Peticiju protiv isporuka oružja Ukrajini potpisalo 100.000 Nemaca
14:27 01.05.2022 (Osveženo: 14:31 01.05.2022)
© AP Photo / John MacDougallNemački kancelar Olaf Šolc
© AP Photo / John MacDougall
Pratite nas
Nemački kancelar Olaf Šolc izjasnio se protiv toga da Nemačka preduzima jednostrane korake po pitanju isporuke oružja Ukrajini. On je još dodao da Berlin koordinira svoje akcije sa saveznicima.
VAŽNO OBAVEŠTENJE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).
„Donosim odluke brzo i u koordinaciji sa našim saveznicima. Ishitrene akcije i jednostrani koraci od strane Nemačke su sumnjivi“, izjavio je političar za izdanje „Bild“.
Prema poslednjoj anketi Instituta za proučavanje javnog mnjenja INSA, koje je obavljeno za izdanje „Bild“, rekordnih 54 odsto Nemaca nezadovoljno je radom Šolca, dok ga istovremeno podržava 32 odsto anketiranih.
„Podatke ankete treba uzeti u obzir, ali ne treba prilagođavati postupke njima, jer to može biti izuzetno opasno, naročito po pitanju rata i mira“, smatra kancelar.
Ministarstvo inostranih poslova Rusije ranije je saopštilo da se zemlje NATO-a „igraju vatrom“, isporučujući oružje Ukrajini. Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov izjavio je da pumpanje Ukrajine oružjem od strane Zapada ne doprinosi uspehu rusko-ukrajinskih pregovora i imaće negativan efekat.
Više od sto hiljada Nemaca protiv isporuke oružja Ukrajini
Prema informacijama, više od sto hiljada ljudi u Nemačkoj potpisalo je peticiju protiv isporuke oružja Ukrajini, upućenu Šolcu, uz apel da se obustavi isporuka teškog naoružanja.
„Pozdravljamo što ste do sada tako pažljivo razmišljali o rizicima: riziku od širenja rata unutar Ukrajine, riziku od širenja u Evropi; kao i riziku od trećeg svetskog rata. Zato se nadamo da ćete se podsetiti svog prvobitnog stava i više nećete slati teško naoružanje Ukrajini, ni direktno, ni indirektno, navodi se u peticiji, objavljenoj na portalu „Čendž. org“.
Do prvog maja, peticiju je potpisalo 108 640 ljudi, a potpisnici su pozvali Šolca da „učini sve što je moguće da se primirje postigne što pre, kao i kompromis, koji bi bio prihvatljiv za obe strane“.
Ranije je nemački Bundestag usvojio saopštenje u kojem poziva nemačku vladu da pruži Ukrajini sveobuhvatnu pomoć, uključujući i povećanje isporuka teškog naoružanja. Poslanici su apelovali da se, takođe, po mogućnosti ubrzaju isporuke, prošire u okviru takozvanih kružnih razmena sa drugim zemljama, „bez pretnji po odbrambene sposobnosti Nemačke“.
Podsetimo, Rusija je 24. februara pokrenula specijalnu vojnu operaciju u cilju demilitarizacije i denacifikacije Ukrajine, nakon čega su usledile najoštrije do sada sankcije Zapada.