Zastava Srbije - Sputnik Srbija, 1920
SRBIJA
Najnovije vesti, analize i zanimljivosti iz Srbije

UŽIVO Nastavljena rasprava u Skupštini Srbije o izveštaju o Kosovu i Metohiji /video/

© Sputnik / Lola ĐorđevićPosebna sednica Skupštine Srbije o KiM
Posebna sednica Skupštine Srbije o KiM - Sputnik Srbija, 1920, 14.09.2022
Pratite nas
Poslanici Skupštine Srbije nastavili su danas raspravu o Izveštaju o pregovorima sa institucijama samouprave u Prištini od 15. juna 2021. do 1. septembra 2022. godine. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić takođe prisustvuje raspravi.
Poslanici Skupštine Srbije različito su danas, u nastavku posebne sednice o KiM, govorili o Izveštaju o Kosmetu, i dok su jedni najavili podršku, iz opozicije su stigle zamerke na taj dokument, a pojedini članovi parlamenta iskoristili su svoje vreme i da spomenu još neke probleme.
Poslanik Stranke pravde i pomirenja Jahja Ferhatović rekao je da se juče tokom rasprave u skupštini osećao kao „strano telo“, jer su, kaže, svi govorili o Srbiji kao da u njoj živi samo srpski narod, osim predsednika Republike Aleksandra Vučića, zbog čega mu je zahvalan.
On je ukazao da pitanje KiM nije samo pitanje srpskog i albanskog naroda.
„Bio sam u Mitrovici, u oba dela, severnom i južnom, koje spaja upravo - Bošnjačka mahala. Na KiM žive i Srbi, i Albanci, i Bošnjaci, Romi, Aškalije. To je prostor, kao i ceo Balkan, multikulturalan. Video sam veliku želju za životom i kod Srba i kod Albanaca i Bošnjaka“, rekao je Ferhatović.
Ocenio je da je ono što se juče čulo, predstavlja jedini način za izlazak iz tog problema.
"KiM je veliki čvor, ne odnosi se samo na prostor Kosmeta, ili Srbije, već celog Balkana. Obradovalo me je to što sam čuo da nema jednoobraznog rešenja“, rekao je on.
Dodao je da je aplaudirao Vučiću na njegove reči da neće slati ni srpskim ni albanskim majkama decu u kovčezima, ali je, kaže, bio usamljen u tome.
„Pripadam generaciji koja pamti traume iz 90ih. U ime generacije moje dece i svih nas, tražim od svih nadležnih, da ne dozvole da naša deca imaju traume koje smo mi imali. Učinite sve što možete da očuvate mir, suživot. To je važno za sve, jer bez toga nema opstanka i budućnosti na ovim prostorima“, rekao je Ferhatović.
Poslanik Aleksndar Olenik, sa liste „Vojvođani“, rekao je da je njihov stav poznat, a to je postizanje sporazuma po pitanju KiM.
Rekao je da ne umanjuje značaj pitanja KiM, ali je naveo da u Ustavu Srbije osim KiM, postoji i AP Vojvodina, a da se o Vojvodini u novijoj istoriji parlamentarizma, održala samo jedna posebna sednica 2019. godine, na predlog LSV-a.
Zamerio je da nije doneta deklaracija o Vojvodini, niti zakon o finansiranju Vojvodine.
Poslanica Saveza vojvođanskih Mađara Elvira Kovač je rekla da je izuzetno značajno to što ovaj izveštaj naglašava istorijsko pomirenje srpskog i albanskog naroda.
“Bez ove dubinske normalizacije ni institucionalno-političika normalizacija neće imati ni potrebne ni dalekosežne domete”, rekla je Kovač i istakla da je kompromis izuzetno značajan.
S tim u vezi, navela je da je jasno da je Beograd spreman na kompromis u dijalogu i da se postigne kompromisno rešenje, dok druga strana, dodaje, ne želi da postigne dogovor.
Navela je da je dijalog trenutno na prekretnici - ili će se formirati Zajednica srpskih opštine ili će dijalog, kako kaže Kovač, potonuti u irelevantnost.
Kovač je rekla da je došlo do dugogodišnje kulminacije krize dijaloga između Beograda i Prištine i da dijalog nije napredovao, a sve zbog, dodaje, nepostupanja Prištine.

“Beograd očekuje da EU, kao posrednik i garant implementacije dogovorenog, mora u budućnosti da izvrši jači pritiska na Prištinu da se postupi u skladu sa dogovorenim, a pre svega da se formira Zajednica srpskih opština", rekla je Kovač.

Poslanik Đorđe Pavićević, iz Zeleno-levog kluba, rekao je da se juče u skupštini čulo mnogo reči, „mudrih i zapaljivih“, optužbe i lične diskvalifikacije, kao i „politika borbenog, hrabrog uvažavanja realnosti“, dok su oni koji to ne podržavaju, kaže, „ekstremisti“.
„Mi, iz ''Zeleno levog'' kluba, smo ekstremisti koji hoće da priznaju KiM i da se predaju pred surovom relanošću, sa kojom se durgi bore... Nijednom rečju nismo dali povod za takvu konstrukciju“, rekao je Pavićević.
On je rekao da ta poslanička grupa neće podržati izveštaj, jer je, ocenjuje, jednostran, nedorečen i na trenutke mutan tekst.
„Toliko se zamućuje da nije jasno ko donosi odluke, ko je odgovoran za uspeh ili neuspeh pregovora, šta su merila koja utvrruđu uspeh ili neuspeh... Izveštaj treba da bude precizniji“, rekao je Pavićević.
Hadži Milorad Stošić, iz poslaničke grupe PUPS-a, rekao je da će oni podržati izveštaj o KiM.

„Pitanje KiM ne opterećuje samo naš narod na KiM, već ceo srpski narod i sve dobronamerne ljude. Neki kažu da je ova sednica bila nepotrebna, a ne da je bila potrebna, bila je neophodna, jer smo imali priliku da čujemo iz prve ruke sve ovo što znači srpskom narodu“, rekao je Štošić.

Aleksandar Jovanović Ćuta, iz poslaničke grupe „Moramo Zajedno“ upitao je šta je rešenje za KiM, ali je sednicu iskoristio i da spomene neka druga pitanja, uz ocenu da je "Kosovo svuda oko nas i u Gornjim Nedeljicama, Rekovcu", gde projekti koji se tamo sprovode zahtevaju da se stanovništvo iseli.
Šef poslaničke grupe “Dveri - Patriotski blok” Boško Obradović izjavio je da neće glasati za izveštaj o pregovaračkom procesu sa privremenim prištinskim institucijama, koji je na dnevnom redu posebne sednice Skupštine Srbije.
Obradović je na konferenciji za novinare u parlamentu rekao da mogu i žele da podrže novu pregovaračku platformu koja bi se strogo držala Ustava Republike Srbije i Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN koji garantuju očuvanje KiM u sastavu Srbije. "Spremni smo da učestvujemo u nacionalnom jedinstvu za odbranu KiM u sastavu naše države", rekao je Obradović.
On zamera i što juče na posebnoj sednici o KiM nije ponuđen zaključak koji bi obavezivao sve buduće vlasti da “niko ne može da se igra sa ovom temom”, navodeći da bi iza takvog zaključka svi stali.

Vučić: Gledamo na realan način šta možemo da dobijemo

Odgovarajući na kritike u vezi promene politike prema Kosovu, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao da se situacija u njegovih 28-29 godina bavljenja politikom promenila, ne samo našom, već i voljom velikih sila, i da se u skladu s tim ne bi jedino promenio "magarac".
"Ne može biti ista pozicija pre 1999.i posle, kao ni posle 2004., ili 2008.i kasnije zbog različitih događaja. Tačno je mislio sam da je razgraničenje rešenje, a uvideo sam da je taj predlog nemoguć jer ste mi svi skočili na glavu kada sam to rekao“, naglasio je Vučić.
Istakao je da on, za razliku od prethodnih vlasti, ne bi nikada dozvolio da nam proteraju 4.000 ljudi, unište manastiri, crkve.
Istakao je da danas gleda kako na realan način da sagleda situaciju i šta možemo da dobijemo.
Rekao je da podržava da bi bilo dobro da Srbi i Albanci razmenjuju jagode, ali bez zastave tzv. Kosova.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić juče je predstavio izveštaj i obavestio poslanike i građane o trenutnom stanju, izazovima koji slede, kao i o svemu što je država do sada uradila za srpski narod na KiM.
Predstavnici poslaničkih grupa izneli su svoje stavove juče tokom rasprave koja je trajala više od 10 sati.
Posebnu sednicu parlamenta o Kosovu i Metohiji tražila je poslanička grupa SNS-a, ali i nekoliko opozicionih poslaničkih grupa.
Pojedine opozicione stranke su podnele svoje predloge rezolucije o KiM, poput Dveri i Narodne stranke, a svoju inicijativu predložila je i poslanička grupa "Ujedinjeni".
Aleksandar Vučić - Sputnik Srbija, 1920, 14.09.2022
SRBIJA
Vučić: Nikad neću potpisati nijedan dokument štetan po Srbiju
Aleksandar Vučić - Sputnik Srbija, 1920, 13.09.2022
SRBIJA
Vučić prihvatio predlog opozicije i najavio novi potez za Kosovo po povratku iz Njujorka
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić - Sputnik Srbija, 1920, 13.09.2022
SRBIJA
Šta piše u izveštaju o Kosmetu o kom je raspravljala Skupština Srbije /video/
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala