- Sputnik Srbija, 1920
REGION
Najnovije vesti, analize i zanimljivosti iz zemalja u regionu

Sve pošteno, pa ko koga prevari: Bitka u Crnoj Gori – od ćevapa i kokica do „kralja kriptovaluta“

© Tanjug / STRAHINJA AĆIMOVIĆglasačka kutija
glasačka kutija - Sputnik Srbija, 1920, 08.06.2023
Pratite nas
Kampanja za parlamentarne izbore u Crnoj Gori ima dva lica, jedno do srijede, kada je sve izgledalo neuobičajeno mirno, bez mahanja zastavama, velikih svađa i prijetnji. Zatim se tokom noći pretvorila u prvi mali rat zbog afere sa uhapšenim kraljem kriptovaluta Do Kvonom i njegovih navodnih veza s liderom Pokreta Evropa sad Milojkom Spajićem.
U sredu je tim povodom održana i sjednica Vijeća za nacionalnu bezbjednost. Članovi Vijeća poručili su da od Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) očekuju da razjasni u kakvom su poslovnom odnosu bili lider Pokreta Evropa sad (PES) Milojko Spajić i uhapšeni „kralj kriptovaluta“, državljanin Južne Koreje Do Kvon.
Iz PES-a poručuju da je afera naručena iz Vlade, te da su pismo Do Kvona Abazoviću pisali advokat Branko Anđelić i inspektor u Agenciji za nacionalnu bezbjednost Artan Kurti, po instrukcijama premijera Dritana Abazovića.
Pominjana je i mogućnost hapšenja Spajića, koji je u četvrtak poručio da ako se to desi ljudi na izlaze na ulice.
Dakle, jedna mirna kampanja u kojoj su biračima dijeljena obećanja o ekonomskom boljitku sa svih strana, ali i voda sa predizobornih punktova Demokrata i URA, dok je Pokret za promjene u Bijelom Polju poklanjao porcije ćevapa, a premijer Abazović u Beranama đeci kupovao kokice, odjednom se pretvorila u pravi mali rat za parče buduće vlasti u Crnoj Gori.

Kako poslije afere formirati vladu

Ines Mrdović iz NVO Akcije za socijalnu pravdu kaže za Sputnjik da će se Pokret Evropa sad, po svim anketama favorit za pobjedu na nedjeljnim izborima, sada naći u veoma nezgodnoj situaciji što bi moglo da oteža formiranje nove crnogorske vlade.
„Pred PES-om je velika dilema, sa kime će sada formirati vlast. Sa koalicijom URA- Demokrate nakon ovakih teških optužbi, sumnjam. Tu su i bivše partije članice DF, čiji lideri takođe teško optužuju Spajića. Po meni, sazivanje sjednice Vijeća za nacionalnu bezbijednost jeste zloupotreba institucija u predizborne svrhe. PES će teško u vladu i sa DPS-om. Ostaje im možda samo varijanta da traže podršku za manjinsku vladu, koja opet ne bi izdržala ni možda dvije godine, i opet nam eto nestabilnost. Čini mi se da su to na umu i imali kreatori pomenute afere“, komentariše Mrdovićeva.
Ona ukazuje da su političari, koji su sada u vladi, u ovoj kampanji samo preuzeli ponašanje od prethodnika iz DPS-a.
„Jednostavno su koristili sve institucionalne prednosti koje im daje to što su vladini činovnici i sve poluge vlasti su koristili u predizbornoj kampanji, poručujući tako da su partije bitnije od države“, konstatuje naša sagovornica.

Kampanja kao „urnebesna komedija“

Novinar Mladen Stojović kaže za Sputnjik da je predizborna kampanja bila u skladu sa predizbornim koalicijama i razvučenim linijama „fronta“.
„Ako bi žanrovski morali da odredimo predstavu najlakše bismo je opisali kao urnebesnu komediju. U prilog ovakvoj ocjeni samo par fakata: imamo koaliciju koju su sastavili najglasniji protivnici formiranja 43. vlade sa onima koji su je pravili (Koalicija „Hrabro se broji“). Taj savez sada se najžešće bori protiv pokreta koji je formiran od vodećih članova 42. vlade (PES, Milojko Spajić, Jakov Milatović, Olivera Injac, Andrej Milović) a koji su sa nosiocem liste „Hrabro se broji“ (Aleksa Bečić) branili 42. vladu od glavnog rušitelja Dritana Abazovića (2. na listi „Hrabro se broji“). Potom, imamo situaciju u kojoj je jedan od lidera Pokreta Evropa sad podržavao upravo koaliciju sa onima koji vode najglasniju borbu sa nosiocem liste PES. Mislim na predsjednika države Jakova Milatovića koji, javna je tajna, ne podržava novi „kurs“ njegovog do juče glavnog saborca Milojka Spajića", navodi Stojović.
Imamo, kaže on, na sav taj haos sada i aferu u kojoj se Spajić sumnjiči da mu je kampanju možda finansirao donedavno najtraženiji bjegunac sa crvenih potjernica, južnokorejski mag kriptovaluta Do Kvon.
„Tu je i još nekoliko afera koje imaju predizborni miris, kao i i „salto mortale“ blokova, i kada se sve to sabere u jedan „lonac“, dobija se utisak da igraju svi protiv svih, naravno ispod stola. Svi pri tom tvrde da se bore protiv korupcije, organizovanog kriminala i za pravdu“, obrazlaže Stojović.
Naš sagovornik kaže da su posebna „mirođija“ u komediji male liste, koje su najglasnije u plasiranju jakih parola o borbi za više interese, demokratiju, pravdu i slobodu, a čiji akteri imaju mnogo sreće što se veliki od međusobne tuče ne bave njima, jer bi razotkrivanje nekih činjenica o učesnicima izborne trke, makar i samo na nivou povezanih lica, preraslo u parodiju.
„Moj utisak je da su do juče glavni rivali - DPS sa satelitima, i koalicija Za budućnost Crne Gore (ZBCG) koja je zapravo blago okrnjeni DF, pomalo izgubili oštricu koplja jer više nikom nije jasno ko će protiv koga i sa kim da bude sjutra. Činjenica da udarne medijske pesnice DPS-a brane Milojka Spajića od Dritana Abazovića navode na sumnju da optužbe koje idu sa adresa ZBCG o mogućoj postizbornoj koaliciji ova dva subjekta nisu nemoguće. Još ako se tome doda tvit člana predsjedništva PES-a Tihomira Dragaša da će da napusti pokret ako bude pravio postizbornu koaliciju sa URA, utisak je još jači. Ima jedna šaljiva uzrečica u Crnoj Gori kojom se opisuje ovakvo stanje – „sve pošteno pa ko koga prevari“. Kakav će epilog zbrke da bude, upravo zbog navedene maksime dodatno je teško predvidjeti. Mnogi sumnjaju da će biti takav da će Dritan Abazović biti „prinuđen“ da obavlja funkciju premijera u tehničkom mandatu do jeseni, kada su mogući novi izbori”, komentariše Stojović za Sputnjik.

Ko je favorit po anketama

Prema nekoliko anketa, koje su rađene za potrebe stranaka, najveći favorit nedjeljnih izbora je Pokret Evropa sad, predviđa mu se rezultat oko 30 odsto, ali nakon afere Do Kvon vidjećemo kome će taj Južnokoreanac biti „valuta“.
Koalicija oko DPS-a, bez SDP, sa starim koalicionim partnerima ima oko 20 odsto podrške. Neizvjesno je koliko će imati koalicija NSD i NDP, nakon razlaza sa PZP-om dva dana pred predaju lista. Sigurno preko deset odsto podrške, između deset i petnaest odsto ima koalicija Demokrate i URA.
Cenzus bi trebalo da pređe Bošnjačka stranka, blizu je i partija koju predvodi Vladimir Leposavić,a šanse da pređe cenzus ima i koalicija oko Demohrišćana, Prave i Slobodne Crne Gore... Albanske partije će imati cenzus na osnovu posebnih kvota za nacionalne manjine. Nepoznanica je koliko će glasova dobiti SDP, da li će preći cenzus, jer nijesu htjeli u koaliciju sa DPS-om.
Predsednik Crne Gore, Jakov Milatović - Sputnik Srbija, 1920, 08.06.2023
REGION
Milatović upozorava: Zloupotreba institucija u kampanji ozbiljan rizik
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala