Pronađen drevni grad Maja potopljen u jezeru
CC BY-SA 3.0 IGO / JERRYE AND ROY KLOTZ MD/cropped photo / Podvodni grad – ilustracija
CC BY-SA 3.0 IGO / JERRYE AND ROY KLOTZ MD/cropped photo /
Pratite nas
Naučnici su na dnu jezera u Gvatemali pronašli kompleksni grad drevnih Maja koji, najverovatnije, datira oko petog veka nove ere.
VAŽNO OBAVEŠTENJE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).
Grad, kao i ostatke ceremonijalnih centara, kuća i drugih građevina pronašla je grupa naučnika iz raznih zemalja na dubini od 12 do 20 metara ispod vode u Atitlanu, najvećem jezeru u Gvatemali, preneli su meksički mediji.
Tokom vremena grad se našao pod vodom, verovatno zbog tektonske aktivnosti, jer zauzima površinu vulkanskog porekla na nadmorskoj visini iznad 1.500 metara.
Podvodnim istraživanjem bavili su se arheolozi iz Argentine, Belgije, Gvatemale, Španije, Meksika i Francuske koji su došli do zaključka da je ukupna površina naselja mogla dostići 60.000 metara kvadratnih.
#DescubreMéxico 🇲🇽
— Secretaría de Cultura (@cultura_mx) April 4, 2022
Colabora @INAHmx en la exploración de una ciudad maya sumergida en el lago Atitlán, en Guatemala
🔸Se creó un modelo fotogramétrico para dar acceso virtual al sitio, fomentando su preservación dado su carácter sagrado.
➡️ https://t.co/Rz4mQvNfx3 pic.twitter.com/M6vGvA7PiK
Očekuje se da se u budućnosti u rejonu Atitlana može pojaviti muzej, gde će biti predstavljen digitalni model drevnog grada, prenosi portal Nezavisne.
Civilizacija Maja dostigla je vrhunac u periodu od 300. do 900. godine nove ere, a propala je u trenutku kada su Evropljani otkrili Ameriku.
Gradovi ove drevne civilizacije nalazili su se na teritoriji današnjih zemalja Belize, Honduras, Gvatemala, Meksiko, Salvador.
Početkom februara 2018. godine postalo je poznato da je primena laserskih radara pomogla naučnicima da pronađu oko 60.000 građevina Maja sakrivenih u džunglama na severu Gvatemale. Prema preliminarnim procenama, u tim gradovima moglo je da živi oko 10 miliona ljudi.