ugurao loptu u mrežu.
49' – Počelo je drugo poluvreme
Česi se nalaze u problemu, susreću se sa drugim porazom na prvenstvu. Gruzija vodi 1:0
Poluvreme
Posle 45 minuta Gruzija vodi 1:0.
45' – Penal i gol za Gruziju - 1:0!
Penal za Gruziju! Hranač je igrao rukom. Mikautadze je uzeo loptu i pogodio za prednost Gruzije - 1:0!
40' – Žuti karton
Provod i Coufal su za sada dobili žuti karton. Nema velikih šansi - 0:0
30' – Česi opasniji
Napadaju Česi, opasniji su, ali ne uspevaju da povedu - 0:0
23' – VAR poništio gol Češke
Stigli su Česi do prednost uz mnogo sreće, Hlošek je bio strelac posle karambola. Lopta je udarila ugolmana, pa onda napadača Češke, možda i uruku. Čekao se VAR. I na kraju je gol poništen baš zbog igranja rukom - 0:0
21' – Period mirnije igre
Sada jedan period mirnije igre. Česi pokušavaju, ali ne dolaze do izglednih šansi -0:0
13' – Ofanzivno sa obe strane
Napadaju i jedni i drugi, Šik je aktivan u igri Češke, dok i Gruzija ima opasne napade. Tražila je penal Gruzija u dva navrata, ali je sudija samo odmahnuo rukom - 0:0
3' – Tri velike šanse za Češku
Mamardašvili je napravio dve sjajne odbrane, Česi su pretili, Šik je bio u šansi, mogli su Česi lako do prednosti - 0:0. Potom još jedna odbrana golmana Gruzije!
1' – Počela je prva utakmica dana