Nikola Grbić pomerio granice istorije

© Odbojkaški Savez SrbijeNikola Grbić
Nikola Grbić  - Sputnik Srbija, 1920, 24.07.2023
Odbojkaši Poljske, predvođeni selektorom Nikolom Grbićem, prvi put u istoriji osvojili su Ligu nacija, pošto su u finalu završnog turnira u Gdanjsku savladali SAD 3:1 (25:23, 24:26, 25:18, 25:18).
Poljaci su do velikog slavlja došli uz sjajnu podršku sa tribina, a trijumf dodatno dobija na značaju jer je ostvaren u odsustvu najboljeg igrača Vilfreda Leona.
Treće mesto i bronzanu medalju, prvu na svetskim takmičenjima posle 46 godina, osvojio je Japan pobedom u meču za treće mesto protiv Italije 3:2.
Najefikasniji u Grbićevom timu bio je Lukaš Kačmarek sa 25 poena, dok je Aleksander Slivka imao 14 poena. U timu Sjedinjenih Američkih Država najviše se istakao Tori Defalko sa 14 poena.
Reprezentaciji Poljske ovo je četvrta medalja u Ligi nacija, ali prva zlatna posle jednog srebra i dve bronze.
Nikola Grbić, proslavljeni srpski košarkaš, reprezentaciju Poljske predvodi od prošle godine, a na Svetskom prvenstvu napravio je veliki uspeh i sa tom zemljom stigao je do srebrne medalje.
U periodu od 2015. do 2019. godine Grbić je bio selektor Srbije.