https://lat.sputnikportal.rs/20240324/ruski-naucnici-proizveli-specijalnu-odecu-za-decu-obolelu-od-cerebralne-paralize-1167610902.html
Ruski naučnici proizveli specijalnu odeću za decu obolelu od cerebralne paralize
Ruski naučnici proizveli specijalnu odeću za decu obolelu od cerebralne paralize
Sputnik Srbija
U Rusiji je patentirana specijalna odeća za decu obolelu od cerebralne paralize. Kako je Sputnjiku saopštio naučnik koji je radio na razvoju ovog proizvoda... 24.03.2024, Sputnik Srbija
2024-03-24T18:57+0100
2024-03-24T18:57+0100
2024-03-24T18:57+0100
rusija
rusija
rusija – društvo
nauka
nauka i tehnologija
deca
zdravlje
paraliza
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e8/02/01/1167148109_0:148:3113:1899_1920x0_80_0_0_8d7b7e6fc9a44ab9dc8f15b7fd7a2072.jpg
Dečija cerebralna paraliza je bolest grupe motornih poremećaja koji su nastali usled oštećenja mozga u perinatalnom periodu. Ova bolest se karakteriše poremećajima u inteligenciji, poremećajima psihe, problemima u hodanju i koordinacija pokreta.Anatomska struktura deteta sa cerebralnom paralizom može se značajno razlikovati od tipične figure deteta. Deca mogu da imaju zakrivljenu kičmu, asimetrična ramena i lopatice, promene u položaju tela, nepravilan ugao između ramena i podlaktice, različit oblik nogu. U skladu sa tim se i pojavila potreba da se proizvede odeća sa većim ergonomskim karakteristikama od obične odeće.Specijalnu odeću su razvili eksperti Instituta za umetnost Novosibirskog državnog pedagoškog instituta i Novosibirskog tehnološkog instituta „Kosigin“. Naučnici su prilikom izrade projekta imali konsultacije sa zaposlenima u rehabilitacionom centru za decu obolelu od cerebralne paralize i lekarima – neurolozima, ortopedima i psihijatrima.Naglasila je da je patentirani proizvod namenjen da se svakodnevno nosi.Kostim je napravljen od prirodnih vlakana. U delu gde se nalaze laktovi i kolena ima obloge napravljene od specijalnog materijala „thinsulate“ koji ublažava pritisak i trenje. Ona je objasnila ta se mnoga deca kreću klizanjem, pa je posebna pažnja posvećena da se zaštite laktovi i kolena kako se ne bi povredili.Boja kostima je izabrana uz konsultacije sa psiholozima, koji smatraju da zelena i narandžasta boja pozitivno utiču na raspoloženje dece sa cerebralnom paralizom.Pantalone su napravljene od elastičnog materijala. Jakna ima zadebljanja oko grudi, a rukavi su tako napravljeni da omogućavaju nesmetano kretanje. Odeća ima velike džepove, dugmad, krupni rajsferšlus, što omogućava lako skidanje i razvoj fine motorike ruku dece.Ruski naučnici su na ovom projektu primenili pristup koji omogućava da se digitalnom tehnologijom na osnovu fotografije deteta dobiju dodatne informacije o morfološkim karakteristikama strukture njegovog tela i da se unesu određene izmene u osnovnu konstrukciju proizvoda, na primer, da se skrati ili produži jedan rukav, promeni visina nagiba ramena i sl.Prema rečima direktora Instituta umetnosti, profesora Vitalija Elagina, institut je u poslednjih pet godina razvijao slične patente i nastaviće da radi na ovim projektima.
https://lat.sputnikportal.rs/20240212/ruski-naucnici-razvijaju-mini-mozak-da-bi-proucavali-kognitivne-funkcije-1167568422.html
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2024
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Vesti
sr_RS
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e8/02/01/1167148109_192:0:2921:2047_1920x0_80_0_0_3c800333a0892546f37ad53afe904e24.jpgSputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
rusija, rusija – društvo, nauka, nauka i tehnologija, deca, zdravlje, paraliza
rusija, rusija – društvo, nauka, nauka i tehnologija, deca, zdravlje, paraliza
Ruski naučnici proizveli specijalnu odeću za decu obolelu od cerebralne paralize
U Rusiji je patentirana specijalna odeća za decu obolelu od cerebralne paralize. Kako je Sputnjiku saopštio naučnik koji je radio na razvoju ovog proizvoda, uzet je u obzir problem mišićno-skeletnog sistema, motorni poremećaji i neuropsihijatrijske karakteristike dece koja pate od ove bolesti.
Dečija cerebralna paraliza je bolest grupe motornih poremećaja koji su nastali usled oštećenja mozga u perinatalnom periodu. Ova bolest se karakteriše poremećajima u inteligenciji, poremećajima psihe, problemima u hodanju i koordinacija pokreta.
Anatomska struktura deteta sa cerebralnom paralizom može se značajno razlikovati od tipične figure deteta. Deca mogu da imaju zakrivljenu kičmu, asimetrična ramena i lopatice, promene u položaju tela, nepravilan ugao između ramena i podlaktice, različit oblik nogu. U skladu sa tim se i pojavila potreba da se proizvede odeća sa većim ergonomskim karakteristikama od obične odeće.
Specijalnu odeću su razvili eksperti Instituta za umetnost Novosibirskog državnog pedagoškog instituta i Novosibirskog tehnološkog instituta „Kosigin“. Naučnici su prilikom izrade projekta imali konsultacije sa zaposlenima u rehabilitacionom centru za decu obolelu od cerebralne paralize i lekarima – neurolozima, ortopedima i psihijatrima.
„Kostim je napravljen u skladu sa građom tela deteta obolelog od cerebralne paralize, komforan je i povećava kvalitet života dece“, rekla je zamenik direktora Instituta umetnosti, profesor na katedri za dizajn i umetničko obrazovanje, doktor tehničkih nauka Olga Harlova.
Naglasila je da je patentirani proizvod namenjen da se svakodnevno nosi.
Kostim je napravljen od prirodnih vlakana. U delu gde se nalaze laktovi i kolena ima obloge napravljene od specijalnog materijala „thinsulate“ koji ublažava pritisak i trenje. Ona je objasnila ta se mnoga deca kreću klizanjem, pa je posebna pažnja posvećena da se zaštite laktovi i kolena kako se ne bi povredili.
Boja kostima je izabrana uz konsultacije sa psiholozima, koji smatraju da zelena i narandžasta boja pozitivno utiču na raspoloženje dece sa cerebralnom paralizom.
Pantalone su napravljene od elastičnog materijala. Jakna ima zadebljanja oko grudi, a rukavi su tako napravljeni da omogućavaju nesmetano kretanje. Odeća ima velike džepove, dugmad, krupni rajsferšlus, što omogućava lako skidanje i razvoj fine motorike ruku dece.
Ruski naučnici su na ovom projektu primenili pristup koji omogućava da se digitalnom tehnologijom na osnovu fotografije deteta dobiju dodatne informacije o morfološkim karakteristikama strukture njegovog tela i da se unesu određene izmene u osnovnu konstrukciju proizvoda, na primer, da se skrati ili produži jedan rukav, promeni visina nagiba ramena i sl.
Prema rečima direktora Instituta umetnosti, profesora Vitalija Elagina, institut je u poslednjih pet godina razvijao slične patente i nastaviće da radi na ovim projektima.